Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Jarmark Cysterski w Domu Zarazy. Druga edycja przyciągnęła tłumy

Kulinaria, wystawy historyczne, kiermasze, spektakle teatralne, koncerty i warsztaty. Zakończył się II Jarmark Cysterski w Oliwie.
Drugi Jarmark Cysterski w Oliwie
Za nami drugi Jarmark Cysterski w Oliwie

Autor: Rober Rozmus | Zawsze Pomorze

Malownicza, wiekowa uliczka, na której suszyło się historyczne pranie – to już symbol Jarmarku Cysterskiego w Oliwie. Stragany z dawnym i nowym rzemiosłem, wolontariusze i artyści spacerujący w strojach historycznych – to wszystko było w niedzielę wielkim, oliwskim teatrem pod gołym niebem. 

Szczególnym powodzeniem cieszyły się kulinaria, bigos w kociołkach czy piwo cysterskie serwowane przez panie Ewę Czerniakowską i Marię Wałęga-Ziemlańską z bistro Cysteria, które Jarmark rok temu zainicjowało. 

Ale ta oliwska historyczno – kulinarno – kulturalna uczta odbywała się w całym kompleksie Domu Zarazy, a zatem na dziedzińcu i w zrewitalizowanym ogrodzie Domu Bramnego, w Cysterii, gdzie można było biesiadować przy ukwieconych stołach i wysłuchać koncertów, w historycznej uliczce wiodącej od zabytkowej Oliwskiej Bramy do katedry. Wreszcie na Scenie Teatralnej im. Ryszarda Jaśniewicza, gdzie miał premierę spektakl „Martwa natura” Gabrieli Pewińskiej-Jaśniewicz z udziałem Reginy Marii  Chodyko i Jerzego Szafirowicza. Także tutaj zaprezentowane zostało słuchowisko „Piąty żywioł” Jadwigi Możdżer  i lekcje gry na harfie, które prowadziła sama szefowa Domu Zarazy - Monika Zytke. 

CZYTAJ TEŻ: Wakacyjny pchli targ wraca na ulicę Abrahama w Gdyni!

W ogrodzie Cysterii szczególnie widowiskowe były warsztaty piratologiczne, dla dzieci starszych i młodszych, które prowadziła aktorka i choreografka Jadwiga Możdżer (autorka artystycznego programu  jarmarku) wraz z uczniami z klasy teatralnej liceum plastycznego. Kto nie chciał się bawić w piratów, mógł wziąć udział w zajęciach: hafciarskich, rzeźbiarskich, ceramicznych, kowalskich, kulinarnych i wszelkich innych, było z czego wybierać. Popularnością cieszyło się widowiskowe plecenie wianków z kwiatów oliwskich łąk i ogrodów, na wiankową zabawę nawiązującą do Nocy Świętojańskiej  zapraszali wolontariusze z Domu Sąsiedzkiego pod przewodnictwem Haliny Michalskiej i Krystyny Degutis (z okazałymi wiankami na głowach, a jakże!). 

Były też wystawy, pokazy sokolników oraz, w Domu Bramnym, inscenizacja historyczna- teatralna rekonstrukcja Ślubów Wileńskich króla Jana Kazimierza w wykonaniu 18-letniego Mikołaja Gruszkiewicza.

Nie mogło zabraknąć muzyki, ixtet inspirował do tańca grając jazzowe standardy, a Ryszard Stopa czarował piosenką aktorską. Na finał zagrała kapela cysterska.

Jarmark Cysterski był niegdyś marzeniem Danuty Rolke-Poczman, zmarłej w  2022 roku szefowej Stowarzyszenia Stara Oliwa, założycielki Domu Zarazy. W piątek, 28 czerwca o godz. 14 w  kamienicy, przy Grunwaldzkiej 496 w Oliwie, gdzie mieszkała  ponad siedemdziesiąt lat, odsłonięta zostanie tablica Jej poświęcona.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama