Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Sezon wycieczkowców w portach gdańskim i gdyńskim w pełni

W portach gdańskim i gdyńskim na dobre trwa sezon zawinięć statków wycieczkowych. To ważne nie tylko dla obu portów, ale też miast: Gdańska i Gdyni. Każda wizyta wiąże się z tym, że setki turystów pojawiają się w tych miastach, korzystają z lokalnych atrakcji oraz oferty usługowej. Obecność pasażerskich jednostek podkreśla również znaczenie turystyki morskiej dla gospodarki miasta.
wycieczkowiec Le Bellot, Port Gdańsk 2024
Wycieczkowiec Le Bellot w Porcie Gdańsk

Autor: Port Gdańsk

Wycieczkowiec Le Bellot, pływający pod banderą francuską, zainaugurował sezon zawinięć statków wycieczkowych do portu w Gdańsku. Co ciekawe, sezon powinien zakończyć również statek francuski, Le Commandant Charcot, który przypłynie 15 grudnia.

62 wycieczkowce w Porcie Gdańsk

Port Gdańsk od lat pozostaje atrakcyjnym miejscem zawinięć statków wycieczkowych pływających po Bałtyku. Touroperatorzy oferują turystom wybierającym rejsy na pokładach „cruiserów” zwiedzanie licznych atrakcji Trójmiasta. Miejsce to jest również dogodnym punktem wypadowym na jednodniowe wycieczki do interesujących miejsc na Pomorzu, przykładem Muzeum Zamkowe w Malborku.

W tym sezonie Port Gdańsk spodziewa się 62 zawinięć wycieczkowców. Pierwszym z nich był wspomniany Le Bellot, który powitano przy nabrzeżu Westerplatte 22 kwietnia. Ostatnie zawinięcie latem odbędzie się 16 września (statek Silver Dawn). To jednak nie oznacza końca wizyt wycieczkowców w 2024 roku, bowiem w grudniu dwukrotnie do Gdańska przypłynie Le Commandant Charcot. Istnieją trzy miejsca, do których cumują wycieczkowce w Porcie Gdańsk: nabrzeże na Westerplatte, nabrzeże Oliwskie oraz Wolny Obszar Celny II. Do ostatniego z tych miejsc zawijać będą w tym sezonie tylko dwa, stosunkowo niewielkie statki: 

  • Clio pod banderą maltańską, który przybędzie do Gdańska ośmiokrotnie, 
  • oraz Hebridean Sky pod banderą Bahamów.

W dwóch pozostałych miejscach pojawią się ogromne – jak na warunki Bałtyku – statki: 

  • Viking Venus
  • Viking Sky 
  • i Viking Neptune

liczące ponad 47 tysięcy jednostek rejestrowych, oraz największe ze spodziewanych w tym roku, pływające pod banderą Wysp Bahama:

  • Borealis (ponad 61 tys. GT) 
  • czy Crystal Symphony (ponad 51 tys. GT). 

Statki te mają długość blisko 240 m.

41 zawinięć wycieczkowców w Porcie Gdynia

Z kolei do Portu Gdynia 2 maja, przy akompaniamencie orkiestry, wpłynął pierwszy w 2024 roku wycieczkowiec, AIDAdiva. Zacumował przy nabrzeżu Francuskim. Sezon potrwa do października, a w tym czasie Port Gdynia przyjmie łącznie 41 zawinięć 11 różnych turystycznych jednostek.

Marina
Wycieczkowiec Marina zawinie do Portu Gdynia 25 lipca (fot. Robert Rozmus | Zawsze Pomorze)

Trwające od maja do września zawinięcia statków wycieczkowych są ważne nie tylko dla Portu Gdynia, ale i samego miasta. Każda wizyta wiąże się z tym, że setki turystów pojawiają się w Gdyni, korzystają z lokalnych atrakcji oraz oferty usługowej. Obecność pasażerskich jednostek podkreśla również znaczenie turystyki morskiej dla gospodarki miasta, wspierając ją.

Statkiem, który zakończy tegoroczny sezon, będzie AIDAmar, który pojawi się w gdyńskim porcie 22 października. 

  • Największym statkiem, który zacumuje przy gdyńskim nabrzeżu, będzie Celebrity Silhouette, mający 319 metrów długości. Pojawi się w porcie 8 lipca i 20 sierpnia.

Ten, jak i inne wycieczkowce, najlepiej oglądać z nabrzeża Pilotowego oraz balkonu Muzeum Emigracji. Długość pobytu ma wynosić między 8 a 11 godzinami. 

Z listą statków oraz planowanymi terminami wizyt można zapoznać się na stronach internetowych portów w Gdańsku i Gdyni.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama