Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Aktywiści Greenpeace napisali na tankowcu [nl] z rosyjską ropą: „Peace not oil” (Pokój zamiast ropy)

Grupa aktywistów z Greenpeace w piątek 25 marca rano wymalowała w Gdańsku na burcie jednego z tankowców z rosyjską ropą wielki napis „Peace not oil” (Pokój zamiast ropy). – Ile jeszcze będziemy finansować reżimy i wojny? Ile jeszcze pieniędzy wyślemy do morderców? Premierze Morawiecki, to najwyższa pora na zakaz importu paliw kopalnych z Rosji! – apelują aktywiści!
Greenpeace tankowiec Port Gdańsk
25 marca 2022 r., Zatoka Gdańska. W piątek rano aktywistki i aktywiści Greenpeace, w ramach działań na rzecz wprowadzenia embarga, namalowali na burcie tankowca Andromeda hasło „Peace not oil” (Pokój zamiast ropy). Tankowiec transportuje do Polski rosyjską ropę (fot. Greenpeace Polska)

Greenpeace sprzeciwia się wojnie wywołanej przez Putina i apeluje o jak najszybsze jej zakończenie oraz o zaprzestanie importu paliw kopalnych i transformację w kierunku gospodarki neutralnej klimatycznie. Greenpeace prosi o podpisywanie apelu o embargo na paliwa kopalne z Rosji.

– Kiedy my pędzimy na wschód z ubraniami i jedzeniem, z Rosji do krajów członkowskich Unii Europejskiej, w tym do Polski, płyną statki wypełnione ropą i gazem. Na Ukrainę w dalszym ciągu spadają bomby. Rakiety wystrzeliwane przez rosyjską armię burzą ukraińskie miasta, trafiają w szkoły, szpitale, schrony dla cywilów. Wojna wywołana przez Władimira Putina jest wszechogarniająca i okrutna, a państwa Unii Europejskiej wciąż ją współfinansują, kupując paliwa kopalne. Czas odciąć się od węgla, ropy i gazu ziemnego, które okupione są krwią Ukrainek i Ukraińców. Apelujemy do przewodniczącej Komisji Europejskiej o natychmiastowe unijne embargo dla rosyjskich paliw kopalnych, oraz do Mateusza Morawieckiego o natychmiastowe wstrzymanie ich importu do Polski – apelują aktywiści z Greenpeace.

Napis „Peace not oil” na rosyjskim tankowcu. Akcja Greenpeace w Gdańsku

Aby ich głos był jeszcze bardziej słyszalny, w piątek, 25 marca rano namalowali na burcie tankowca Andromeda, który transportował do Polski rosyjską ropę, hasło „Peace not oil”, czyli „Pokój zamiast ropy”.

– Od miesiąca rosyjskie wojsko ostrzeliwuje ukraińskie miasta i wsie, zabijając dorosłych i dzieci. Ponad trzy miliony osób uciekło z Ukrainy przed wojną. Ten dramat jest współfinansowany przez import paliw kopalnych. Do Polski i Unii Europejskiej dalej bez przerwy płyną ropa, gaz i węgiel, za które każdego dnia wysyłamy setki milionów euro do Rosji. Te pieniądze pozwalają finansować amunicję i sprzęt rosyjskiej armii – mówi Katarzyna Bilewska z Greenpeace.

PRZECZYTAJ TEŻ: „Iwan” zniknie z Żukowa. „Pomnik to propaganda, nie część cmentarza”

Jak podaje Greenpeace, państwa Unii Europejskiej od początku wybuchu wojny wydały na import ropy, gazu i węgla z Rosji już ponad 19 mld euro.

– Są to środki, za pomocą których Władimir Putin może współfinansować militarną napaść na Ukrainę – nie mają wątpliwości aktywiści i apelują do premiera Mateusza Morawieckiego oraz do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli Von Der Leyen o wprowadzenie w Unii Europejskiej zakazu importu wszystkich paliw kopalnych z Rosji.

– Premier Morawiecki mówi o zerwaniu z zależnością od sprowadzanych z Rosji paliw kopalnych, jednak do Polski wpłynął właśnie kolejny tankowiec wypełniony ropą, która finansuje wojnę. Trzeba jak najszybciej wprowadzić zakaz importu paliw kopalnych z Rosji. Ale zamiana jednego dealera na innego nie jest rozwiązaniem. Konieczne jest szybkie odchodzenie od paliw kopalnych w ogóle. W obliczu napaści na Ukrainę, dalsze blokowanie rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz zmian w ciepłownictwie i transporcie jest szalenie szkodliwe dla Polski. Każdy dzień zwłoki to kolejne miliony złotych wspierające Putina i rosyjskich oligarchów. Czas, by rząd zaczął działać. Czas skończyć z finansowaniem rosyjskiego budżetu i odblokować zieloną transformację Polski. To kwestia naszego bezpieczeństwa – mówi Joanna Flisowska, szefowa działu klimat i energia w Greenpeace.

Od wybuchu wojny w Ukrainie, podobne akcje protestacyjne zostały przeprowadzone przez aktywistki i aktywistów Greenpeace w kilku krajach Europy.

Źródło: Greenpeace (http://www.greenpeace.pl).

PRZECZYTAJ TEŻ: Białoruś przykręciła kurek z ropą. Co z dostawami do polskich rafinerii?

25 marca 2022 r., Zatoka Gdańska. W piątek rano aktywistki i aktywiści Greenpeace, w ramach działań na rzecz wprowadzenia embarga, namalowali na burcie tankowca Andromeda hasło „Peace not oil” (Pokój zamiast ropy). Tankowiec transportuje do Polski rosyjską ropę (fot. Greenpeace Polska)

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama