Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Politechnika Gdańska jako jedyna uczelnia z Pomorza w rankingu szanghajskim. Do tego z awansem!

Politechnika Gdańska awansowała o 100 miejsc w zestawieniu najlepszych uczelni świata, tzw. rankingu szanghajskim. PG wśród polskich uczelni znalazła się na trzeciej pozycji Academic Ranking of World Universities (ARWU). W 2024 r. poddano klasyfikacji ponad 2500 instytucji, a na Liście Szanghajskiej znalazło się finalnie 1000 szkół wyższych. W rankingu znalazło się zaledwie 8 polskich uczelni.
Politechnika Gdańska jako jedyna uczelnia z Pomorza w rankingu szanghajskim. Do tego z awansem!

Autor: Krzysztof Krzempek | Politechnika Gdańska

Lista szanghajska, czyli Academic Ranking of World Universities, to jeden z najważniejszych i najbardziej prestiżowych rankingów wyższych uczelni z całego świata. 

Dokładne miejsce w rankingu znane jest tylko w przypadku 100 najlepszych uczelni świata, a pozostałe miejsca - od 100 do 1000 - wymieniane są wyłącznie w grupach liczących po 100 placówek. Trzy pierwsze miejsca od lat przypadają uczelniom z USA (a wśród 10 najwyżej ocenianych jest osiem amerykańskich): 

  1.  Harvard University, 
  2.  Stanford University, 
  3. Massachusetts Institute of Technology 

Politechnika Gdańska po raz piąty w zestawieniu

Po raz piąty z rzędu na liście szanghajskiej znalazła się Politechnika Gdańska. Do tego zanotowała awans w porównaniu do ubiegłego roku zaliczyła awans, plasując się w przedziale 801-900 najlepszych uczelni świata. 

 - To ogromny sukces i dowód na to, że konsekwentna praca całej społeczności akademickiej Politechniki Gdańskiej przynosi wymierne efekty. Awans naszej uczelni w tym prestiżowym rankingu jest wynikiem nie tylko doskonałości naukowej i dydaktycznej, ale także strategicznych inwestycji w rozwój kadry, infrastrukturę badawczą oraz współpracę międzynarodową.
prof. Krzysztof Wilde, rektor PG

Lista Szanghajska 2024: osiem polskich uczelni 

Zestawienie najlepszych europejskich uczelni otwiera brytyjski University of Cambridge (4. miejsce) i University of Oxford (7). W tegorocznym rankingu szanghajskim znalazło się osiem uczelni z Polski (jedna wypadła z listy - w ubiegłym roku było ich 9, a w 2022 r. - 11). Najwyżej - podobnie jak w poprzednich latach - notowane są Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski.

PRZECZYTAJ TEŻ: Ranking uczelni 2024: PG pnie się do góry
Polska lista uczelni na Liście Szanghajskiej wygląda więc tak: 
  • Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski, które znalazły się w piątej setce.
  • Politechnika Gdańska, która znalazła się w dziewiątej setce (801-900). 
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (901-1000), 
  • Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (901-1000), 
  • Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu (901-1000), 
  • Politechnika Warszawska (901-1000)
  • Wrocławski Uniwersytet Medyczny (901-1000).

 Naszym celem na kolejne lata jest dalsze wzmacnianie pozycji uczelni na arenie międzynarodowej, intensyfikacja badań naukowych i innowacji, które będą odpowiadały na wyzwania współczesnego świata oraz jeszcze większe zaangażowanie w kształcenie nowoczesnej kadry inżynierskiej, gotowej sprostać oczekiwaniom globalnego rynku pracy - dodaje prof. Krzysztof Wilde

Jak powstaje Lista Szanghajska?

Ranking najlepszych szkół wyższych, nazywany Listą Szanghajską, został po raz pierwszy opublikowany w 2003 r. przez Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju (Chiny).  Od 2009 r. zestawienie przygotowuje firma ShanghaiRanking Consultancy, która w każdej edycji ocenia ponad 2500 uniwersytetów z całego świata, a na liście umieszcza tysiąc najlepszych. Firma co roku publikuje też m.in. ranking kierunków akademickich (Global Ranking of Academic Subjects) oraz listę najlepszych uczelni i wydziałów sportowych (Global Ranking of Sport Science Schools and Departments).

Academic Ranking of World Universities (ARWU) powstaje na podstawie kilku wskaźników. To m.in.:

  • liczba absolwentów czy pracowników, którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa (czyli tzw. „matematyczne Noble”),
  • liczba naukowców z listy Highly Cited Researchers publikowanej przez Clarivate,
  • liczba artykułów w czasopismach naukowych „Nature” i „Science”,
  • liczba artykułów zindeksowanych w Science Citation Index-Expanded i Social Science Citation Index,
  • wielkość osiągnięć naukowych danej uczelni w stosunku do liczby pracowników akademickich. 

Szczegółowe wyniki można poznać TUTAJ 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

fabryka papieru 17.08.2024 11:46
zwiększa obroty... :\

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama