Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

W części Mostu Tczewskiego powstanie oddział Muzeum II Wojny Światowej

W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy Muzeum a Powiatem Tczewskim. To ważny element działań zmierzających do utworzenia na terenie zabytkowego Mostu Tczewskiego oddziału Muzeum II Wojny Światowej.
Podpisanie umowy o współpracy między Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku a Powiatem Tczewskim (fot. Krystyna Paszkowska I Zawsze Pomorze)

W wydarzeniu udział wzięli, m.in. Grzegorz Berendt, p.o. dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, poseł Kazimierz Smoliński, starosta tczewski Mirosław Augustyn oraz Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków Igor Strzok.

Przypomnijmy, historia Mostu Tczewskiego sięga połowy XIX wieku. Most Tczewski został nie tylko wpisany do polskiego rejestru zabytków, ale i znalazł się na światowej liście najcenniejszych zabytków inżynierii budowlanej, wymieniany na równi z wieżą Eiffle'a.

Rano 1 września 1939 roku rano most zbombardowano. Polscy kolejarze uniemożliwili wjazd na most pociągowi wiozącemu żołnierzy niemieckich, a polscy saperzy wysadzili znaczną część obiektu. W odwecie hitlerowcy rozstrzelali 21 polskich kolejarzy, celników i członków ich rodzin.

Most, odbudowany po 1945 r., nigdy jednak w pełni nie powrócił do stanu swojej świetności sprzed okresu wojny.

Wizualizacja Mostu Tczewskiego

W planowanej ekspozycji, która ma być prezentowana w tczewskim oddziale Muzeum II Wojny Światowej, obok treści poświęconym walkom podczas wojny, w tym heroicznej obronie obiektu prowadzonej przez 2. Batalion Strzelców, podkreślone zostanie także znaczenie przepraw przez rzeki, co sprzyjało samej obronie tego rodzaju obiektów. Wystawa będzie także obejmowała historię samych konstrukcji mostowych od starożytności do XIX wieku.

Grzegorz Berendt podkreślił, że podpisane porozumienie jest niezbędne, aby Muzeum mogło wystąpić do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o przyznanie środków, pozwalających tej instytucji przygotować program funkcjonalno-użytkowy z zagospodarowania wskazanej przestrzeni. - Muzeum za sprawą zgody organu prowadzącego i dzięki środkom, które uzyska na ten cel, będzie w stanie wypełnić treściami muzealnymi zachodni przyczółek, który częściowo już jest gotowy oraz portal, który dopiero powstanie – mówił Grzegorz Berendt. - Całość tego przedsięwzięcia od strony konstrukcyjnej będzie zlecana, realizowana i nadzorowana przez Starostwo Powiatowe w Tczewie. Nam jako muzealnikom i historykom zostaje wypełnić tę przestrzeń jak najciekawszymi treściami, które będą dotyczyły miejsca zajmowanego przez mosty w dziejach militarnych naszej cywilizacji, a szczególnie opowieścią o moście tczewskim, który był dumą jego twórców w XIX wieku i jego historią na tle doświadczeń wojennych, począwszy od 1 września 1939 r. po wiosnę 1945 r.

Wizualizacja Mostu Tczewskiego - widok na portal

Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin w piśmie, przesłanym podpisującym porozumienie, podkreślił rolę Muzeum II Wojny Światowej, jako państwowej instytucji kultury, dbającej o upowszechnianie wiedzy o II wojnie, losach narodu polskiego oraz historii polskich formacji wojskowych w tym okresie. To -  jego zdaniem - jest gwarantem realizacji postulatów o zapewnieniu obiektowi należytej ochrony i przeprowadzeniu jego rewitalizacji.

Starosta Mirosław Augustyn podkreślił znaczenie wsparcia, jakie starostwu w ratowaniu zabytku udzielili społecznicy, który od 2019 roku aktywnie zabiegali o przywrócenie Mostowi Tczewskiemu dawnej świetności. To członkowie Społecznego Komitetu Odbudowy Mostu wyszli  jako pierwsi z inicjatywą powołania oddziału Muzeum II Wojny Światowej na terenie zabytkowej przeprawy w Tczewie.

- Mamy piękną makietę mostu w Tczewie i bardzo byśmy sobie życzyli, aby tak właśnie w przyszłości wyglądał ten obiekt – mówił starosta.  

O randze tczewskiej przeprawy przez Wisłę mówił również Igor Strzok, wojewódzki konserwator zabytków. - To zabytek szczególny, który był cudem techniki w Europie XIX wieku – mówił. - Najdłuższy, najnowocześniejszy i jednocześnie niezwykle piękny. Wówczas jeszcze budując obiekty inżynieryjne, również obiekty o charakterze de facto militarnym, dbano o estetykę. Stąd też te piękne wieże neogotyckie i cała neogotycka romantyczna estetyka tego obiektu, którą w tej chwili będziemy przywracać.

Igor Strzok przyznał, że działania tak szeroko zakrojone, jak w przypadku odrestaurowania Mostu Tczewskiego, wymagają długiego okresu czasu przygotowań.Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama