Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Nowoczesna pogłębiarka URSA przypłynęła do przekopu Mierzei Wiślanej

Do kanału żeglugowego Nowy Świat - zwanego potocznie przekopem Mierzei Wiślanej - przybyła nowoczesna pogłębiarka URSA, zbudowana w Finlandii na zamówienie Urzędu Morskiego w Gdyni. Ten specjalistyczny statek będzie wykorzystywany przede wszystkim do utrzymywania właściwej głębokości drogi wodnej do portu w Elblągu, choć w razie potrzeby może też wykonywać prace hydrotechniczne w okolicy innych polskich portów.
Nowoczesna pogłębiarka URSA przypłynęła do przekopu Mierzei Wiślanej
Pogłębiarka przybyła z Finlandii do portu Nowy Świat

Autor: Urząd Morski w Gdyni

Przybycie nowej pogłębiarki zapowiadano początkowo w maju, jak widać opóźnione zostało o kilkanaście dni. Statek zawinął do portu Nowy Świat, wszedł już na Zalew Wiślany. Tu znajdować się będzie miejsce jego stacjonowania i główny rejon pracy.

Pogłębiorka rozpoczyna pracę na przekopie Mierzei Wiślanej

Nowa droga wodna do portu w Elblągu będzie wymagać systematycznych prac przy utrzymaniu odpowiednich parametrów toru wodnego. Chodzi zwłaszcza o głębokość szlaku na zalewie, gdzie na dnie zalega gruba warstwa mułu przemieszczającego się pod wpływem prądów wodnych. Z tego powodu w marcu 2022 roku Urząd Morski w Gdyni (inwestor budowy drogi wodnej w imieniu Skarbu Państwa) zawarł umowę ze stocznią Työvene w fińskim mieście Uusikaupunki na budowę i dostawę nowoczesnej pogłębiarki, łącznie z systemem rurociągów refulacyjnych, kontenerami transportowymi i systemem kotwiczenia. Wartość zamówienia przekracza 116 mln zł.

CZYTAJ TEŻ: Zmiany na przekopie Mierzei Wiślanej. W życie wchodzą nowe przepisy

Warto przypomnieć, że budowa drogi wodnej do portu w Elblągu zbliża się powoli ku końcowi. Pozostały jeszcze do wykonania prace hydrotechniczne na rzece Elbląg oraz w samym porcie elbląskim. Po ukończeniu inwestycji do Elbląga będą mogły zawijać statki morskie o długości do 100 m i zanurzeniu do 4,5 m. 

(fot. Urząd Morski w Gdyni)

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
a tymczasem w Gdańsku... 15.06.2024 23:05
Sprywatyzowane w dziwnych okolicznościach PRCiP cicho dogorywa na Przetocznej... Teren łakomy i duży, pewnie wart więcej niż cała firma... Lewandowskiemu beneficjenci postawią pomnik a obywatele z podatków zfinansują odbudowę potencjału gospodarczego...

Reklama
Reklama
Reklama