Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Włoscy piloci w Malborku z nowym dowódcą

Powietrzna Grupa Zadaniowa lotnictwa włoskiego stacjonująca w Królewie Malborskim działa pod nowym dowództwem. Pułkownik Antonio Vergallo przekazał obowiązki pułkownikowi Gianluigi Colucci. To wydarzenie zbiegło się z 20 rocznicą wprowadzenia do służby we włoskich siłach powietrznych samolotów Eurofighter Typhoon. Cztery takie maszyny pozostają w pełnej gotowości na podmalborskim lotnisku.
Włoscy piloci w Malborku z nowym dowódcą
Jeden z włoskich Typhoonów w okolicznościowym "rocznicowym" malowaniu

Autor: Aeronautica Militare

Uroczystość przekazania dowództwa włoskiej Powietrznej Grupy Zadaniowej odbyła się na lotnisku w Królewie Malborskim, siedzibie 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Pułkownik Antonio Vergallo zakończył swoją służbę w Polsce. Podkreślił, że jest dumny z tego, że mógł chronić polską przestrzeń powietrzną, ale także wschodnią granicę NATO. Podsumował działanie sojuszniczych sił zbrojnych, które określił jako profesjonalne i gotowe do działania. Po okolicznościowym przemówieniu płk Antonio Vergallo przekazał obowiązki swojemu następcy płk Gianluigi Colucci, który będzie dowodził włoskimi siłami.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Włoskie Eurofightery przechwyciły obcy samolot

Przekazanie dowództwa odbyło się gdy włoskie Aeronautica Militare (Siły Powietrzne) obchodziły 20 rocznicę wprowadzenia do uzbrojenia nowoczesnych samolotów wielozadaniowych Eurofighter Typhoon F-2000. Od 21 lutego bieżącego roku cztery takie maszyny pełnią służbę w Królewie Malborskim. W tym celu powstało 4. Skrzydło Powietrznej Grupy Zadaniowej, liczące 150 żołnierzy, kobiet i mężczyzn.  W ramach operacji Enhanced Air Policing oddział ten wykonuje zadania związane z zapewnieniem kontroli oraz ochrony północno-wschodniej flanki NATO. Cztery stacjonujące obecnie pod Malborkiem Typhoony pochodzą ce składu jednostek: 4. Skrzydła Grosseto , 36. Skrzydła Gioia del Colle , 37. Skrzydła Trapani i 51. Skrzydła Istrany. Wcześniej w 22 BLT stacjonowały samoloty F-35A. Jak informują włoskie Siły Powietrzne, w ramach najnowszych działań Air Policing na rzecz NATO na Litwie i w Polsce tylko w roku 2023 wykonano około 40 alarmowych zadań w obronie wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego. W ramach obecnego kontyngentu włoskiego odbywały się również starty maszyn w trybie alarmowym dla przechwycenia obcych samolotów zbliżających się do przestrzeni powietrznej państw NATO.

Pierwszy Eurofighter Typhoon dostarczony został 16 marca 2004 roku do 4. Skrzydła Grosseto. Wtedy stanowiły nową jakość, włoscy piloci przechodzili na nie z owianych złą sławą samolotów F-104 Starfighter, które często ulegały wypadkom. Dyżury bojowe na Typhoonach piloci rozpoczęli w grudniu roku 2005.  Samoloty te powstały w ramach międzynarodowego programu budowy samolotu wielozadaniowego o dużych możliwościach bojowych. Współpracowały ze sobą cztery państwa: Włochy, Niemcy, Wielka Brytania oraz Hiszpania. Warto podkreślić, że spośród 5 jednostek włoskiego lotnictwa (tzw. Skrzydeł) cztery są wyposażone właśnie w samoloty Eurofighter, piąte dysponuje maszynami F-35A. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka