Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Niż genueński Boris nadciąga nad Polskę! Są alerty RCB i ostrzeżenia IMGW

Najbliższe dni, szczególnie dla mieszkańców połodniowej części Polski, będą bardzo trudne. Niż genueński Boris, który nadciąga nad kraj, przynosi intensywne i długotrwałe opady deszczu. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alerty dla 11 województw, są też ostrzeżenia IMGW. Jak będzie na Pomorzu?
Niż genueński Boris nadciąga nad Polskę! Są alerty RCB i ostrzeżenia IMGW

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Niż genueński Boris nad Polską

Niż Boris jest układem niskiego ciśnienia wędrującego do na z regionów śródziemnomorskich. Powstaje on w okolicach Zatoki Genueńskiej, po czym przemieszcza się w kierunku Europy Środkowej. Klasycznie, niż porusza się nad Włochami, Węgrami i Słowacją, po czym dociera do krajów nadbałtyckich. Zależnie od poty roku, niż genueński przynosi albo bardzo duże ulewy albo obfite opady śniegu. Niż genueński odpowiedizalny był za powodzie w roku 1997 i 2010.

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w ostatnich godzinach układ niskiego ciśnienia przemieścił się nieznacznie znad obszaru Niziny Padańskiej w kierunku północnego Adriatyku i wybrzeży Chorwacji. 

- W kolejnych godzinach niż będzie przemieszczał się na północny wschód, przez rejon wschodnich Alp i Niziny Węgierskiej, a w nocy z piątku na sobotę (13/14.09.2024) dotrze do południowo-wschodniej części Polski, stopniowo się pogłębiając. Trasa przemieszczającego się ośrodka niżowego jest zgodna z torem niżowym Vb wskazanym przez W. Van Bebbera 12 (jego początek znajduje się w rejonie Zatoki Genueńskiej przez co, określany jest mianem “niżu genueńskiego”). Wędrówka niżu jest uwarunkowana położeniem rozległych układów wyżowych na zachodzie i północnym wschodzie kontynentu. Dotarcie niżu nad obszar Europy Środkowej przyczyni się do znacznego zwiększenia gradientu barycznego nad południowo-zachodnią częścią Polski. Sytuacja przyczyni się do wystąpienia silnego wiatru z kierunków północnych - czytamy w komunikacie IMGW. 

W związku z przemieszczającym się niżem, IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia przed intensywnymi opadami. Te ostatnie, czyli nagroźniejsze, dotyczą województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i małopolskiego. Wydane ostrzeżenia będą obowiązywały do 16 września.

Alerty RCB dla 11 województw

W związku z prognozowanymi opadami deszczu, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alerty dla 11 województw. 

  • śląskiego
  • małopolskiego
  • dolnośląskiego
  • opolskiego
  • podkarpackiego
  • świętokrzyskiego
  • lubelskiego
  • łódzkiego
  • mazowieckiego - powiaty: białobrzeski, garwoliński, grójecki, kozienicki, lipski, przysuski, Radom, radomski, szydłowiecki i zwoleński
  • lubuskiego - powiat wschowski
  • wielkopolskiego - powiaty: gnieźnieński, gostyński, jarociński, kaliski, Kalisz, kępiński, kolski, Konin, koniński, krotoszyński, leszczyński, Leszno, ostrowski, ostrzeszowski, pleszewski, rawicki, słupecki, średzki, śremski, turecki i wrzesiński

Pogoda na Pomorzu. Jak będzie w weekend?

W piątek (13.09), na Pomorzu można się spodziewać umiarkowanie zimnej pogody i zachmurzeń wraz z deszczem. Temperatura maksymalna to od 13°C na wschodzie do 17°C na zachodzie. Prognozowana suma opadów to miejscami do 15mm. Wiatr będzie umiarkowany, okresowo dość silny i porywisty (do 32km/h).

Sobotnie (14.09) niebo będzie pełne chmur – przewidywane jest duże zachmurzenie z miejscowymi opadami deszczu. Temperatura maksymalna od 16°C do 18°C. Wiatr ma być silny i porywisty. Szczególną ostrożność na wiatr należy mieć nad morzem, gdzie w porywach może wynosić nawet do 60 km/h. Zwrócić uwagę należy również na ciśnienie, które ma wzrosnąć na północy kraju.

Niedzielna (15.09) pogoda ma być kontynuacją trendów z poprzednich dni. Niebo będzie prawie całkowicie zachmurzone, prognozowane opady deszczu. Temperatura maksymalna od 15°C do 18°C. Wiatr ma być umiarkowany i dość silnych – w porywach do 65 km/h. Nad morzem, w porywach powiewy mogą dojść do 70 km/h. Prognozowane są wahania ciśnienia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama