Noc Muzeów 2025 w Trójmieście. Gdzie się wybrać?
Noc Muzeów 2025 w Trójmieście to wyjątkowy moment w roku, kiedy muzea, galerie i instytucje kultury otwierają się na nocnych odkrywców. To czas, gdy sztuka, historia oraz nauka stają się dostępne dla wszystkich w niecodziennej, inspirującej oprawie. Wspólne zwiedzanie, warsztaty, instalacje i pokazy tworzą niepowtarzalny klimat, który łączy ludzi oraz miejsca. To idealna okazja, by zanurzyć się w kulturze i zobaczyć Trójmiasto z innej, bardziej magicznej strony.
Gdańsk
- Twierdza Wisłoujście
W Twierdzy Wisłoujście, najstarszej nadmorskiej twierdzy Polski, w godz. 19:00-1:00 zaplanowano pokazy grup rekonstrukcyjnych, iluminację murów, dostęp do stanowisk VR oraz ognisko, które zapewni nie tylko ciepło, ale i klimat dawnych czasów.
- Wartownia nr 1 na Westerplatte
Wartownia nr 1 na Westerplatte, symboliczny początek II wojny światowej, w godz. 19:00-1:00 oferuje prelekcje i stanowiska edukacyjne poświęcone wydarzeniom z 1 września 1939 roku. Mają one przybliżyć zwiedzającym tę dramatyczną kartę historii.
- Wyspa Sobieszewska
Na Wyspie Sobieszewskiej przy ul. Turystycznej 3 w godz. 17:00-24:00 można odwiedzić Zagrodę Gburską, gdzie czas zatrzymał się w XIX wieku. To miejsce przybliży historię Żuław, a dodatkowo będzie okazją do zapoznania się z książką Waldemara Nocnego „Woda wokół nas”, odpoczynku przy ognisku i degustacji lokalnych smakołyków.
- Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego
Po raz pierwszy podczas Nocy Muzeów swoje progi otworzy Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Bielańskiej 5. W godz. 17:00-22:00 zaprezentowana zostanie nowa wystawa stała. W programie przewidziano także oprowadzania kuratorskie, autorskie warsztaty kolażu oraz możliwość zobaczenia sieni Domu Opatów Pelplińskich – zabytkowej przestrzeni niedostępnej na co dzień.
- Akademia Sztuk Pięknych
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku w godz. 12:00-21:00 zaprasza do trzech miejsc: Wielkiej Zbrojowni, Małej Zbrojowni i Domu Angielskiego. Każde z nich zaoferuje bogaty program wystaw, wykładów, warsztatów i spacerów artystycznych przygotowanych przez wykładowców oraz studentów tej uczelni.
- Conradinum
Na miłośników historii techniki czeka Conradinum przy ul. Długiej 72. W godz. 18:00-22:00 szkoła ze 125-letnią tradycją zaprasza do obejrzenia zabytkowych korytarzy, zajrzenia do wyjątkowej auli oraz odwiedzenia słynnego „poziom 400”, gdzie – jak głosi legenda – pojawia się duch patrona placówki.
- Muzeum Archeologiczne
Muzeum Archeologiczne w Gdańsku w godz. 19:00-1:00 zaprasza do spędzenia wieczoru w Spichlerzu Błękitny Baranek, gdzie przygotowano program edukacyjny dla dzieci i dorosłych. Wstęp za symboliczną złotówkę i niespodzianki dla oczekujących w kolejce to dodatkowe zachęty.
- Dom Uphagena
Domu Uphagena w godz. 19:00-1:00 przeniesie zwiedzających w świat zamożnego gdańskiego mieszczanina z XVIII wieku, rekonstrukcje historyczne i klimatyczne wnętrza, które pozwolą poczuć ducha epoki. Spacer po sieni, salonie, jadalni i herbaciarni wzbogacony będzie o opowieści o życiu ich dawnych mieszkańców.
- Europejskie Centrum Solidarności
Europejskie Centrum Solidarności w godz. 19:00-0:00 odda hołd muzyce lat 80. i artystom niewygodnym dla ówczesnej władzy. Spacer z Tomaszem Lipińskim po wystawie stałej, warsztaty tworzenia bandanek, pokaz filmu „Wielka majówka”, karaoke i silent disco w bibliotece stworzą niezapomnianą noc w rytmie rocka.
- Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia1
Do klimatu niedoszłego koncertu Davida Bowiego z 1997 roku nawiąże Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 1. W godz. 12:00-1:00 każda sala stanie się osobnym muzycznym doświadczeniem, a cała instytucja zamieni się w zmysłowy album wspomnień.
- Peron 5
W klubie Peron 5 we Wrzeszczu, w godz. 19:00-23:00, odbędzie się afterparty przygotowane przez Stację Food Hall. Przestrzeń ta zmieni się w swingową salę balową z muzyką lat 20. i 30. XX wieku w wykonaniu Radunia River Jazz Band i DJ-a Mixalota.
- Bazylika św. Mikołaja
Wśród zabytków sakralnych, bazylika św. Mikołaja w godz. 19:45-22:45 proponuje trzy trasy zwiedzania pozwalające odkryć historię jednej z najstarszych i najcenniejszych gdańskich świątyń, cudownie ocalałej z wojennych zniszczeń.
- Oblackie Centrum Kultury
Oblackie Centrum Kultury w godz. 11:00-19:00 poprowadzi spacer po dawnych klasztornych wnętrzach sięgających XV wieku. Jego zwieńczeniem będzie wizyta w klimatycznej Herbaciarni u Oblatów, zlokalizowanej w średniowiecznej piwnicy.
- Franciszkański kompleks klasztorny św. Trójcy
Franciszkański kompleks klasztorny św. Trójcy w godz. 19:00-22:00 oferuje krótkie prezentacje organowe i opowieści o instrumentach oraz zabytkach sakralnych tego wyjątkowego miejsca, które przetrwało wojnę niemal nietknięte.
- Gdański Archipelag Kultury (Gdański Archipelag Kultury w godz. 19:00-1:00 przygotował ofertę w aż sześciu lokalizacjach):
- Scena Muzyczna GAK, ul. Nowiny 2B, zaprezentuje kolekcje mieszkańców.
- Stacja Orunia, ul. Dworcowa 9 – wystawę kolektywu „Terytoria Stowarzyszone” i warsztaty kolażu.
- Gama GAK, ul. Starowiejska 15/16 – rękodzieło Kingi Pałczyńskiej.
- Wyspa Skarbów GAK, ul. Turystyczna 3 – malarstwo Anny Kolanowskiej.
- Plama GAK, ul. Pilotów 11 – fotografię polaroidowi.
- Studio GAK na Stogach, ul. Stogi 2 – możliwość nagrania własnego minipodcastu w profesjonalnym studiu.
- Muzeum Narodowe w Gdańsku
Muzeum Narodowe w Gdańsku w godz. 19:00-1:00 przygotowało bogaty program wydarzeń we wszystkich swoich oddziałach.
- W Oddziale Sztuki Dawnej, ul. Toruńska 1, zwiedzający przeniosą się w czasie do dawnego Gdańskiego Gimnazjum Akademickiego.
Wydarzenie pod hasłem „Powrót do Gimnazjum” obejmuje grę muzealną, która pozwoli uczestnikom odkryć przeszłość budynku, warsztaty sitodruku w ramach zajęć praktyczno-technicznych, kreatywną lekcję plastyki dla dzieci oraz gry i zabawy inspirowane szkolnym boiskiem. Dla najmłodszych przygotowano także „Muzealny elementarz” z zadaniami edukacyjnymi. Wieczór uświetni szkolna dyskoteka z przebojami lat 90. i 2000. w wykonaniu kolektywu Szpula Disco. W tym oddziale zostanie również otwarta wystawa „Osiem i pół tygodnia. Albrecht Dürer”, inaugurująca nowy cykl prezentacji rycin i rysunków z kolekcji muzeum. Kuratorki wystawy opowiedzą o twórczości Dürera i prezentowanych pracach. Dodatkowo odbędą się kiermasz książek muzealnych, pokazy filmów poświęconych dziełom utraconym podczas II wojny światowej oraz działać będzie bufet z napojami i słodkościami.
- W NOMUS – Nowym Muzeum Sztuki oraz Gdańskiej Galerii Fotografii, ul. Jaracza 14, zostanie otwarta wystawa „Gościnności”, poruszająca tematy migracji, tożsamości i prawa do przyjmowania innych w przestrzeni społecznej.
Odbędzie się performens „Lament” w wykonaniu Aurory Lubos, poświęcony współczesnym tragediom humanitarnym. Pokazany zostanie również projekt wideo Honoraty Martin pt. „O wyjściu w Polskę”, dokumentujący pieszą podróż tej artystki przez kraj i jej refleksje nad rzeczywistością społeczną. Wieczór zakończy się oprowadzaniem kuratorskim po wystawie.
- W Oddziale Sztuki Nowoczesnej, ul. Toruńska 1, zaplanowano performens japońskiej artystki Miho Iwaty, inspirowany wystawą „Masaaki Ohya. Tajemnice natury”.
Artystka zaprezentuje taniec łączący elementy Wschodu i Zachodu w poetyckiej ciszy sprzyjającej refleksji. Odwiedzający będą mogli też wziąć udział w warsztatach tworzenia japońskich latawców koinobori, symbolizujących odwagę oraz pomyślność.
- W Oddziale Etnografii w Spichlerzu Opackim, ul. Opacka 10, odbędzie się rodzinne zwiedzanie wystawy „Chełmowskiego wszechświat wyobrażony”, ukazującej mistyczną twórczość Józefa Chełmowskiego.
Uczestnicy będą mogli odkrywać przestrzeń tej wystawy poprzez aktywne zadania i ścieżki edukacyjne. W dalszej części wieczoru zaplanowano oprowadzanie kuratorskie, które wprowadzi zwiedzających w świat tego artysty łączącego sztukę z filozofią, religią oraz nauką.
Każdy z oddziałów oferuje niepowtarzalne atrakcje, a wydarzenia zostały zaprojektowane tak, aby zarówno dorośli, jak i dzieci mogli aktywnie oraz twórczo spędzić ten wyjątkowy czas.
Nie zabraknie też wydarzeń w mniejszych galeriach i pracowniach artystycznych. Warto odwiedzić:
- Galerię Blik, ul. Długie Ogrody 24,
- Galerię ESKAEM, ul. Długa 12
- oraz Pracownię 3RR0R, ul. Targ Sienny 7,
gdzie, poza ekspozycjami, będzie można porozmawiać z artystami i zobaczyć ich warsztat twórczy.
Gdynia
- Muzeum Miasta Gdyni
W Muzeum Miasta Gdyni w godz. 19:00-1:00 zaplanowano wydarzenie pod hasłem „Dzika Noc!”. Odwiedzający będą mogli uczestniczyć w licznych atrakcjach. Dla rodzin z dziećmi przygotowano m.in. warsztaty tworzenia kostiumów zatytułowane „Czyste szaleństwo ” (na te zajęcia obowiązują wcześniejsze zapisy). W ramach akcji „Lemurowanie” odbędzie się też wspólne tworzenie toreb, koszulek i innych przedmiotów z grafikami Jakuba Szczęsnego. Następnie schody muzeum zamienią się w muzyczną scenę z DJ-setami Tomka Hoaxa, Marcina Szulca i Coastline Northern Cuts. Na muzealnym tarasie natomiast przez całą noc działać będzie strefa relaksu z ambientową muzyką i magicznymi pejzażami dźwiękowymi. Dla miłośników wystaw dostępne będą również ekspozycje: „Gdynia – Dzieło Otwarte” oraz „Jakub Szczęsny. Polskie Projekty Polscy Projektanci”. Na zakończenie zaplanowano spacer historyczny po mieście zatytułowany „Gdynia Nadaje”, który zakończy się ogniskiem. Wstęp do muzeum kosztuje symboliczną złotówkę.
- Muzeum Marynarki Wojennej
W Muzeum Marynarki Wojennej w godz. 19:00-1:00 zwiedzający będą mieli okazję obejrzeć wystawy stałe i czasowe poświęcone historii polskiej Marynarki Wojennej oraz zajrzeć na pokłady okrętów. Tam również obowiązuje symboliczna opłata za wstęp w wysokości 1 zł.
- Muzeum Emigracji
Muzeum Emigracji w Gdyni w godz. 19:00-1:00 zaprasza na jubileuszową Noc Muzeów pod hasłem „Czas”, obchodząc podczas niej 10-lecie istnienia. W programie m.in. nocne zwiedzanie wystawy stałej, audiowizualny mapping ukazujący historię Dworca Morskiego oraz instalacja „Krosno”, pozwalająca doświadczyć materialności czasu. Dla rodzin z dziećmi przygotowano także warsztaty i kreatywne zabawy związane z odmierzaniem czasu oraz postaciami znanych polskich emigrantów. Będzie to wieczór refleksji nad przemijaniem, historią i wspólnym przeżywaniem chwili.
Sopot
- Muzeum Sopotu
W Muzeum Sopotu w godz. 19:00-0:00 będzie można zwiedzać wystawę stałą przedstawiającą rekonstrukcję wnętrz z początku XX wieku, oraz wystawę czasową z fotografiami z kolekcji Jacka Dehnela. Odbędą się także oprowadzania kuratorskie, warsztaty dla dzieci oraz spacer po parku z przyrodnikiem Jackiem Karczewskim. Na zakończenie zaplanowano nocne zwiedzanie willi i opowieści o historii rodziny Claaszenów.
- Hipodrom Sopot
Hipodrom Sopot w godz. 20:00-22:00 zaprasza na wieczorne spacery z przewodnikiem po hipodromie, które przybliżą historię tego miejsca, w tym opowieść o mistrzostwach Europy w powożeniu z 1975 roku, w których brał udział książę Filip.
- Scena Kameralna Teatru Wybrzeże
Scena Kameralna Teatru Wybrzeże w godz. 20:00-22:00 umożliwi wejście za kulisy teatru i zaprezentuje pokaz elektro-akustyczny prowadzony przez akustyka Piotra Pinieckiego. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, konieczne są wcześniejsze zapisy.
- Grodzisko
W Grodzisku w Sopocie w godz. 17:00-21:00 przewidziano pokazy i warsztaty w stylizowanym obozowisku z epoki kamienia, spotkania z dawnym kupcem, zwiedzanie wystaw, pokazy kowalstwa i ognisko. Będą też gra terenowa oraz warsztaty dla dzieci pod tytułem „Herbatka u sułtana”. Wstęp kosztuje symboliczną złotówkę.
- Teatr Atelier
Teatr Atelier w godz. 19:00-1:00 przygotował wieczór pełen atrakcji: koncerty Michaela Oswolda i zespołu Plastydy, improwizacje aktorskie z udziałem widzów oraz spotkanie z aktorkami: Magdaleną Adamowską i Różą Kołodą, z Teatru Generacja.
- Teatr Boto
W Teatrze Boto w godz. 19:00- 1:00 odbędzie się degustacja herbat i suszów owocowych prowadzona przez Jakuba Webera. Późnym wieczorem zaplanowano set DJ-ski.
Napisz komentarz
Komentarze