Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Tysiące wniosków z Pomorza o rentę wdowią. ZUS przygotowuje się do wypłat

Zakład Ubezpieczeń Społecznych od stycznia 2025 roku przyjmuje wnioski o tzw. rentę wdowią. To połączenie emerytury lub renty ze świadczeniem po zmarłym współmałżonku. Do tej pory w całym kraju wpłynęło już ponad 773 tysiące wniosków, z czego ponad 44 tysiące złożyli mieszkańcy województwa pomorskiego. Aż 90 procent wnioskodawców to kobiety. Pierwsze wypłaty zaplanowano na lipiec.
Renta wdowia 2025
W pomorskim ZUS złożono ponad 44 tys. wniosków o wypłatę tzw. renty wdowiej. Kiedy ruszą pierwsze wypłaty?

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Czym jest renta wdowia?

Renta wdowia nie jest nowym, odrębnym świadczeniem – to forma zbiegu dwóch istniejących: renty rodzinnej po zmarłym małżonku i własnego świadczenia, np. emerytury. Aby móc z niej skorzystać, trzeba spełnić konkretne kryteria:

  • kobieta musi mieć co najmniej 60 lat, a mężczyzna 65,
  • do chwili śmierci małżonka para musiała pozostawać we wspólności małżeńskiej,
  • prawo do renty rodzinnej po zmarłym musi zostać nabyte nie wcześniej niż w dniu ukończenia 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni),
  • osoba ubiegająca się o świadczenie nie może być obecnie w związku małżeńskim.

Zbieżność świadczeń dotyczy wyłącznie ostatniego małżonka i traci ważność w dniu poprzedzającym zawarcie nowego małżeństwa.

CZYTAJ TEŻ: Na jakich zasadach i w jakiej wysokości można otrzymać rentę wdowią?

Pomorzanie aktywni – tysiące wniosków już w ZUS

Z danych ZUS wynika, że w województwie pomorskim największą liczbę wniosków – prawie 34 tysiące – przyjął oddział w Gdańsku. Ponad 10 tysięcy złożono w Słupsku. Ogólnopolsko największy napływ wniosków nastąpił w styczniu – wtedy do ZUS trafiło ich aż 309 tysięcy, czyli niemal 10 tysięcy dziennie.

Renta wdowia. Kiedy pierwsze wypłaty?

Nowe przepisy przewidują, że od 1 lipca 2025 roku do końca 2026 roku drugie (niższe) świadczenie będzie wypłacane w wysokości 15 procent jego wartości. Od 1 stycznia 2027 roku wzrośnie ono do 25 procent. Jednocześnie suma obu świadczeń nie może przekroczyć trzykrotności minimalnej emerytury.

Jak złożyć wniosek?

Wnioski można składać na trzy sposoby: osobiście w placówce ZUS, elektronicznie przez platformę PUE/eZUS lub pocztą. Najwięcej osób – aż 80 procent – zdecydowało się na wizytę w oddziale.

Co ważne, osoby, które złożą wniosek do 31 lipca 2025 roku, mogą liczyć na wypłatę świadczenia z wyrównaniem od 1 lipca 2025 roku.

Dla kogo renta wdowia?

Na stronie internetowej ZUS dostępne są specjalne narzędzia – ankieta oraz kalkulator, które pomagają sprawdzić, czy dana osoba spełnia warunki do otrzymania renty wdowiej i pozwalają oszacować jej wysokość.

Czy chcesz, abym przygotował skróconą wersję tego tekstu np. na potrzeby mediów społecznościowych?


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ReklamaZiaja włosy rosinna pielęgnacja