Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Rusz się z Trójmiasta, czyli imprezy kulturalne na Pomorzu. Gdzie pojechać?

„Wieczór kawalerski” w Słupsku, krótkie metraże Davida Lyncha w Tczewie, czy Dzień Jakuba w Wejherowie: polecamy wybrane kulturalne wydarzenia na wyjazd poza Trójmiasto.
Rusz się z Trójmiasta, czyli imprezy kulturalne na Pomorzu. Gdzie pojechać?
"Wieczór kawalerski" Nowego Teatru to propozycja na wyjazd do Słupska

Autor: Nowy Teatr w Słupsku

Opowiastki o alkoholu w słupskim muzeum

Fot. Mat. prasowe

„Między wódką a zakąską, czyli opowiastki o alkoholu to tytuł kolejnego spotkania w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku poświęconego europejskim tradycjom kulinarnym. Dowiemy się, skąd w ogóle się wziął alkohol, jaką rolę pełnił od wieków i jakie znaczenie miał dla cywilizacji. Usłyszymy, komu wolno go pić, komu produkować, a dla kogo jest zakazany. Będzie też trochę o winie, trochę o piwie i, oczywiście, o polskiej specjalności - wódce. Nie zabraknie anegdot ze świata i starych receptur. Spotkanie poprowadzi Anna Sujecka, historyk sztuki z Działu Historyczno-Artystycznego MPŚ. Cykl spotkań towarzyszy prezentacji stałej ekspozycji sztućców „Przy wspólnym stole, czyli sztućce i akcesoria kulinarne od XVII do XXI wieku", prezentowanej w słupskim Zamku Książąt Pomorskich od września 2020 roku.

25 maja, godzina: 11, Zamek Książąt Pomorskich w Słupsku

Szczegóły: www.muzeum.slupsk.pl

„Teściowe wiecznie żywe” w Kartuzach

Fot. www.kartuskiecentrum.kultury.pl


„Teściowe wiecznie żywe” to sztuka przygotowywana specjalnie na 15-lecie stołecznego Teatru Kamienica, wybrana jeszcze przez założyciela i dyrektora Kamienicy – Emiliana Kamińskiego. Jak czytamy w zapowiedzi, Jakub Zindulka z lekkością i ciepłem analizuje skomplikowane relacje miłosno-rodzinne i z iście czeskim humorem zadaje pytania o sprawy najważniejsze. A to wszystko podane w formie komedii „lekko” muzycznej w mistrzowskiej reżyserii Olafa Lubaszenki. 

26 maja, godz. 17 i 20, Kartuskie Centrum Kultury, ul. Klasztorna 1 w Kartuzach

Szczegóły dotyczące biletów: www.kartuskiecentrum.kultury.pl

„Pippi Pończoszanka” w słupskiej Tęczy

Fot. M. Tramer

Pippi jest bezpośrednia, ma bogatą wyobraźnię, jest odważna i lojalna. Jej pojawienie się w życiu mieszkańców powoduje wiele nieporozumień i komicznych sytuacji. Historia piegowatej dziewczynki, z rudymi warkoczami, kolorowymi pończochami i za dużymi butami, na pozór tylko jest prosta. Pod osłoną dowcipu i lekkości opowiada o tęsknotach za własnym miejscem, za ludźmi i akceptacją. Spektakl dla widzów od lat 4. Po spektaklu - warsztaty plastyczne z okazji Dnia Mamy.

24 maja, godz. 11, Teatr Lalki „Tęcza”, ul. Waryńskiego w Słupsku
Szczegóły: www.teatrlalkitecza.pl

Zabytkowe projektory filmowe w Lęborku

Fot. Urząd MIasta w Lęborku

Muzeum w Lęborku wzbogaciło swoją ofertę o nową stałą wystawę. „Sala kinematograficzna im. Władysława Nowaka” to kolekcja zabytkowych projektorów filmowych i różnego kinowego osprzętu, którą pod koniec 2024 roku przekazały do utworzonej Sali Kinematograficznej spadkobierczynie kolekcji Władysława Nowaka, Mariola Kowalska i Anna Kępa. Na nowej wystawie eksponowane są projektory filmowe, sklejarki do taśm, stół montażowy oraz pokaźna kolekcja 16-milimetrowych szpul filmowych. W skład kolekcji wchodzą również szpule 35-milimetrowe, znajdujące się w magazynie ze względu na swoje pokaźne rozmiary.  Wizyta w Muzeum w Lęborku to też dobrą okazja, by „przenieść” się do gabinetu urodzonego w Lęborku Paula Nipkowa, niemieckiego fizyka i inżyniera, twórcy wynalazku nazywanego tarczą Nipkowa, który umożliwił powstanie współczesnej telewizji. 

Muzeum w Lęborku, ul. Młynarska 14-15

Szczegóły: www.muzeum.lebork.pl

Muzyczna podróż w muzeum w Kartuzach

Do 15 lipca w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach możemy oglądać niedawno otwartą wystawę „Muzyczna podróż przez świat. Sztuka i instrumenty etniczne”. Eksponaty pochodzą z prywatnej kolekcji Violetty i Leszka Dylik oraz ze zbiorów Muzeum Kaszubskiego. Trzon ekspozycji  stanowi unikalny zbiór instrumentów strunowych (chordofonów) pochodzących z różnych stron świata: od Europy poprzez Azję i Afrykę, aż po Amerykę Północną i Południową. Na wystawie zaprezentowano także tradycyjne instrumenty kaszubskie, zarówno te oryginalne, jak i zrekonstruowane 

Muzeum Kaszubskie w Kartuzach, ul. Kościerska 1

Szczegóły: www.muzeum-kaszubskie.pl

Pojedynek na kaszubskie wiersze w Wejherowie

Już 30 maja po raz kolejny nadarzy się okazja, by wyciągnąć z szuflad swoje kaszubskie wiersze! - informują organizatorzy. Studenci III roku etnofilologii kaszubskiej na UG razem z Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie przygotowują poetycki kaszubski SLAM. To już druga odsłona wydarzenia, w którym twórcy zmierzą się na autorskie wiersze. Organizatorzy zapraszają poetów od 16. roku życia. Obowiązują zapisy.

Szczegóły: Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, ul. Zamkowa 2A 

www.muzeum.wejherowo.pl 

„PRL na co dzień” w tczewskiej Fabryce Sztuk

Wystawa w tczewskiej Fabryce Sztuk przedstawia życie codzienne w czasach PRL-u. - Zabierzemy cię na seans w kultowym kinie „Wisła”, poczujesz smak wody z z saturatora, obejrzysz pokaz mody, wyprodukujesz ołówek ze znakiem towarowym oraz ugościmy ciebie w naszym M, a tam - mamy nadzieję - poczujesz się jak u siebie w domu. Półkotapczan, meblościanka, pralka „Frania”, plakat Beatlesów, szary papier toaletowy, gramofon i setki innych przedmiotów polecają się zwiedzaniu. Jeśli masz ochotę usłyszeć hity z tamtych czasów, to włącz radio. Telewizor też można włączyć, tylko nie gwarantujemy, że obejrzysz program do końca i już z góry „przepraszamy za usterki” - zapraszają organizatorzy.

W kolejnej części wystawy zobaczymy ikony motoryzacji, czyli pojazdy, które królowały na szosach: Trabant, Syrena, mały Fiat, duży Fiat, Tarpan, Żuk… Poczujemy także, jak zapewniają twórcy, motocykli czar. Miłośnicy rowerów również nie będą zawiedzeni.

Wystawę można oglądać do 10 maja 2027 roku

Fabryka Sztuk w Tczewie, ul. 30 Stycznia 4 

Szczegóły: www.fabrykasztuk.tczew.pl 

„Wieczór kawalerski” w Nowym Teatrze w Słupsku

Fot. Mat. teatru

To pełna nieoczekiwanych zbiegów okoliczności, przebieranek i zwrotów akcji, rozgrywająca się w zawrotnym tempie błyskotliwa komedia omyłek. Klasyka gatunku autorstwa Robina Hawdona, reżyseria specjalisty farsowej sceny Pawła Pitery, barwna scenografia Barbary Guzik oraz cały zespół Nowego Teatru.

24-25 maja, godz. 19, Nowy Teatr w Słupsku

Szczegóły: www.nowyteatr.pl

Dzień Jakuba 2025 w Wejherowie

Dzień Jakuba w Wejherowie w nadchodzący weekend to, jak zapewniają organizatorzy, radosne święto miasta pełne atrakcji, muzyki i pozytywnych emocji. Z tej okazji w dniach 24–25 maja na wszystkich czeka bogaty program wydarzeń – koncerty, sportowe emocje, atrakcje kulinarne i wiele niespodzianek dla całych rodzin. Szczegóły programu na plakacie.

24 -25 maja, Plac Wejhera w Wejherowie

Szczegóły: www.wejherowo.pl

W rytmie Kaszub: święto tradycji, muzyki i tańca w Chmielnie

Fot. www.chmielno.naszgok.pl 


W sobotę na stadionie gminnym w Chmielnie zabrzmią dźwięki tradycyjnych pieśni i rozkołyszą się barwne spódnice w rytmie kaszubskich tańców. Tego  dnia odbędzie się festiwal pod nazwą „W rytmie Kaszub” – wydarzenie o zasięgu wojewódzkim, które – jak zapewniają organizatorzy - stanie się świętem kultury, języka i tożsamości mieszkańców Pomorza. Początek wydarzenia zaplanowano na godzinę 12:00, a jego głównymi bohaterkami będą przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich z całego województwa pomorskiego - solistki, jak i zespoły wokalno-taneczne. Nie zabraknie i solistów. Uczestnicy zaprezentują swoje umiejętności, kreatywność i zaangażowanie w pielęgnowanie kaszubskiej kultury, stając do konkursu, w którym przewidziano atrakcyjne nagrody dla najlepszych.

24 maja, godz. 12

Stadion gminny w Chmielnie

Szczegóły: www.chmielno.naszgok.pl 

Krótkie metraże Davida Lyncha: 1966-1995 w Tczewie

Fot. www.ckis.tczew.pl

W Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie emisja zestawu sześciu krótkometrażowych filmów Davida Lyncha z początków jego kariery. Każdy z filmów jest poprzedzony krótkim wstępem samego reżysera, który w anegdotyczny i typowy dla swojego stylu  sposób, przybliża historie ich powstawania. Zestaw pokazuje również zróżnicowanie artystycznych zainteresowań Lyncha. Znajdziemy tu m.in. poklatkową malarską animację „Sześciu mężczyzn, którym robi się niedobrze (sześć razy)”, oniryczną, awangardową adaptację snu w „Alfabecie”, slapstickową komedię o ludzkiej wspólnocie przełamującej bariery językowe w „Kowboju i Francuzie” oraz hołd złożony braciom Lumière w „Złych przeczuciach po złym czynie”. Całość trwania zestawu + wstępy Davida Lyncha: 93 minuty.

25 maja, godz. 16

Centrum Kultury i Sztuki, ul. Stefana Kardynała Wyszyńskiego 10 w Tczewie

Szczegóły: www.ckis.tczew.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama