Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Kaszubska Majówka Przedsiębiorców na 20-lecie Polski w Unii Europejskiej

Po 5-letniej przerwie w Parku nad Jeziorkiem w Żukowie reaktywowano Kaszubską Majówkę Przedsiębiorców pod patronatem trzech marszałków: Mieczysława Struka (obecnego) i dwóch poprzednich: Jana Zarębskiego, pierwszego marszałka województwa w latach 1999-2002 i Jana Kozłowskiego, marszałka w latach 2002-2010.
Kaszubska Majówka Przedsiębiorców, Żukowo
Ostatnia Kaszubska Majówka Przedsiębiorców odbyła się 5 lat temu

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Majówka była okazją do integracji pracodawców, samorządowców, działaczy społecznych oraz wręczenia nagród „Ambasadora Kaszub” w kategorii przedsiębiorca, osobowość i samorządowiec.

Kaszubska Majówka Przedsiębiorców rozpoczęła się odśpiewaniem hymnów Polski, Unii Europejskiej oraz Kaszub. I tylko pierwszy z nich wybrzmiał chórem....

- Hasłem tegorocznego spotkania jest „20 lat Polski w Unii Europejskiej” – podkreślił Zbigniew Jarecki, prezes Kaszubskiego Związku Pracodawców, główny organizator wydarzenia.

Kaszubska Majówka Przedsiębiorców w Żukowie

W sumie w majówce udział wzięło aż czterech marszałków. Oprócz Mieczysława Struka, Jana Zarębskiego i Jana Kozłowskiego w Żukowie zagościł też były marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz. Nie zabrakło też Beaty Rutkiewicz, wojewody pomorskiej, Iwony Formeli, wicestarosty kartuskiej oraz Marioli Zmudzińskiej, nowej burmistrz gminy Żukowo. 

Zarówno marszałek Mieczysław Struk, jak też wojewoda Beata Rutkiewicz podziękowali przedsiębiorcom za ich wkład w rozwój regionu i kraju oraz pomoc Ukraińcom. Podkreślali, że dzięki środkom unijnym i wielkiej determinacji przedsiębiorców w Polsce dokonał się skok cywilizacyjny. Gołym okiem widać pięknie zagospodarowaną przestrzeń publiczną. Ogromne fundusze unijne – 175 mld euro - pomogły Polsce zrealizować wiele ważnych i poprawiających jakość naszego życia inwestycji. W niespełna 20 lat, z dofinansowań unijnychskorzystało ponad 33 tys. pomorskich przedsiębiorców, a ok. 23 tys. osób otrzymało bezzwrotne dotacje na założenie własnej firmy.

Ważnym momentem było ogłoszenie i uhonorowanie laureatów nagród „Ambasador Kaszub” przyznawanych przez Kaszubski Związek Pracodawców. 

CZYTAJ TEŻ: Wpadka w „Milionerach”? Kaszubi protestują, chodzi o jedno z pytań

W kategorii „pracodawca” tytuły ambasadorów i specjalne statuetki otrzymali: Bogdan i Piotr Lipińscy - ojciec i syn - prezesi firmy POLMOR z Bytowa (producent konstrukcji i podzespołów dla przemysłu kolejowego oraz maszyn ze stali węglowej, nierdzewnej i aluminium dla przemysłu przetwórczego. Zatrudnia 470 pracowników w Polsce i 220 w Indiach), Edyta Szauła, dyrektorka operacyjna firmy Danfoss Poland z Tuchomia (gm. Żukowo). Firmazajmuje się produkcją węzłów cieplnych i zatrudnia ponad 200 pracowników oraz Aleksandra Klatt-Tustanowska, dyrektorka Kościerskie Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe „Unibud” z Wielkiego Klińcza. Od ponad trzech dekad UNIBUD nieprzerwanie produkuje kolumny głośnikowe, meble łazienkowe oraz obudowy do automatów do gier dla największych światowych marek, eksportując je na rynki całej Europy i poza nią.

Tytuł „Ambasadora Kaszub” w kategorii osobowość przyznano Kazimierzowi Woźniakowi, właścicielowi firmy Elwoz, społecznikowi, twórcy Fundacji Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Uśmiech dziecka” w Szklanej. Priorytetowym zadaniem fundacji jest prowadzenie Ośrodka Rewalidacyjno – Wychowawczego w Szklanej. Tam 200 dzieci i młodzieży  z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w tym  z autyzmem, mają możliwość realizacji obowiązku szkolnego i nauki oraz zapewniony dostęp do bezpłatnej, specjalistycznej rehabilitacji, w tym zajęć na basenie, terapii logopedycznej oraz psychologicznej.

Z kolei statuetkę i tytuł „Ambasadora Kaszub” w kategorii samorządowiec otrzymał Wojciech Kankowski, były burmistrz gminy Żukowa. W samorządzie działa nieprzerwanie od 30 lat. Za czasów jego burmistrzowania w ostatnich dwóch kadencjach liczba mieszkańców zwiększyła się o blisko 12 tysięcy. W tym okresie jako burmistrz Żukowa zmniejszył zadłużenie gminy z blisko 50 do 14 procent, jednocześnie inwestując ponad 400 mln zł w szkoły, kulturę, infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, bazę sportową, drogi i bezpieczeństwo przy ogromnym dofinansowaniu z zewnątrz. 

Niezwykle emocjonalnie wystąpił ze sceny były marszałek województwa Jan Zarębski, który zaapelował do uczestników o liczny udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego, 9 czerwca. Wywołani przez niego kandydaci obecni na majówce, czyli Magdalena Adamowicz i Jacek Bendykowski zabrali głos i zachęcali przedsiębiorców i wszystkich uczestników majówki do pójścia do urn. 

Mimo dość chłodnej pogody majówka posłużyła do budowania wzajemnych relacji oraz integracji różnych środowisk w przezwyciężaniu napotykanych problemów oraz wspólnych działań na rzecz regionu, kultury i tradycji, a szczególnie promocji tego wszystkiego co produkujemy i tworzymy.


„Ten artykuł został wsparty przez program grantowy „Media lokalne na rzecz demokracji” Journalismfund Europe”

JFE

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama