Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Nagrody Splendor Gedanensis wręczone! Stefan Chwin z Nagrodą Specjalną

Nagrody Splendor Gedanensis za rok 2023 zostały przyznane i wręczone podczas uroczystej gali, jaka odbyła się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Laureatami zostali: Marcin Grulkowski, Jerzy Snakowski oraz zespół Nagrobki. Tytuł Mecenasa Kultury przyznano Mercor SA. Natomiat Stefan Chwin zostal laureatem Nagrody Specjalnej za całokształt swej twórczości.
Splendor Gedanensis 2024, Gdańsk
Najważniejsze nagrody gdańskiej kultury przyznane zostały po raz 51.

Autor: Grzegorz Mehring | gdansk.pl

Marcin Grulkowski otrzymał nagrodę Splendor Gedanensis za publikację o gdańskich przywilejach Kazimierza IV Jagiellończyka. Jerzy Snakowski został uhonorowany za wyreżyserowanie spektaklu "Księżniczka Czardasza" w Operze Bałtyckiej, ponadto za popularyzowanie teatru muzycznego oraz cykl audycji muzycznych. Zespół Nagrobki otrzymał nagrodę za muzykę do spektaklu „Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć". Kapituła nagrody pracowała pod przewodnictwem Andrzeja Stelmasiewicza. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w Teatrze Szekspirowskim.

Nagrody Splendor Gedanensis 2024 wręczone

Pomysł nagradzania gdańskich twórców kultury wywodzi się jeszcze z lat 70-tych poprzedniego stulecia, ustanowienie Nagrody Miasta Gdańska ogłoszono w roku 1973. Przyznawana jest rokrocznie, od roku 2004 nosi nazwę Splendor Gedanensis. Otrzymuje ją osoba fizyczna lub nieformalna grupa twórcza, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury oraz za wybitne zasługi w promocji twórców i kultury Gdańska wśród jego mieszkańców, w kraju i za granicą.

ZOBACZ TEŻ: Pomorskie Nagrody Artystyczne wręczone. Kolak z Wielką Nagrodą!

Marcin Grulkowski

Został uhonorowany za przełożenie i naukowe opracowanie publikacji „Privilegia Casimiriana. Przywileje króla Kazimierza IV Jagiellończyka dla Gdańska z okresu wojny trzynastoletniej” inicjującej nową serię wydawniczą Muzeum Gdańska „Źródła do dziejów Gdańska”. Jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie historii, adiunktem w Pracowni Historii Gdańska i Dziejów Morskich Polski Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk. Jedną ze specjalizacji badacza są edycje źródeł historycznych, zwłaszcza ksiąg finansowych Gdańska z XIV–XVI wieku, a także listów i dokumentów. W swoich badaniach koncentruje się na zagadnieniach funkcjonowania kancelarii miejskiej w Gdańsku i innych miastach hanzeatyckich, a także różnych aspektach finansów publicznych Gdańska w XV–XVIII wieku. W ostatnich latach zajmuje się problemem rozwoju banków miejskich, handlu gdańskiego w XV–XVI wieku oraz działalnością cechów rzemieślniczych. Jest również autorem prac poświęconych historii historiografii gdańskiej od okresu nowożytnego po czasy współczesne.  Książka „Privilegia Casimiriana…” ukazała się nakładem Muzeum Gdańska. Dr Grulkowski dokonał przekładu, opracował teksty oraz opatrzył ją wstępem i komentarzem. Publikacja zdobyła nagrodę za wydawnictwo naukowe w konkursie Muzealna Książka Roku 2023. To pierwsze od ponad stu lat kompleksowe monograficzne opracowanie genezy i dziejów czterech przywilejów króla Kazimierza Jagiellończyka dla Gdańska z okresu wojny trzynastoletniej (1453–1466), które stanowiło prawną podstawę potęgi miasta w czasach nowożytnych.

Marcin Grulkowski (fot. Grzegorz Mehring | gdansk.pl)

Jerzy Snakowski

Nagrodzony za reżyserię spektaklu operetkowego „Księżniczka Czardasza” Imre Kálmána w Operze Bałtyckiej w Gdańsku, popularyzację teatru muzycznego – opery, baletu, musicalu, operetki oraz za cykl audycji muzycznych Opera? Si! - jest znanym popularyzatorem opery, baletu, musicalu i operetki. W przeszłości zastępca dyrektora Opery Bałtyckiej. Laureat trzech edycji Wielkiej Gry z dziedziny opery. Wykładowca. Autor scenariuszy widowisk i koncertów, spektakli dla dzieci i programów edukacyjnych dla dorosłych – „Opera? Si!” i „Chat Opera” w Operze Bałtyckiej, „Snack Opera” w Warszawskiej Operze Kameralnej, „Musicalomania” w Teatrze Muzycznym w Gdyni, „Operetkowy zawrót głowy” w Mazowieckim Teatrze Muzycznym. Popełnił monodram operowy „Diva for rent” (Teatr Polonia, 2011) i cykl programów dla TVP „Co z tą operą”. Organizator turystyki kulturalnej. Członek jury Konkursu Operowego Mezzo TV. Współpracuje m.in. z operami Bałtycką, Śląską, Warszawską, Kameralną, Wrocławską, Festiwalem im. Kiepury w Krynicy, Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy, filharmoniami Zielonogórską i Gorzowską. Za „Księżniczkę czardasza”, debiut reżyserski na deskach Opery Bałtyckiej, otrzymał Nagrodę Teatralną Miasta Gdańska i Pomorską Nagrodę Artystyczną (2023). Portal Operetkowe.info uznał ten spektakl, za najlepszą polską premierę operetkową w 2023 roku.

Jerzy Snakowski (fot. Grzegorz Mehring | gdansk.pl)

Zespół Nagrobki

Zespół Nagrobki to ściślej Maciej Salamon (gitara, wokal) i Adam Witkowski (perkusja, wokal) - nagrodzeni za muzykę do spektaklu „Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć" Jarosława Murawskiego w reż. Marcina Libera wystawionego w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Obaj muzycy ukończyli Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku, są wykładowcami akademickimi i realizują się twórczo. Pierwszy jest grafikiem i ilustratorem, drugi artystą wizualnym. Swoją muzykę nazywają nekropolo, co oznacza autorską mieszankę gitarowego noizu, zimnej fali, big beatu oraz wczesnego black metalu. Teksty ich piosenek traktują o przemijaniu, śmierci i odchodzeniu. Muzycy w studio często są wspierani przez Ola Walickiego, Mikołaja Trzaskę, Tomasza Ziętka i Michała Skroka. Zagrali ok. trzystu koncertów w kraju i za granicą, m.in. podczas festiwali: Opener, OFF, Unsound, Springbreak, Tauron Nowa Muzyka. Wydali pięć płyt studyjnych i koncertowych oraz trzy limitowane wydawnictw z muzyką teatralną. Od 2020 roku zespół intensywnie pracuje na rzecz teatru, kooperując z reżyserem Marcinem Liberem. 29 sierpnia 2023 roku w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie odbyła się premiera spektaklu „Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć”, do którego Nagrobki wykonują muzykę na żywo.

Zespół Nagrobki (fot. Grzegorz Mehring | gdansk.pl)

Mercor Mecenasem Kultury

Tytuł Mecenasa Kultury Gdańska przyznano firmie Mercor S.A. za wsparcie zakupu portretów Daniela Chodowieckiego oraz jego żony, namalowanych przez Antona Graffa, wybitnego XVIII-wiecznego portrecistę, stanowiących ozdobę kolekcji Muzeum Gdańska. Mercor S.A. to jeden z największych w Europie podmiotów działających w branży systemów biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych. Tworzy międzynarodową grupę kapitałową, która na europejskim rynku należy do grona liderów w swojej dziedzinie. Na kompleksową ofertę składają się: systemy oddymiania, odprowadzania ciepła i doświetleń dachowych, systemy wentylacji pożarowej oraz zabezpieczenia ogniochronne konstrukcji budowlanych. Oferuje także swoim klientom pełną opiekę serwisową. Ma na koncie tysiące realizacji w Polsce i za granicą. Mercor S.A. ma siedzibę w Gdańsku, istnieje od 1988 roku.

CZYTAJ TEŻ: Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis" dla Stefana Chwina

Dodać warto, że nominowani do Nagrody Splendor Gedanensis za osiągnięcia w 2023 roku byli także: Stefan Chwin, Tomasz Chyła, Dorota Karaś i Marek Sterlingow, Grzegorz Kwiatkowski i Krystyna Stańko. Nominowani do tytułu Mecenas Kultury Gdańska byli ponadto: Fundacja Artystyczna Podróż Hestii, Józef Poltrok, prezes zarządu firmy Łączpol sp. z o.o., Ziaja Ltd. Zakład Produkcji Leków sp. z o.o..

Stefan Chwin (fot. Grzegorz Mehring | gdansk.pl)

Stefan Chwin z Nagrodą Specjalną

Na wniosek kapituły prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz przyznała Nagrodę Specjalną Splendor Gedanensis - dla Stefana Chwina, za całokształt twórczości beletrystycznej i eseistycznej od „Hanemanna” po „Wolność pisaną po Jałcie”. Stefan Chwin to powszechnie znana osobowość - powieściopisarz, krytyk literacki, eseista, historyk literatury, grafik, wieloletni nauczyciel akademicki związany z Uniwersytetem Gdańskim. Uchodzi za jednego z trzech pisarzy – obok Grassa i Huellego – którzy stworzyli powojenną literacką mitologię Gdańska. Najsłynniejszą jego powieścią jest „Hanemann” (1995), książka przetłumaczona m.in. na język niemiecki i angielski oraz nagrodzona Paszportem „Polityki”. Ma na swoim koncie także powieści fantastyczno-przygodowe dla młodzieży, które ilustruje własnymi grafikami (pod pseudonimem „Max Lars” wydał powieści „Ludzie-skorpiony” i „Człowiek-Litera”). Pisze też książki krytyczne i historyczno-literackie, artykuły publikuje w czasopismach zagranicznych: niemieckich, szwedzkich, anglojęzycznych, a także w prasie polskiej. Naukowo zajmuje się romantyzmem i romantycznymi inspiracjami w literaturze nowoczesnej, m.in. u Witolda Gombrowicza. Laureat nagród na najważniejszych festiwalach literackich i kulturalnych w Polsce i za granicą, m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich, Paszportu „Polityki”, Nagrody im. A. Gryphiusa za najlepszą książkę Europy Środkowej, dotyczącą kwestii zbliżenia między narodami, Nagrody im. E. Brosta, Nagrody im. Lindego. Juror Literackiej Nagrody Nike (1996–2003). Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Uroczystość wręczenia nagród w Teatrze Szekspirowskim zakończył koncert Marii Peszek z zespołem.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Halina 25.05.2024 19:24
Bardzo dobrze wspominam wczorajszą uroczystość. Gratulacje dla laureatów, szczególnie dla prof. Chwina

Reklama
Reklama
Reklama