Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Rusz się z Trójmiasta, czyli imprezy kulturalne na Pomorzu. Co zobaczyć?

W Gdańsku, Sopocie i Gdyni wiele się dzieje, ale coraz częściej mamy ochotę wyjechać z Trójmiasta na weekend. A w mniejszych miejscowościach Pomorza też kwitnie życie kulturalne. Pod hasłem „Rusz się z Trójmiasta!” proponujemy wybrane wydarzenia odbywające się poza Trójmiastem.
Rusz się z Trójmiasta, czyli imprezy kulturalne na Pomorzu. Co zobaczyć?
Kolędnicy z Nowej Wsi Kartuskiej w 1973 r.

Autor: Fot. Stanisław Klupiński

Gwiozdka jidze przez Wdzydze 

Między adwentem, a świętem Trzech Króli, prastarym zwyczajem po wsiach wędrowali zamaskowani przebierańcy zwani m.in. DZIADAMI, GWIAZDKAMI, GWIAZDORAMI, GWIZDAMI, GWIŻDŻAMI, MIKOŁAJAMI, PANESZKAMI. Tak pisał o nich w 1911 r. Izydor Gulgowski: „Przebierają się za niedźwiedzie, wielbłądy, kozły, bociany, kominiarzy, gwiazdorów, ciągną od domu do domu i urządzają różnego rodzaju żarty.  Dzieci muszą odmówić modlitwy. Kto zna swoją lekcję, zostanie pochwalony i dostanie orzechy i jabłka. Wałkonie dostają rózgą".

W muzeum we Wdzydzach do 3 stycznia 2025 r. w trakcie zwiedzania wysłuchamy opowieści o kaszubskich kolędnikach oraz poznamy dawne adwentowe i bożonarodzeniowe zwyczaje i wróżby. Zwiedzanie z przewodnikiem odbywa się od poniedziałku do piątku (z wyjątkiem 5, 6, 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia) o każdej pełnej godzinie – 10:00, 11:00, 12:00, 13:00 i 14:00.

W grudniu w muzeum także warsztaty "Boże Narodzenie na Kaszubach", podczas których poznamy dawne świąteczne obrzędy i zwyczaje, dowiemy się skąd przywędrowała na Pomorze choinka, a także nauczymy się własnoręcznie wykonywać tradycyjne ozdoby choinkowe.

Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach 
Szczegóły: www.muzeum-wdzydze.gda.pl


***

Nowy Teatr w Słupsku. Urodziny i „Opowieść wigilijna” 

Fot. Mat. Teatru

Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku zaprasza na cykl bezpłatnych działań zorganizowanych z okazji jubileuszu 20-lecia istnienia sceny. W ramach wydarzenia, m.in. sesja zdjęciowa w teatralnych kostiumach z teatralną charakteryzacją, gra terenowa po niedostępnych na co dzień zakamarkach teatru, warsztaty szycia toreb z teatralnych banerów czy też warsztaty twórczego przetwarzania starych teatralnych plakatów na zupełnie nowe rzeczy. 

30 listopada 2 grudnia
Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku, ul. Lutosławskiego 1 
Szczegóły dotyczące programu: www.nowyteatr.pl

5 grudnia na scenę Nowego Teatru wraca lubiana przez widzów „Opowieść wigilijna”. Ponadczasowa klasyka literatury w nowej, odsłonie. Dla widzów od lat 8 do 100. Spektakle non stop do 11 grudnia. Premiera odbyła się w 2021 roku.

***

Przepisy ze starych zeszytów mieszkanek Kartuz

Publikacja to też przepisy z dawnej prasy

W Muzeum Kaszubskim w Kartuzach promocja książki pt. „Posmakuj Kartuz i Szwajcarii Kaszubskiej. Tradycje kulinarne” w opracowaniu Rafała Nowakowskiego i Barbary Kąkol. Publikacja zawiera przepisy zebrane przez Rafała Nowakowskiego, pochodzą one ze starych zeszytów mieszkanek Kartuz, choćby Marty Bistroń, a także z przedwojennej „Gazety Kartuskiej”. Grudniowe spotkanie, a i sama książka to propozycja dla wszystkich, którzy mają ochotę dowiedzieć się, jakie dania dawniej gościły w kartuskich domach. Ku przedświątecznej inspiracji i nie tylko.

3 grudnia, godz. 17 w siedzibie Muzeum Kaszubskiego ul. Kościerska 1 w Kartuzach


***

„La Bombe” – bomba komediowa w Tczewie

Caroline i Stéphane wyjeżdżają na Korsykę do swojego wakacyjnego domu zdeterminowani, by odpocząć po urodzeniu najmłodszego dziecka i ponownie zakochać się w sobie. To – jak zapowiadają twórcy – nie będzie łatwe... Ona jest w środku „poporodowej” depresji, rozwija irracjonalną zazdrość. On to sfrustrowany psycholog, rozumie powagę sytuacji. Z troski o żonę zatrudnia opiekunkę dla dzieci na czas wakacji...

7 grudnia, godz. 17.
Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie
ul. Wyszyńskiego 10 w Tczewie
Szczegóły dotyczące wolnych miejsc i biletów: www.ckis.tczew.pl


***

„Pentaptyk z Bukowa Morskiego” – wystawa w słupskim muzeum

Fot. Mat. Muzeum

Ekspozycja prezentuje pentaptyk z kościoła w Bukowie Morskim oraz rzeźbę św. Antoniego Pustelnika, będące własnością Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, alabastrową figurę Pięknej Madonny ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz pocztówkę z kolekcji prywatnej. Pomysłodawcą i fundatorem ołtarza około 1525 roku był ostatni panujący tam opat Hinricus Kresse. Ołtarz ma formę dębowej nastawy. Zdobi go bogata dekoracja malarska o zróżnicowanej tematyce oraz płaskorzeźbione, złocone i srebrzone kwatery z otwarcia uroczystego. Całość zadedykowana jest Maryi, której figura zajmowała miejsce centralne. Ta alabastrowa rzeźba jest starsza od ołtarza o ponad pięćdziesiąt lat. Ołtarz wraz z kompletnym wystrojem rzeźbiarskim stał w bukowskim kościele do lat 40. XX w. W czasie II wojny światowej rzeźba Madonny została z niego wyjęta i zabezpieczona poza Bukowem, a po wojnie trafiła do Szczecina i tam przechowywana jest do dziś w Muzeum Narodowym. Ołtarz stał w nieczynnym kościele jeszcze kilka lat po wojnie, natomiast pozostawione w nim drewniane rzeźby z roku na rok znikały. Alabastrowa Piękna Madonna jest jedyną ocalałą. Celem ekspozycji jest prezentacja tego cennego zabytku po przywróceniu mu walorów estetycznych, ikonograficznych oraz historycznych. Przez pięć wieków jego istnienia zatarte zostało bowiem wiele z pierwotnych założeń jego twórców, a sam ołtarz ulegał przekształceniom oraz nieuniknionym procesom niszczącym.

Zamek Książąt Pomorskich w Słupsku, ul. Dominikańska 5, wystawa czynna do 3 marca 2026 roku

***

„Terra Incognita: sekrety Ziemi" w słupskiej Tęczy 

Fot. M. Tramer

Zainspirowany filmami przyrodniczymi spektakl w reżyserii Agi Błaszczak jest podróżą w czasie i przestrzeni. Zadaniem misji badawczej Terra Incognita, jest sfilmowanie Ziemi z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dzięki najnowszym wynalazkom załoga przenosi się w czasie i wraz z widzami odbywa niezwykłą podróż od początków Wszechświata, przez powstanie naszej planety i rozwój życia na niej, aż po wizję przyszłości. Wykorzystując różnorodne formy plastyczne i lalkowe przedstawia historię naszej planety jako wspólnego domu, stając się również inspiracją do rozmów m.in. o ekologii. Spektakl dla widzów od lat 5.

30 listopada 2024 r., o godz. 11 
Teatr Lalki Tęcza, ul. Waryńskiego 2 w Słupsku
Szczegóły dotyczące repertuaru i biletów: www.teatrlalkitecza.pl


***

Koncert dla powodzian w Wejherowie

W Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie – Koncert dla powodzian. „Otwórzmy ponownie nasze serca, bo nadchodząca zima nie nastraja pozytywnie. A do wiosny bardzo daleko… Ciągle potrzeba materiałów budowlanych i wykończeniowych, a strumień datków i zainteresowania spada jak poziom wody w rzekach”… – apelują twórcy. 

Wystąpią: Krzysztof Jurkiewicz, Chińskie Pomarańcze, Słodki Całus od Buby, New Blues Batalion

8 grudnia, godz. 17.00, Filharmonia Kaszubska, ul. Sobieskiego 255, Wejherowo
Wejściówki-cegiełki będą dostępne 7 i 8 grudnia na terenie Filharmonii Kaszubskiej od godz. 12.00 do 20.00. Odbędzie się też zbiórka do puszek wolontariuszy PCK

 


***

Wystawa Retrospektywna Galerii Oczko w Męcikale

W Chojnickim Centrum Kultury Wielka Wystawa Retrospektywna dwudziestu Ogólnopolskich Plenerów Plastycznych w Galerii Oczko w Męcikale 2006 – 2024. Joanna i Sławomir Mankiewiczowie w latach 2006-24 zorganizowali w Galerii Oczko w Męcikale 20 interdyscyplinarnych Ogólnopolskich Plenerów Plastycznych (malarstwo, rzeźba, fotografia, rysunek, haft, wycinanka, makrama). W ramach plenerów odbywały się również warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży. Ekspozycja prezentuje wybrane dzieła z tych plenerów.

