Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Popatrz w górę. W nocy na niebie spodziewana jest zorza polarna

Zorzy polarnej możemy spodziewać się w nocy z wtorku na środę (30/31 lipca 2024 roku) – zapowiada Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Według ekspertów, warunki do obserwacji tego zjawiska będą „idealne” i istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia burzy magnetycznej.
Zorza polarna, burza magnetyczna

Autor: Centrum Badań Kosmicznych PAN (Space Research Centre PAS)

Jak poinformowało Centrum Heliogeofizyczne działające w ramach Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, w nocy z 30 na 31 lipca niebo może zachwycić zjawiskowymi zorzami polarnymi. Zgodnie z zapowiedziami ekspertów, wszyscy, którzy cenią piękno nocnego nieba, powinni przygotować się na to niezwykłe widowisko, a dla najlepszych warunków obserwacyjnych zalecane jest znalezienie miejsca z dala od miejskich świateł, gdzie niebo będzie ciemniejsze, a więc widoczność lepsza. Warto również sprawdzić prognozy pogody, aby upewnić się, że niebo będzie wolne od chmur.

- Według prognoz National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA), istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia burzy magnetycznej, która stworzy idealne warunki do obserwacji tego spektakularnego zjawiska - informuje Łukasz Tomasik, kierownik Centrum Prognoz Heliogeofizycznych.

Z przewidywań wynika, że zasięg występowania zorzy polarnej (KP) w nocy z wtorku na środę może wynosić 7 (w skali gdzie KP9+ jest wartością najwyższą) – zaś jeśli wskaźnik ten przekracza6, oznacza to, że zorza powinna być widoczna. 

Jak przypominają eksperci Polskiej Akademii Nauk, burze magnetyczne, wynikające z aktywności Słońca, mogą powodować wystąpienie zorzy polarnej na większych szerokościach geograficznych.

„Tym razem prognozy wskazują, że zorza może być widoczna także w Polsce. To rzadka okazja, aby zobaczyć te kolorowe, tańczące światła na naszym niebie, dlatego warto poświęcić chwilę i spojrzeć w górę” – podkreślają naukowcy z PAN.

CZYTAJ TEŻ: Wokół Trójmiasta do października powstanie las społeczny - obiecuje resort klimatu i środowiska
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Komandor 30.07.2024 19:51
Ale o której?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama