Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Rak piersi nie musi oznaczać amputacji. Nowa metoda leczenia w UCK

Rak piersi jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet. Początkowo rozwija się bez wyraźnych objawów, dlatego bardzo często zmiany nowotworowe wykrywa się "przez przypadek". Jest kilka różnych zabiegów, które umożliwiają jego usunięcie. Teraz UCK proponuje w tej kwestii nowe leczenie onkoplastyczne.
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

W leczeniu raka piersi, oprócz leczenia systemowego (farmakoterapii) czy radioterapii, konieczny jest zabieg chirurgiczny. W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym (UCK) stosuje się nowoczesne metody kuracji raka piersi, które łączą skuteczność onkologiczną z estetyką chirurgii plastycznej. W ostatnim czasie w placówce przeprowadzono cztery operacje, które oszczędzają pierś, wykorzystując fragmenty skóry i tkanki tłuszczowej pacjentki.

Rak piersi. Nowa metoda leczenia w UCK w Gdańsku

W przeszłości standardem była całkowita amputacja piersi, ale obecnie preferuje się operacje, które je oszczędzają. Jeśli nie jest to możliwe, pacjentkom proponuje się ich rekonstrukcję za pomocą implantów lub własnych tkanek.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nowatorska operacja przepukliny pachwinowej w gdańskiej klinice

W UCK zastosowano nową wersję zabiegu oszczędzającego. Opiera się na wykorzytaniu nowoczesnej techniki polegającej na relokacji fragmentów skóry i tkanki tłuszczowej, które są dobrze ukrwione, w miejsce usuniętego guza. Te fragmenty skóry i tkanki są przesuwane, a nie wycinane, co pomaga w zachowaniu naturalnego wyglądu piersi. Warto podkreślić, że powrót do zdrowia po zabiegu oszczędzającym jest szybki, pacjentki wychodzą ze szpitala już następnego dnia.

- Zabiegi oszczędzające, z użyciem płatów uszypułowanych, pozwalają na mniej agresywne i mniej okaleczające leczenie chirurgiczne, oraz na uzyskanie dobrego efektu estetycznego z tzw. doszczętnością onkologiczną – mówi dr Piotr Woźniacki, chirurg z Kliniki Chirurgii Onkologicznej, Transplantacyjnej i Ogólnej UCK.

Te nowoczesne techniki chirurgiczne, stosowane od kilku lat na świecie, oraz w niektórych ośrodkach w Polsce, łączą skuteczność leczenia raka z zachowaniem pierwotnego wyglądu piersi.

W momencie poruszania kwestii leczenia warto pamiętać o objawach raka piersi, którymi mogą być m. in. guzek w piersi. Należy również zwracać uwagę na zmiany w kształcie lub wielkości piersi, obrzęki, zaczerwienienie, ból lub wydzielanie z brodawki. Jedyną skuteczną metodą wczesnego wykrycia raka piersi jest mammografia. Regularne badanie pozwala wykrywać zmiany nowotworowe na wczesnym etapie choroby, gdy możliwe jest jej skuteczne leczenie. 

ZOBACZ TEŻ: Sukces gdańskich kardiochirurgów. To piąta taka operacja na świecie!

W Polsce mammografia jest bezpłatna dla kobiet w wieku od 45 do 74 lat oraz dla osób, które nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat w ramach NFZ. Należy pamiętać, że wczesne wykrycie raka piersi może znacząco poprawić rokowania wyzdrowienia. Jeśli posiada się jakiekolwiek wątpliwości lub obawy, zalecane jest skonsultowanie się z lekarzem.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama