Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Magiczne żółte Żuławy skąpane w rzepaku! Krajobrazy, które zachwycają

To właśnie ten moment w roku, kiedy pola na Żuławach rozbłysły intensywną żółcią – wszystko za sprawą kwitnącego rzepaku. Malownicze zdjęcia z lotu ptaka, ukazujące pola we wsi Leszkowy (gmina Cedry Wielkie) wykonał nasz fotoreporter Karol Makurat.
Kliknij aby odtworzyć

Żółty pejzaż Żuław. Rzepak w pełni rozkwitu

Rzepak ozimy zazwyczaj zakwita na przełomie kwietnia i maja, jednak ten termin może się przesunąć – w zależności od warunków pogodowych – nawet o dwa tygodnie w jedną lub drugą stronę. Decydujące są tu m.in. temperatura i poziom wilgotności. W 2024 roku, ze względu na wyjątkowo ciepły luty i marzec, ten „biologiczny zegar” uległ zaburzeniu.

CZYTAJ TEŻ: Ale niespodzianka! O Rany, Tulipany już od wielkanocnego poniedziałku!

Eksperci z zakresu produkcji roślinnej wskazują, że rzepak potrzebuje około 120–130 dni wiosenno-letniej wegetacji, by osiągnąć pełną dojrzałość nasion. Wyznaczenie optymalnego terminu zbioru nie jest proste – rośliny dojrzewają nierównomiernie, co prowadzi do ryzyka przedwczesnych żniw. Zaleca się więc obserwację tzw. dojrzałości technicznej, która następuje około miesiąca po zakończeniu kwitnienia. Zwykle rzepak zbiera się na początku lipca, lecz w tym roku – z uwagi na nietypową pogodę – zbiory mogą ruszyć nawet miesiąc wcześniej.

Rzepak. Łakomy kąsek dla fotografów!

Tymczasem trwają... zbiory fotograficzne. Żółte pola rzepaku to jeden z najbardziej fotogenicznych elementów polskiego krajobrazu, chętnie uwieczniany przez amatorów i profesjonalistów. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama