Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Startują Gdańskie Dni Kaszubskie! Święto Kaszubów po raz trzeci

W Gdańsku odbywa się największe kaszubskie wydarzenie kulturalne, które uwypukla kaszubską tkankę miasta w jego wielokulturowej tożsamości. Mieszkańcy Pomorza i przybyli do Gdańska goście z różnych stron Polski i świata mają okazję obcowania i zagłębienia się w kulturę i tradycje Kaszubów, którzy są ściśle związani z tym miejscem.
Gdańskie Dni Kaszubskie

Autor: Karol Uliczny | Zawsze Pomorze

Świętowanie rozpoczęło się 27 maja w Muzeum Morskim, gdzie odbyła się projekcja filmu „Tam, gdzie ptaki są farwné”, który jest kontynuacją świetnie przyjętej przez widzów produkcji pt. „Tam, gdzie kwitną malënë”. Film Fundacji „Aby chciało się chcieć” opowiada historię dwóch mieszkanek Warszawy, które „na stopa” zwiedzają piękne zakątki Polski, poznają kulturę i ludzi. W pierwszej części zwiedzały środkowe Kaszuby, teraz zobaczymy autostopowiczki Polę i Dżej, które przyjeżdżają na Nordę. 

W poniedziałek odbyły się także warsztaty śpiewu z Joanną Gostkowską. Podczas warsztatów uczestnicy pracowali nad kaszubskim repertuarem tradycyjnym, podstawą będą pieśni wyselekcjonowane ze zbiorów fonograficznych PAN i innych, a także ze śpiewników opracowanych przez kaszubskich etnografów i folklorystów XX wieku oraz materiałów własnych. Oprócz nauki pieśni, zajęcia obejmowały także pracę nad emisją tzw. otwartego, naturalnego głosu, pracę z ciałem, dykcją, impostacją, artykulacją. 

Rzecz kaszubska w „Niebie Polskim”

29 maja w Sali „Niebo Polskie” Urzędu Marszałkowskiego dr Mirosław Rekowski wygłosi wykład pt. „Rzecz kaszubska. O projektowaniu dla ginącego języka”. Autor dotknie w swojej prelekcji kluczowego w jego ocenie aspektu budowania marki, a mianowicie stworzenia bazy esencjonalnych informacji (wyróżników „kaszubskości”), które będą spójną i opartą o faktyczne atrybuty regionu i jego mieszkańców podstawą do tworzenia i weryfikacji założeń projektowych, mających na celu promocję Kaszub. 

(fot. Karol Uliczny | Zawsze Pomorze)

Jarmark Kaszubski na Ołowiance

Centrum Gdańskich Dni Kaszubskich będzie zlokalizowane na Ołowiance, gdzie od 30 maja do 2 czerwca odbywać się będzie Jarmark Kaszubski! Znajdziemy tutaj rozmaite produkty regionalne – od twórczości artystów ludowych po ceramikę, biżuterię z bursztynu kończąc na pysznościach przygotowywanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z Pomorza. 

Specjalnie przygotowana strefa chill pozwoli delektować się pysznymi kaszubskimi serami, rybami, grochówką czy dobrze zmrożonym regionalnym piwem. 

CZYTAJ TAKŻE: Pierwszy slam poetycki po kaszubsku na Pomorzu odbędzie się w Wejherowie!

Zaraz obok jest scena, na której wystąpią artyści w ramach Kaszëbë Music Festival. Stawiamy na wymieszanie tradycji z współczesną muzyką kaszubską, dlatego w różnorodnym line-upie tegorocznej edycji festiwalu na pewno znajdziecie coś dla siebie. 

- Przygotowaliśmy także  występy zarówno tradycyjnych zespołów pieśni i tańca jak i młodych artystów, poszukujących nowych form i środków muzycznego wyrazu – mówią przedstawiciele ZKP.

Uroczyste rozpoczęcie Dni Kaszubskich w Gdańsku będzie miało miejsce 30 maja na Górze Gradowej, gdzie nastąpi wciągnięcie flagi kaszubskiej, co będzie symbolem do startu świętowania. Czarno-żółte barwy będą widoczne na głównej arterii miasta, ul. Grunwaldzkiej oraz Alei Zwycięstwa przez cały czas trwania kaszubskiego święta. 

(fot. Karol Uliczny | Zawsze Pomorze)

Lech Bądkòwsczi

30 maja odbędzie się wernisaż plenerowej wystawy „Lech Bądkowski. Lech Bądkòwsczi”, która zostanie umiejscowiona przy ul. Grobla I. Lech Bądkowski w sierpniu 1980 r. był członkiem Prezydium i rzecznikiem prasowym MKS w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, a także sygnatariuszem Porozumień Sierpniowych. W 1956 r. był jednym z założycieli Zrzeszenia Kaszubskiego, które 8 lat później przekształciło się w Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie działającego do dzisiejszego dnia. 

Inscenizacja Fischmarktu

- Wielkie wydarzenie czeka również 1 czerwca, gdzie zorganizujemy inscenizację Fischmarktu (targu rybnego). Handlujący kaszubscy rybacy z Półwyspu od wieków zaopatrywali mieszkańców ówczesnego Gdańska w świeże ryby oraz wszelkiego rodzaju owoce morza. Chcemy przypomnieć te czasy przez inscenizację przemarszu ludzi morza z darami do ratusza, pokazy rzemiosła rybackiego oraz opowieści o pracy na morzu i niezwykłych zwyczajach społeczności nadmorskiej – informują organizatorzy.

Pod koniec Kaszubskich Dni Gdańskich czeka nas również teatralna uczta. Teatr „Zymk” wystawi na deskach Teatru Wybrzeże kaszubskojęzyczny spektakl „Proces” na podstawie dzieła Franza Kafki w adaptacji Adama Hebla

4 czerwca organizatorzy zapraszają chętnych na spacer po Gdańsku kaszubskimi śladami. Gdańsk przez całe wieki stanowił i nadal stanowi, dla Kaszubów główne centrum gospodarcze, kulturalne i społeczne. 

- Dlatego wędrując po Gdańsku, jego placach, targach i uliczkach będziemy poznawać i inspirować do poszukiwania śladów kaszubskości od czasów głębokiego średniowiecza po współczesność – informują przedstawiciele ZKP.

Na zakończenie kaszubskiej obecności w Gdańsku organizatorzy zapraszają 7 czerwca do Domu Uphagena na spotkanie otwarte, organizowane przez Instytut Kaszubski w celu omówienia badań pt. „Kaszubi w wielkim mieście – formy i specyfika aktywności kaszubskiej w Gdańsku”. Raport to kolejna publikacja w ramach projektu „Etnotank” Instytutu Kaszubskiego. Podczas prezentacji raportu, jego autorzy - prof. Cezary Obracht-Prondzyński, Tatiana Slowi i Ewelina Stefańska - omówią trzy części raportu: - Gdańszczanie o Kaszubach w świetle badań społecznych – Kaszubskie instytucje w Gdańsku: cele - struktura - działania - Kaszubski wielogłos w Gdańsku.

(fot. Karol Uliczny | Zawsze Pomorze)
CZYTAJ TAKŻE: Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach żyje cały rok

Program Gdańskich Dni Kaszubskich

 • Projekcja filmu „Tam, gdzie ptaki są farwné” 
 • 27 maja, Muzeum Morskie, godz. 18:00
   
 • Warsztaty śpiewu ludowego z Joanną Gostkowską
 • 27-29 maja, Europejskie Centrum Solidarności, 17:30-20:30
   
 • „Rzecz kaszubska. O projektowaniu dla ginącego języka”
  Spotkanie z dr. Mirosławem Rekowskim
 • 29 maja, Sala „Niebo Polskie” Urzędu Marszałkowskiego, godz. 17:30
   
 • Uroczyste wciągnięcie kaszubskiej flagi na maszt Góry Gradowej
 • 30 maja, Hevelianum, godz. 17:00
   
 • Jarmark Kaszubski
 • 30 maja - 2 czerwca, Wyspa Ołowianka
   
 • Kaszëbë Music Festival 
 • 30 maja i 1 czerwca, Wyspa Ołowianka, godz. 14:00-20:00
   
 • Wernisaż wystawy „Lech Bądkowski. Lech Bądkòwsczi”
 • 30 maja, Grobla I, godz. 12:00, wystawa potrwa do 28 czerwca
   
 • Fischmarkt w Gdańsku - przemarsz do Dworu Artusa i inscenizacja targu rybnego
 • 1 czerwca, Targ Rybny, godz. 12:00
   
 • Kaszubskojęzyczny spektakl „Proces” Teatru Zymk
 • 3 czerwca, Teatr Wybrzeże - scena Stara Apteka, godz. 20:00
   
 • Kaszubskimi śladami po Gdańsku (spacer z przewodnikiem, zbiórka)
 • 4 czerwca, Góra Gradowa, godz. 17:00
   
 • „Kaszubi w wielkim mieście – formy i specyfika aktywności kaszubskiej w Gdańsku” – spotkanie otwarte
 • 7 czerwca, Dom Uphagena, godz. 17:00

„Ten artykuł został wsparty przez program grantowy „Media lokalne na rzecz demokracji” Journalismfund Europe”

JFE

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama