Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Odkrycie w Słupsku! Rzymska moneta z 351 roku n.e. znaleziona przez eksploratora

Cenne znalezisko na Pomorzu! Marcin Majkowski ze Słupskiego Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego „Gryf” odkrył rzymską monetę z 351 roku n.e. – tzw. Majorynę Magnencjusza. Moneta z brązu najprawdopodobniej pochodzi z mennicy w Lugdunum (dzisiejszy Lyon we Francji).
Odkrycie w Słupsku! Rzymska moneta z 351 roku n.e. znaleziona przez eksploratora

Autor: Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków | Paweł Terlikowski

Cenne odkrycie w powiecie słupskim – rzymska moneta z IV wieku

Do znalezienia monety doszło w zachodniej części powiatu słupskiego po eksploracji pola, bo tajemnicą nie jest, że każda orka zwiększa szanse poszukiwaczy na ciekawe znalezisko. Nie inaczej było i tym razem, bo warto dodać, że członkowie stowarzyszenia – działający za pozwoleniem Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – w tym miejscu wielokrotnie prowadzili poszukiwania, ale dopiero teraz znaleźli monetę. 

Dlaczego nie ujawniono dokładnej lokalizacji znaleziska?

Członkowie „Gryfa” celowo nie podają dokładnej lokalizacji znalezienia monety, aby zapobiec ewentualnym nielegalnym poszukiwaniom. 

– Moneta jest znaleziskiem niepowiązanym ze stanowiskami archeologicznymi, wcześniej w tej okolicy nie znaleziono podobnych zabytków – informuje Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

CZYTAJ TEŻ: Szampan carski z Bałtyku: 170 lat pod wodą, nadal zdatny do picia! Sensacyjne odkrycie Polaków

Pierwsze antyczne znalezisko w tej okolicy 

A dokonał tego członek Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego „Gryf" ze Słupska Marcin Majkowski. To on znalazł rzymską monetę z brązu Majorynę Magnencjusza, datowaną na 351 rok n.e. 

– Członek naszego stowarzyszenia Marcin Majkowski odkrycia dokonał na polu w zachodniej części powiatu słupskiego, w miejscu, na które posiadamy pozwolenie na poszukiwania wydane przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków od 2022 roku. Jest to pierwsze tego typu odkrycie w tamtej okolicy. Do tej pory w trakcie wielu poszukiwań znajdowaliśmy przedmioty związane z XIX i XX wiekiem. Będziemy dalej prowadzić poszukiwania mając nadzieję na kolejne antyczne znaleziska – potwierdza nam Paweł Terlikowski, prezes SSEH „Gryf”. 

Majoryna Magnencjusza – co przedstawia znaleziona moneta?

Jak tłumaczy Paweł Terlikowski, monetę wybito w roku 351 n.e., za czasów panowania cesarza-uzurpatora Magnencjusza (350-353). Na awersie widoczny jest profil władcy, na rewersie zaś przedstawiono dwie Wiktorie stojące naprzeciw siebie i trzymające wieniec z napisem VOT-V-MVLT-X (Votis Quinquennalibus Multis Decennalibus).

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama