Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

W pomorskim Sejmiku trzy ugrupowania. Kiedy wybór marszałka?

Reprezentanci trzech ugrupowań zasiądą w Sejmiku Województwa Pomorskiego nowej kadencji, ale rządzić będzie KO. Wyborczą lokomotywą koalicji był Mieczysław Struk, który – jak wszystko wskazuje - pozostanie na stanowisku marszałka.
Sejmik Województwa Pomorskiego

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Koalicja Obywatelska z większością w Sejmiku Województwa Pomorskiego

Na Pomorzu bez niespodzianki. Wybory do Sejmiku wygrała z niespełna 44-proc. poparciem Koalicja Obywatelska. Taki wynik przełożył się na 20 z 33 mandatów w organie stanowiącym województwa. Pozostałymi podzieliły się Prawo i Sprawiedliwość i Trzecia Droga. PiS będzie mieć 10 mandatów, co oznacza, że utrzymało status quo z końcówki kadencji. Koalicja Polski2050 i PSL wprowadzi do Sejmiku trzech reprezentantów.

CZYTAJ TEŻ: KO w Gdańsku: Sukces to rezultat ciężkiej wspólnej pracy

- Chciałbym gorąco podziękować wyborcom Koalicji Obywatelskiej, a także wyborcom Wszystko dla Gdańska, za poparcie okazane w ostatnich wyborach. Uzyskaliśmy ponad 374 tys. głosów, co przełożyło się na 20 mandatów do Sejmiku. W żadnym województwie nikt nie osiągnął tak znakomitego rezultatu – mówi we wtorek Mieczysław Struk. Lider list KO był też pytany o ewentualne zaproszenie do współpracy Trzeciej Drogi. - Dziś trudno powiedzieć. Czekamy na rozstrzygnięcia, które będą obejmować cały kraj. Jesteśmy przed spotkaniem zarządu krajowego, na którym przedyskutujemy czy zasadne jest włącznie innych sił do wspólnych rządów. Pod tym względem jesteśmy wyjątkowym regionem w skali kraju. Na Pomorzu możemy samodzielnie utworzyć zarząd województwa.

Sejmik pomorski: spore zmiany w zarządzie

O tym, kto zostanie marszałkiem zdecydują radni nowej kadencji, chociaż wiadomo, że nie odbędzie się to bez akceptacji szefa PO, Donalda Tuska. Trudno wyobrazić sobie jednak, by na tym stanowisku nie utrzymał się Mieczysław Struk. Na obecnego marszałka głos oddało niespełna 40 tys. wyborców.

- Nie mam w tej kwestii żadnych wątpliwości. Myślę wybór Mieczysława Struka byłby zgodny z oczekiwaniami wyborów, którzy wyrazili marszałkowi pełne poparcie w niedzielnym głosowaniu. Zresztą, istnieje niepisana umowa, że osoba z najlepszym wynikiem obejmuje to stanowisko – mówi Jan Kleinszmidt, obecny przewodniczący Sejmiku.

Zmiany na pewno zajdą w zarządzie. Ze startu w wyborach zrezygnowali Agnieszka Kapała-Sokalska oraz Wiesław Byczkowski, obecny wicemarszałek. To otwiera szansę debiutantom. Pytanie czy koalicja dokooptuje nowych członków do Leszka Bonny i Józefa Sarnowskiego czy też zarząd czekają większe zmiany.

- Jest za wcześnie, aby rozmawiać o stanowiskach i personaliach. Jestem przygotowany, aby pełnić każdą funkcję. Od 17 lat działam w samorządzie lokalnym. Mam doświadczenie, które będę mógł wykorzystać w pracy na rzecz regionu. Mamy dobry plan dla Pomorza. Jestem przekonany, że pod naszymi sterami Pomorze będzie jednym z najlepiej rozwiniętych regionów nie tylko w Polsce, ale i w Europie - odpowiada Marcin Skwierawski, pytany o możliwe dołączenie do zarządu.

ZOBACZ TAKŻE: Trójmiastem będą rządzić kobiety? Wszystko na to wskazuje

Oprócz wspomnianych członków zarządu, z samorządem wojewódzkim niespodziewanie żegna się Hanna Zych-Cisoń. W osiągnięciu dobrego wyniku nie pomogło wiceprzewodniczącej Sejmiku czwarte miejsce na liście, mimo, że w okręgu gdańskim KO zdobyło aż 5 z 6 mandatów. Mandat uzyskała tu 6. na liście Beata Dunajewska, obecna szefowa klubu WdG w gdańskiej radzie miasta czy Paulina Filipowicz, startująca z 8. miejsca. W porównaniu z obecną kadencją, w Sejmiku zabraknie wiceprzewodniczącego Grzegorza Grzelaka, oraz wszystkich obecnych szefów klubów: Jerzego Kozdronia z KO, Jerzego Barzowskiego z PiS oraz Piotra Zwary z „Dla Pomorza”. Za wyjątkiem ostatniego, pozostali zrezygnowali z kandydowania. Bez mandatów zostali też Karol Guzikiewicz z PiS, a także Dariusz Męczykowski z komitetu Samorządne Pomorze. W wyborczym sukcesie nie pomogli radnemu wciągnięci na listy byli posłowie: Andrzej Kobylarz oraz Piotr Liroy-Marzec.

Zgodnie z ustawą kadencja trwa do końca kwietnia. Na początku maja odbędzie się sesja Sejmiku, na której radni dokonają wyboru przewodniczącego oraz prezydium. Na kolejnej, zdecydują o składzie zarządu, w tym o stanowisku marszałka.

Wyniki wyborów do Sejmiku Województwa Pomorskiego:

KKW Koalicja Obywatelska (43,84 proc.): Jan Kleinszmidt, Iwona Mielewczyk, Leszek Bonna, Adam Bondarenko, Marcin Skwierawski, Beata Koniarska, Andrzej Struk, Olga Hasse, Piotr Wittbrodt, Mieczysław Struk, Kinga Borusewicz, Przemysław Ryś, Beata Dunajewska, Paulina Filipowicz, Danuta Rek, Stefan Skonieczny, Beata Jankowska, Piotr Widz, Zenon Odya, Józef Sarnowski. 

KW Prawo i Sprawiedliwość (25,70 proc.): Krzysztof Sławski, Marta Müller-Gajek, Roman Dambek, Kazimierz Klawiter, Natalia Nitek-Płażyńska, Piotr Karczewski, Sebastian Dadaczyński, Sylwia Leyk, Arwid Żebrowski, Marta Cymańska.

KKW Trzecia Droga Polska 2050 – PSL (10,32 proc.): Jarosław Ścigała, Szymon Redlin, Krzysztof Trawicki.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama