Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Perfumiarz z Gdańska stworzył perfumy o zapachu bursztynu

W Muzeum Bursztynu odbyła się prezentacja nowej serii zapachów stworzonych przez Alana Balewskiego. To trzy kompozycje wykorzystujące unikalny składnik – olej destylowany z „bałtyckiego złota”.
perfumy o zapachu bursztynu
Perfumy o zapachu bursztynu stworzone przez gdańskiego perfumiarza Alana Balewskiego

Autor: Grzegorz Mehring | www.gdansk.pl

27-letni Alan Balewski to pasjonat perfum z Pomorza. Jest magistrem psychologii z doświadczeniem w badaniach nad odczuwaniem zapachów i wyobraźnią węchową. Komponować perfumy nauczył się w prestiżowej francuskiej szkole, a po 5 latach założył własną markę i manufakturę o nazwie Bale. Współtworzy inicjatywę Smells Like zrzeszającą pasjonatów perfum i zajmującą się popularyzacją wiedzy o zapachach.

Perfumy o zapachu bursztynu powstały na Pomorzu

– Jako że wychowałem się na Pomorzu, to ten bursztyn był zawsze wokół mnie. Za dzieciaka zbierałem bursztyn na plaży, robiłem z niego nalewkę, a kiedy przechodziłem obok pracowni jubilerskich, czułem zapach szlifowanego bursztynu – opowiadał o swojej inspiracji podczas spotkania w Muzeum Bursztynu Alan Balewski. – Stwierdziłem w pewnym momencie, że spróbuję, pokombinuję, co można z tego naturalnego bursztynu zrobić, i, przede wszystkim, jak to będzie pachniało. Nie było to łatwe, bo bursztyn jest trudny w obróbce, jeśli chodzi o wydobycie z niego zapachu. Jest trudno rozpuszczalny i ma w sumie mało substancji zapachowych w sobie.

Alan Balewski przez rok pracował nad opracowaniem receptury bursztynowej serii. Sekretem uzyskania jej „esencji” okazała się metoda wykorzystywana przez historycznych gdańszczan – sucha destylacja, czyli spalanie bez dostępu do tlenu.

Alan Balewski
Alan Balewski z perfumami o zapachu bursztynu (fot. Grzegorz Mehring | www.gdansk.pl)

Dzięki takiemu pozyskaniu olejku zapachowego perfumy Balewskiego różnią się od innych dostępnych na rynku. Typowe pachnidła zawierają jedynie zestaw związków, które imitują bursztyn, a nie wyciąg z prawdziwego jantaru.

Jak pachnie bursztyn?

W kolekcji zaprezentowanej w sobotę, 19 października w Muzeum Bursztynu znajdują się trzy zapachy:

  • Mare Goticum (Morze Gotów, czyli Bałtyk), 
  • Eridan (mitologiczna bursztynowa rzeka) 
  • i Hispaniola (perfumy inspirowane bursztynem dominikańskim).

Każdy z nich zawiera sezonowe składniki z całego świata, uzupełniające wydestylowany w manufakturze Balewskiego olejek.

bursztynowe perfumy
Sekretem uzyskania „esencji” bursztynowych perfum okazała się metoda wykorzystywana przez historycznych gdańszczan (fot. Grzegorz Mehring | www.gdansk.pl)

Perfumiarz jest otwarty na tworzenie nowych kompozycji na zamówienie. Przyznaje, że często czerpie pomysły z rozmów ze swoimi klientami. Tak powstała, na przykład, kolekcja inspirowana „Wiedźminem”, a w niej zapach bzu i agrestu, kojarzący się z postacią Yennefer.

Renata Adamowicz, kierowniczka Muzeum Bursztynu w Gdańsku nie wyklucza możliwości zorganizowania warsztatów tworzenia perfum prowadzonych przez Alana Balewicza. Do oferty trafiłby w przyszłym roku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama