Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Najstarszy statek ze Stoczni Gdańskiej wróci do Gdańska? Maryniści wystosowali apel

W Bibliotece Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk można już oglądać wystawę prezentującą gdańskie statki z czasów PRL. Jej otwarciu w sobotę, 7 czerwca towarzyszyło spotkanie kolekcjonerów pocztówek morskich i marynistów, którzy uchwalili apel o odkupienie od Szwedów najstarszego istniejącego statku zbudowanego w Stoczni Gdańskiej. Chodzi o pływającą restaurację Kronprinsesse Martha, która powstała w 1929 roku!
statek Kronprinsesse Martha
Kronprinsesse Martha powstała w 1929 roku. To najstarszy istniejący statek, który zbudowano w Stoczni Gdańskiej

Autor: Anders Beer Wilse (1865-1949) | Public domain | via Wikimedia Commons

Kronprinsesse Martha to najstarszy statek zbudowany w Stoczni Gdańskiej. Apel kolekcjonerów i marynistów 

Blisko 200 pocztówek ze zbiorów Biblioteki Gdańskiej oraz należących do prywatnych kolekcjonerów z portretami statków i okrętów zbudowanych w gdańskich stoczniach, a także stoczniowe albumy, wydawnictwa reklamowe oraz modele statków można oglądać do 11 lipca na wystawie w Bibliotece Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk. Otwarcie ekspozycji przyniosło też wyjątkowy apel kolekcjonerów i marynistów, który uchwalono podczas towarzyszącej ekspozycji konferencji. Zebrani wezwali, by zachować dziedzictwo Stoczni Gdańskiej i odkupić pływającą restaurację o nazwie Kronprinsesse Martha. To statek pochodzący z 1929 roku, aktualnie w posiadaniu Szwedów. Pełni funkcję pływającej restauracji.

Jak podkreślono w apelu, to najstarszy istniejący statek, który powstał w Stoczni Gdańskiej. Warto dodać, że jest on nie tylko zabytkowy, ale i dobrze zachowany, a wkrótce, bo za trzy lata, będzie świętował 100-lecie powstania. Maryniści marzą, by stało się to w miejscu jego narodzin, czyli w Stoczni Gdańskiej. I liczą na pomoc instytucji i przedsiębiorstw, które działają na rzecz zachowania dziedzictwa.

„Statki z Gdańska – ikony PRL”. Wystawa w Bibliotece Gdańskiej PAN

Wszystkie materiały zgromadzone na wystawie mają przypomnieć oglądającym o latach świetności Stoczni Gdańskiej oraz żeglugi na tym brzegu Bałtyku. 

– Ale nie chodzi tylko o proste, sentymentalne wspominki. Wystawa prezentuje bowiem słabo uświadomiony fenomen naszej kultury – w latach 60. XX wieku statki towarowe polskich armatorów trafiły na masowo wydawane pocztówki dostępne w całym kraju, nie tylko na Wybrzeżu. Najwięcej jest pocztówkowych portretów statków zbudowanych przez Stocznię Gdańską dla polskich armatorów w latach 1949-1980. Dominują drobnicowce PLO, a najsilniej wzrok przyciągają „dziesięciotysięczniki” uchodzące za najpiękniejsze we flocie. Ukazało się ponad 100 edycji widokówek z tymi statkami, ale obejrzymy ich tylko 30, żeby nie zabrakło miejsca dla „Sołdków”, „lewantów”, „donbasów”, rybackich baz i trawlerów – zachęcają organizatorzy wystawy.

  • Wystawę można oglądać w budynku PAN Biblioteki Gdańskiej przy ul. Wałowej 24 w Gdańsku. Wstęp wolny (w godzinach otwarcia budynku).
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Marek Rapior 11.06.2025 11:57
Szkoda, że na bieżąco szczegółowo dajecie wszystkie informacje o tzw. "aferze/aferach Nawrockiego", a powyższą informację przekazujecie kilka dni po fakcie i NIE mogę z niej już w pełni skorzystać (jako emerytowany stoczniowiec...) !!! ??? NIE ŚPIJCIE !!!

Reklama
Reklama