Wystawa czynna do 16 grudnia. 
Chojnickie Centrum Kultury, ul. Swarożyca 1, Chojnice
Szczegóły: www.ckchojnice.pl 

 

***

Biennale Sztuki Młodych RYBIE OKO 11 

Grudzień to ostatni miesiąc, kiedy w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej (oddziały w Słupsku i Ustce) można zwiedzać wystawę pokonkursową Biennale Sztuki Młodych RYBIE OKO 11. Na chwilę przed zamknięciem wystawy, która potrwa do 28 grudnia, galeria zaprasza na szereg oprowadzań. Pierwsze z nich odbędzie się 7 grudnia, kolejne tematyczne spotkania skierowane są dla młodzieży szkolnej. Udział we wszystkich spotkaniach jest nieodpłatny. 

 Szczegóły: www.bgsw.pl 



***

Wystawa motyli w Gniewie

Amazing Butterflies – ponad 100 bajecznie kolorowych motyli z całego świata do 4 grudnia zawładnie Centrum Kultury i Biblioteką Publiczną w Gniewie. Wrażenia, ciekawostki, wyjątkowe fotografie.

Do 4 grudnia 
Godz. 9 - 18.00
Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie



***

Jarmark Bożonarodzeniowy w Tczewie

Fot. A Połomski

Jak co roku tuż przed Bożym Narodzeniem tczewska Starówka nabiera świątecznego charakteru. Oko przechodniów przykuwają przepiękne ozdoby rękodzielnicze. Można też rozsmakować się za sprawą słodkości, pieczywa wypiekanego na naturalnym zakwasie, swojskiej wędliny, różnego rodzaju serów i innych smakołyków. Świąteczne jarmarki mają także bogatą oprawę artystyczną.

7-8 grudnia, Plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)


***

Jarmark Świąteczny w Starogardzie Gdańskim

Fot. starogard.pl

8 grudnia na Rynku w Starogardzie Gdańskim odbędzie się Jarmark Świąteczny, który wpisuje się w miejską tradycję przygotowań do świąt.
Na scenie w nastroju świątecznym wystąpią artyści wykonując kolędy i piosenki świąteczne. O godzinie 15.15 odbędzie się rozświetlenie Starogardzkiej Choinki.
Organizatorzy przygotowali kilka atrakcji: karuzela wenecka, warsztaty świąteczne, występy, spotkanie z Mikołajem, świąteczny pokaz szczudlarzy, fotobudkę.

8 grudnia, godz. 11-18 
Rynek w Starogardzie Gdańskim


***

XII Owidzki Jarmark Bożonarodzeniowy

Fot. Grodzisko Owidz

Gospodarze Grodziska Owidz zachęcają do odwiedzin: „Po raz dwunasty mamy ogromną przyjemność zaprosić Was na wydarzenie, które jak żadne inne, wprowadzi w świąteczny nastrój!”. Dla uczestników – Wielki jarmark rękodzieła, Wioska świętego Mikołaja, scena muzyczno-rozrywkowa. Aby tradycji stało się zadość i ta edycja będzie miała charakter charytatywny. 

3 grudnia, godz. 11 -16, Grodzisko Owidz


***

Cysterski Jarmark Bożonarodzeniowy w Pelplinie


W niedzielę 8 grudnia w krużgankach katedry pelplińskiej Kociewskie Centrum Kultury organizuje „Cysterski Jarmark Bożonarodzeniowy". Na zwiedzających czeka wiele atrakcji m.in. warsztaty kreatywne, stoiska z rękodziełem i swojskim jadłem, wizyta św. Mikołaja. 

8 grudnia, od godz. 9 

Pelplin, Plac Mariacki 2


***

Świąteczny koncert kolęd i pastorałek w Chojnicach

Chojnickie Centrum Kultury zaprasza 8 grudnia o godz. 16:00 na koncert najpiękniejszych kolęd i pastorałek w wykonaniu orkiestry Campanella. Orkiestra Campanella działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Cekcynie. Powstała w 1971 roku z inicjatywy jej pierwszego dyrygenta Stanisława Fiegla. Od września 1985 roku orkiestrę prowadzą nauczyciele muzyki – Anna i Adam Filipscy, a od 2009 roku współprowadzącą jest ich córka Magdalena Filipska prezeska orkiestry, pracownica naukowa Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Od początku istnienia orkiestry grało w niej ponad 500 osób. Odbyło się ponad 500 koncertów zarówno w Polsce jak i za granicą. Zespół liczy obecnie 50 osób w składzie koncertowym. Skupia uczniów szkół podstawowych, szkół średnich oraz studentów z terenu gminy Cekcyn i powiatu tucholskiego. Instrumentarium orkiestry tworzą: mandoliny, banjo, akordeony, gitary akustyczne, gitara basowa, fortepian, flety proste, dzwonki, trąbka, saksofon tenorowy, saksofon altowy, instrumenty perkusyjne i perkusja. Repertuar Campanelli obejmuje m.in. muzykę filmową, klasyczną, taneczną i popularną. Aranżacji wszystkich utworów dokonują Anna, Adam i Magdalena Filipscy.

8 grudnia 2024 r., godz. 16:00

Chojnickie Centrum Kultury, ul. Swarożyca 1, Chojnice 

Szczegóły: www.ckchojnice.pl 
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama