Truskawkowy Księżyc w środę 11 czerwca 2025 rok
Tegoroczna pełnia Truskawkowego Księżyca, zwana też Różanym Księżycem będzie jednym z najbardziej spektakularnych widowisk na niebie. W nocy ze środy na czwartek 11 czerwca 2025 r. Księżyc, pojawiający się tuż nad horyzontem, będzie wyglądał jak pomarańczowa kula.
CZYTAJ TEŻ: Kwiatowa Pełnia! Księżyc w pełnej okazałości znów pojawi się na niebie
Kiedy i gdzie oglądać Truskawkowy Księżyc?
Czerwcowa pełnia ma nastąpić dokładnie 11 czerwca o godzinie 9.46. Jednak warto patrzeć w niebo już we wtorek 10 czerwca, ponieważ już wówczas wieczorem tarcza będzie oświetlona w niemal 100 procentach. Do obserwacji Truskawkowego Księżyca nie będziemy potrzebowali specjalistycznego sprzętu, wystarczy pogodne niebo. I na szczęście na środę 11 czerwca na Pomorzu prognozowane jest na noc tylko niewielkie zachmurzenie. Jeśli rzeczywiście tak będzie, warto wybrać się nad morze - odbijająca się w wodzie księżycowa kula będzie szczególnie spektakularnym widokiem.
Dlaczego Truskawkowy Księżyc będzie pomarańczowy
Skąd pomarańczowy kolor? Gdy Księżyc jest nisko nad horyzontem, światło przechodzi przez grubszą warstwę atmosfery, a to powoduje silniejsze rozpraszanie krótszych fal i intensywniejsze pomarańczowego lub czerwonego koloru Księżyca, ponieważ promienie światła muszą przejść przez najgęstsze warstwy atmosfery. Najciekawszy widok spodziewany jest podczas wschodu i zachodu.
Tegoroczny Truskawkowy Księżyc będzie nam się wydawał się także wyjątkowo olbrzymi – a to dlatego, że Księżyc będzie miał jednocześnie wyjątkowo spłaszczoną orbitę, przez co znajdzie się nisko nad horyzontem. To zjawisko, znane jako Wielkie Zatrzymanie Księżyca, sprawia, że orbita Księżyca w okolicach przesilenia letniego osiąga wyjątkowo niski kąt względem horyzontu. Dlatego tym razem będziemy patrzyli na księżyc tuż nad horyzontem, niemal na linii drzew.
Ostatni raz Księżyc podczas ostatniej wiosennej pełni znajdował się tak nisko na niebie w 2006 roku, a kolejne Wielkie Zatrzymanie Księżyca nastąpi dopiero za 18 lat - w 2043 roku.
ZOBACZ TAKŻE: Przed nami pełnia Różowego Księżyca. Warto spojrzeć w niebo
Jakie jeszcze zjawiska na czerwcowym niebie?
Truskawkowa Pełnia i Wielkie Zatrzymanie Księżyca, to nie jedyne ciekawe zjawiska na tegorocznym czerwcowym niebie. Pod koniec czerwca warto na nocnym niebie wypatrywać roju meteorów, znanego jako Czerwcowe Bootydy. Najprawdopodobniej rój osiągnie swoje maksimum 28 czerwca.
To także dobry moment na obserwację lotu sztucznych satelitów Ziemi przelatujących nad Polską. Warto wypatrywać zwłaszcza Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), która dorównuje swoim blaskiem Wenus. Na niebie widać ją jako przesuwający się punkt.
Skąd się wzięły nazwy pełni księżyca?
Wiele nazw pełni Księżyca (truskawkowa, kwietna, wilcza itp.) wywodzi się z obserwacji przyrody i zwyczajów rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej:
- styczeń – Pełnia Wilczego Księżyca,
- luty – Pełnia Śnieżnego Księżyca,
- marzec – Pełnia Robaczego Księżyca,
- kwiecień – Pełnia Różowego Księżyca, zwana Rybną,
- maj – Pełnia Kwiatowego Księżyca,
- czerwiec – Pełnia Truskawkowego Księżyca,
- lipiec – Pełnia Koźlego Księżyca,
- sierpień – Pełnia Księżyca Jesiotrów,
- wrzesień – Pełnia Kukurydzianego Księżyca lub Plonów,
- październik – Pełnia Krwawego Księżyca,
- listopad – Pełnia Mroźnego Księżyca lub Bobrzego Księżyca,
- grudzień – Pełnia Zimnego lub Zimowego Księżyca
Napisz komentarz
Komentarze