Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Pomorze w czołówce ośrodków transplantacyjnych w Polsce!

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku należy do najprężniejszych ośrodków transplantacyjnych w Europie. Tylko w 2024 r. przeprowadzono tu 504 przeszczepy serca, płuc, nerek, wątroby, szpiku i rogówki. Podczas czwartej już Gali Transplantologii UCK nagrodzono osoby, które najbardziej przyczyniły się do rozwoju transplantacji na Pomorzu.
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku należy do najprężniejszych ośrodków transplantacyjnych w Europie

Autor: UCK w Gdańsku

UCK w Gdańsku liderem przeszczepów w Polsce!

W UCK już od kilkunastu lat przeszczepia się serca, nerki, szpik i rogówki, a od 2018 roku rozpoczęto tu także programy przeszczepień płuc oraz wątroby. Gdańsk uznawany jest za  jeden z najlepszych i najprężniej rozwijających się ośrodków transplantacyjnych nie tylko w Polsce, ale też Europie, a w przypadku niektórych narządów uznawany jest za lidera w tej dziedzinie.

Już po raz czwarty odbyła się w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym Gala Transplantologii, podczas której przedstawiono nie tylko wyniki leczenia, ale także plany na przyszłe lata. Zwyczajem stało się nagradzanie podczas Gali osób, które w minionym roku najbardziej przyczyniły się do rozwoju transplantacji w gdańskim szpitalu.

(fot. UCK w Gdańsku)
CZYTAJ TEŻ: Pomorze liderem transplantacji. „Otrzymałem dar życia”

Nagrody dla lekarzy UCK w Gdańsku

  • W kategorii "lekarz" pierwsze miejsce zajął dr n. med. Marian Łukiański z Kliniki Chirurgii Onkologicznej, Transplantacyjnej i Ogólnej UCK.
  • W kategorii "pielęgniarka" zwyciężyła pracująca w tej samej klinice Edyta Strahl-Brzeska, a
  • W kategorii "wsparcie" mgr Alicja Patoła, także z  Kliniki Chirurgii Onkologicznej, Transplantacyjnej i Ogólnej UCK.

Przyznano również nagrodę specjalną dla Fundacji DKMS, której misją jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi lub szpiku kostnego.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama