Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Konsorcjum z Bydgoszczy wykona aktualizację dokumentacji odbudowy Mostu Tczewskiego

Najprawdopodobniej, to konsorcjum składające się z firm: BAK z Bydgoszczy oraz Axial z Dąbrówki pod Poznaniem, wykona aktualizację dokumentacji Mostu Tczewskiego. Z jesiennego rozdania (2021 r.) Polskiego Ładu, 700 tys. zł zostało przeznaczonych właśnie na ten cel. Jeżeli w najbliższym rozdaniu Polskiego Ładu do powiatu trafi obiecanych 65 mln zł, jest szansa, że wreszcie ruszy dalsza odbudowa zabytku.
Most Tczewski
(fot. Krystyna Paszkowska I Zawsze Pomorze)

Na przetarg wpłynęły dwie oferty. Zainteresowani przygotowaniem aktualizacji dokumentacji Mostu Tczewskiego byli:

  • konsorcjum składające się z firm: BAK sp. z o.o. (lider) z Bydgoszczy i Axial sp. z o.o. (partner) z Dąbrówki pod Poznaniem,
  • PBW INŻYNIERIA sp. z o.o. z Wrocławia.
  • Oferta złożona przez wrocławską firmę opiewała na 1 020 408 zł. Konsorcjum oszacowało swoją pracę na 479 700 zł.

Na potrzeby „Dokumentacji projektowej przebudowy Mostu Tczewskiego”, jeszcze w listopadzie 2021 roku informowaliśmy o tym, że z jesiennego rozdania Polskiego Ładu 700 tysięcy złotych zostało przeznaczonych na przygotowanie aktualizacji dokumentacji tego cennego zabytku. Najpierw miała ona dotyczyć przęseł od strony Lisewa. Wkrótce okazało się, że w pierwszym rzędzie trzeba przygotować dokumentację pod, między innymi, przesunięcie spornego przęsła ESTB (Emergency Steel Truss Bridge) z nurtu Wisły na tczewski brzeg.

PRZECZYTAJ TEŻ: Polski Ład pozwoli wyremontować Most Tczewski? Powiat złożył wniosek

Odkąd decyzją Pomorskiego Konserwatora Zabytków wstrzymano prace przy odbudowie Mostu Tczewskiego, Igor Strzok przez cały czas utrzymuje, że muszą zostać zachowane w całości powojenne przęsła ESTB. Jego zdaniem, sporne przęsło to ważny zabytek. Powojenne ESTB co prawda zostanie usunięte z przeprawy przez Wisłę, ale, zgodnie z oczekiwaniami pomorskiego konserwatora, musi zostać w całości wyeksponowane w sąsiedztwie mostu.
 

– Starostwo łącznie zabezpieczyło 720 tys. złotych na sporządzenie aktualizacji dokumentacji – informuje Marcin Stolarski, rzecznik tczewskiego starostwa. – Z dwóch ofert, jakie wpłynęły na przetarg, najprawdopodobniej wybrana zostanie propozycja konsorcjum z Bydgoszczy.

Warto zauważyć, że firma Europrojekt, która wcześniej przygotowała dokumentację Mostu Tczewskiego, nie przystąpiła do przetargu.

Umowa z konsorcjum składającym się z firm: BAK z Bydgoszczy oraz Axial z Dąbrówki pod Poznaniem, podpisana zostanie w przyszłym tygodniu.

„Dokumentacja projektowa przebudowy Mostu Tczewskiego”. Co zakłada?

„Dokumentacja projektowa przebudowy Mostu Tczewskiego” obejmować będzie nie tylko projekt przeniesienia i wyeksponowania wspomnianego wcześniej przęsła ESTB przy ul. Jana z Kolna, ale i projekt portalu wjazdowego nad przyczółkiem. To tam będzie się mieściła siedziba oddziału Muzeum II Wojny Światowej.

WIĘCEJ PRZECZYTASZ O TYM W ARTYKULE: W części Mostu Tczewskiego powstanie oddział Muzeum II Wojny Światowej

Z dotychczasowych zapewnień, jakie przekazał poseł Kazimierz Smoliński, jeżeli z najbliższej edycji Polskiego Ładu do powiatu trafi obiecane 65 mln zł, to jest realna szansa na kontynuację odbudowy Mostu Tczewskiego. Środki te powinny wystarczyć na:

  • przeniesienie spornego przęsła ESTB,
  • dokończenie budowy nurtowego filara i przyczółka,
  • budowę jednego z przęseł nawiązujących stylistyką do zabytkowych XIX-wiecznych przęseł Lentzego.

PRZECZYTAJ TEŻ: Odbudowa Mostu Tczewskiego już niedługo ma ponownie ruszyć

Na pełną odbudowę przeprawy mostowej potrzeba co najmniej ponad 200 mln zł.Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama