Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Orlen i PGE rywalizują [nl] na Bałtyku

Orlen i PGE rywalizują na Bałtyku. To odpowiedź na opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Infrastruktury trzy ogłoszenia o możliwości składania kolejnych wniosków o wydanie pozwolenia lokalizacyjnego na budowę morskich farm wiatrowych. Grupa Orlen złożyła pod koniec stycznia 2022 r. wnioski o przyznanie 7 nowych koncesji, PGE natomiast – o przyznanie 3.
morska farma wiatrowa

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Ogłoszenie  o możliwości składania kolejnych wniosków o wydanie pozwolenia lokalizacyjnego na budowę morskich farm wiatrowych zostało opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Infrastruktury 21 stycznia 2022 r. Od tego dnia wszystkie zainteresowane podmioty mają na to 60 dni.

– Rozwój morskich farm wiatrowych stanowi podstawę bezpieczeństwa naszego kraju i jego przyszłości. Głównym celem polskiej polityki energetycznej jest podniesienie potencjału zasobów energetycznych, dlatego z wielką ekscytacją obserwuję kolejne kroki, jakie są wykonywane w tym kierunku – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Resort infrastruktury poinformował, że w ogłoszeniach wskazane są m.in. lokalizacja, dla jakiej można składać kolejne wnioski, a także kryteria oceny tych wniosków. To m.in. zgodność planowanych przedsięwzięć z ustaleniami planu zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych, morza terytorialnego i wyłącznej strefy ekonomicznej, odpowiednie zabezpieczenie finansowe planowanych inwestycji, a także doświadczenie w realizacji projektów związanych z magazynowaniem energii.

PGE składa wnioski o kolejne pozwolenia lokalizacyjne na Bałtyku

Na odpowiedź na ogłoszenie resortu infrastruktury nie trzeba było długo czekać. Jednym z zainteresowanych inwestorów jest Polska Grupa Energetyczna, która 26 stycznia złożyła trzy wnioski o wydanie pozwoleń lokalizacyjnych na budowę morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim.

– PGE jest liderem budowy morskich farm wiatrowych w Polsce. Realizujemy projekty o największych mocach na Morzu Bałtyckim. Złożone wnioski o pozwolenia lokalizacyjne pozwolą nam na kontynuowanie tak ważnych dla kraju projektów – poinformował Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Obecnie PGE realizuje inwestycje na Morzu Bałtyckim w oparciu o trzy uzyskane w 2012 roku pozwolenia lokalizacyjne (decyzja nr MFW/3/12, MFW/4/12, MFW/5/12). W listopadzie 2021 roku spółka złożyła wnioski na dwa pozwolenia lokalizacyjne (obszary 43.E.1 oraz 60.E.3), co razem z wnioskami złożonymi w styczniu 2022 r. oznacza, że obecnie posiada pięć złożonych wniosków.

Złożone w styczniu 2022  r. trzy wnioski o wydanie pozwoleń na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp dla nowo uwolnionych obszarów dotyczą tych o numeracji 60.E.4, 44.E.1 oraz 14.E.1. Na dwa z nich, tj. 14.E.1 oraz 60.E.4, PGE złożyła wniosek wspólnie z Eneą, w ramach spółek powołanych w listopadzie 2021 r.

PGE obecnie rozwija projekty o łącznej mocy ok. 3,5 GW. Długoterminową strategią rozwoju Grupy PGE w obszarze energetyki morskiej jest zbudowanie co najmniej 6,5 GW mocy do 2040 roku.

morskie farmy wiatrowe pge

PKN Orlen również ubiega się o pozwolenia lokalizacyjne na Bałtyku

O pozwolenia lokalizacyjne na budowę morskich farm wiatrowych ubiega się także PKN Orlen. Spółka poinformowała w komunikacie, że złożyła wnioski o przyznanie 7 nowych koncesji na budowę farm wiatrowych na Bałtyku. Po uruchomieniu kolejnego etapu procedury administracyjnej, będzie wnioskowała o przyznanie pozostałych 4 koncesji na tym obszarze, którego łączna możliwa do uzyskania moc szacowana jest na ok. 7 GW.

– Strategia Grupy ORLEN do 2030 roku zakłada, że kluczowym obszarem rozwoju będzie energetyka oparta głównie o odnawialne źródła energii. Plany dotyczące budowy nisko- i zeroemisyjnych mocy energetycznych opieramy na najbardziej efektywnych technologiach, umożliwiających modernizację tego segmentu działalności. Dlatego chcemy inwestować w morskie farmy wiatrowe, które stanowią jeden z najważniejszych kierunków rozwoju nie tylko naszego koncernu, ale i całej polskiej gospodarki. Mamy wiedzę i odpowiednie zasoby, aby być liderem tego procesu. Dlatego chcielibyśmy pozyskać jak największą liczbę nowych koncesji. To istotne ze względu na pożądany efekt skali, który umożliwi udział biznesowy i maksymalizację wkładu polskich przedsiębiorców w łańcuch wartości dla morskich elektrowni wiatrowych – powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Morskie farmy wiatrowe PKN Orlen

Na Morzu Bałtyckim obecnie dostępnych jest 11 akwenów, w ramach których zainteresowane podmioty będą mogły starać się o pozwolenia na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp – PSzW.  Według założeń „Polityki energetycznej Polski do 2040 r.”, na polskich wodach ma powstać od 9 do 11 GW mocy zainstalowanych w morskiej energetyce wiatrowej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama