Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Wymiana prawa jazdy. Kiedy to zrobić, kto powinien i ile to kosztuje?

Wymiana prawa jazdy może wydawać się skomplikowana, ale w rzeczywistości nie jest ona trudna. Dodatkowo prędzej czy później czeka każdego. Kiedy trzeba je wymienić, kto powinien to zrobić, ile to kosztuje i w końcu - jak to zrobić? Wyjaśniamy.
Prawo jazdy 2024, wymiana

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Prawo jazdy 2024. Wymiana dokumentu

Co może zaskakiwać, zgodnie z polskim prawem jazda z nieważnym prawem jazdy jest traktowana tak samo jak jazda bez jakichkolwiek uprawnień. W związku z tym takim kierowcom grożą olbrzymie mandaty, w wysokości minimum 1500 zł. Warto więc zainteresować się, czy i nam to grozi.

Kto musi wymienić prawo jazdy?

Do wymienienia swojego prawa jazdy, oprócz przypadków zmiany danych osobowych, zobowiązują nas terminy ważności. Obecnie najdłuższy możliwy okres ważności dokumentu to 15 lat dla wszystkich kategorii zezwalających na kierowanie pojazdami o masie nie przekraczającej 3,5 t oraz kategorii T. Dla pozostałych czas ten skraca się trzykrotnie, do maksymalnie 5 lat. Datę upłynięcia ważności naszego prawa jazdy możemy sprawdzić na jego odwrocie.

CZYTAJ TEŻ: Tablice rejestracyjne. Trzeba je wymieniać po zakupie auta?

Nie wszyscy jednak dostają czas ważności najdłuższy z możliwych. O tym decyduje lekarz przeprowadzający, wymagane do uzyskania uprawnień, badania. Pozostaje pytanie, co z dokumentami bez terminu ważności? Wszystkie dokumenty wydane przed 19 styczniem 2013 r. zostały bowiem wydane bezterminowo. Nowe przepisy przewidują także i je. Ich posiadacze zostali zobowiązani do przedłużenia swoich uprawnień między 2028 a 2033 r. – 15 lat po nowelizacji przepisów.

Jak wymienić prawo jazdy? Krok po kroku

Przedłużenie swoich uprawnień wcale nie jest bardzo skomplikowane. Na początku należy zlokalizować odpowiedni dla siebie urząd. Dla mieszkańców miast na prawie powiatu usługę tą świadczy urząd miasta, dla mieszkańców Warszawy – urząd dzielnicy, a dla pozostałych osób – starostwo powiatowe. Do formularza wniosku trzeba dołączyć aktualne zdjęcie w pozycji frontalnej, oryginał prawa jazdy, odnowione orzeczenie lekarskie (jeśli poprzednie straciło ważność) oraz potwierdzenie wniesienia opłaty za prawo jazdy. Po poprawnym złożeniu wniosku prawo jazdy powinno być gotowe do 9 dni roboczych.

Ile to wszystko kosztuje?

Standardowa opłata, której potwierdzenie należy dołączyć do wniosku, wynosi 100,50 zł. Można ją wnieść zarówno w kasie urzędu, jak i przelewem. Do tego dochodzi dodatkowe 200 zł, jeśli musimy także odnowić swoje badania lekarskie. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ada 24.05.2024 10:48
To szukanie kasy u obywateli . Kiedys było 1000razy lepiej w polsce teraz tylko pod górkę

Reklama
Reklama
Reklama