Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Coraz więcej zachorowań na COVID-19! Doczekamy w zdrowiu do szczepień?

Z tygodnia na tydzień rośnie liczba infekcji spowodowanych koronawirusem. Oficjalnie we wrześniu na Pomorzu zanotowano 6021 przypadków, ale, według epidemiologów, można mówić o ponad 60 tysiącach. Tymczasem dopiero w połowie i pod koniec października trafią do Polski szczepionki na najczęstszy obecnie wariant wirusa – Omikron JN.1. Czy nie będzie za późno? Sprawdzamy.
szczepienie, koronawirus
Najpewniejszą metodą pozwalającą na uniknięcie infekcji jest szczepienie

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Zaczyna się od kataru, potem pojawiają się gorączka, bóle mięśniowe, osłabienie, ból gardła. Czasem biegunka. Tak atakuje obecnie najczęstszy wariant koronawirusa – Omikron JN.1. I choć obecnie najwięcej przypadków w kraju notuje się na Mazowszu, w województwie lubelskim, małopolskim i na Śląsku, to także na Pomorzu widać utrzymujący się wysoki poziom zachorowań.

Koronawirus daje o sobie znać. Oficjalnie ponad 6 tys. zakażeń na Pomorzu

– W pierwszych dwóch tygodniach września odnotowaliśmy 3004 przypadki, w następnych dwóch – 3017 – mówi dr Jerzy Karpiński, pomorski lekarz wojewódzki. – Są to jedynie przypadki raportowane przez lekarzy POZ. I, jak to mówił minister Paweł Grzesiowski, tych zachorowań jest pewnie dziesięciokrotnie więcej. Czyli w naszym przypadku ponad 60 tysięcy. W szpitalach leży 67 pacjentów, u których rozpoznano covid, ale którzy trafili do placówek z innych wskazań niż zakażenie koronawirusem.

Choroba jest w miarę łagodnie przechodzona przez ludzi młodszych, zdrowych, którzy nie wymagają intensywnej tlenoterapii. Jednak już osoby starsze, obciążone innymi schorzeniami, ze zmniejszoną odpornością powinny zachować szczególną ostrożność. Radzimy im m.in. stosowanie maseczek w miejscach publicznych.

Co ze szczepieniami na COVID-19?

Najpewniejszą metodą pozwalającą na uniknięcie infekcji jest szczepienie. Niestety, do Polski nie dotarła jeszcze zapowiadana dostawa szczepionek przeciw obecnie dominującym wariantom koronawirusa.

Wprawdzie w poniedziałek, 30 września opublikowano obwieszczenie Ministra Zdrowia, z którego wynika, że zmieniono datę objęcia finansowaniem szczepionek przeciwko COVID-19 dla dorosłych i dzieci od ukończenia 6. miesiąca życia – z 31 października 2024 roku na 1 października 2024 roku, ale nie ma jeszcze czego finansować. Przyczyna? Poprzedni rząd odstąpił od wspólnych unijnych zakupów. Próby bezpośredniego zakupienia szczepionki od Pfizera nie miały szans, gdyż Polska jest z nim w sporze sądowym. Na początku roku koncern skierował pozew przed Sąd Pierwszej Instancji w Brukseli za niewywiązywanie się z umowy szczepionkowej, żądając zwrotu 6 mld zł za nieodebrane preparaty.

Jak poinformowała minister zdrowia Izabela Leszczyna, ostatecznie najbardziej precyzyjna wobec nowego wariantu wirusa szczepionka na COVID-19 będzie dostępna dla pacjentów w połowie października. Zaplanowano także drugą dostawę pod koniec tego miesiąca. Preparat będzie refundowany.

Jak się zaszczepić na COVID-19?

Ministerstwo zapewnia, że po dotarciu szczepionek do Polski na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) pojawią się nowe skierowania. Uznawane będą także niewykorzystane i nadal ważne starsze skierowania.

W pierwszej kolejności powinni zaszczepić się: 

  • osoby powyżej 65. roku życia
  • pacjenci obciążeni innymi chorobami 
  • oraz personel medyczny.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Chętny do szczepienia 05.10.2024 14:30
I znowu planowane są grupy do pierwszych szczepień na Covid 19. Tradycyjnie wszyscy chętni będą poza tymi "wybranymi" i poczekają długo na swoją możliwość zaszczepienia.Jak już naprawdę nie da się namówić nikogo na siłę że wskazanej do szczepienia w pierwszej kolejności grupy to dopiero wszyscy pozostali chętni będę mogli GRATULACJE!!!!

Rocky 04.10.2024 00:10
W 2023/24 mniej jak 2% dostalo szczepienie.

Reklama
Reklama
Reklama