Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Równia pochyła plus

​​​​​​​Wiele rankingów pozycjonujących poszczególne państwa w zakresie spraw społecznych, politycznych lub gospodarczych wskazuje, że Polska traci z roku na rok swoją wcześniej wypracowaną pozycję. Jak wynika z raportu Economist Intelligence Unit’s Democracy nasz kraj został zakwalifikowany do grupy państw z wadliwą demokracją spadając na 51. pozycję. Z kolei w najnowszym rankingu ILGA Europe mierzącym poziom równouprawnienia osób LGBT+ w krajach europejskich zajęliśmy ostatnie miejsce stając się najbardziej homofobicznym krajem Unii Europejskiej.

Klasyfikowane krajów w rankingu dokonywane jest na podstawie prawodawstwa i stosowania prawa w kilku kategoriach -  równość i zakaz dyskryminacji; rodzina; wolność zgromadzeń, zrzeszania się i ekspresji; przestępstwa z nienawiści i mowa nienawiści; uzgadnianie płci i integralność cielesna; prawo do azylu. Liderem rankingu jest Malta, drugie miejsce zajmuje Belgia, a trzecie Luksemburg.

W tegorocznym rankingu wolności mediów opracowanym przez Reporterów bez Granic, Polska uzyskała również najgorszy wynik w historii spadając na 66. miejsce. Tegoroczne zestawienie opracowano według zasad, opartych na ocenie wolności mediów w pięciu głównych wymiarach: politycznym, ekonomicznym, prawnym, społecznym i bezpieczeństwa. Polska uzyskała najniższy wynik wolności mediów w wymiarze politycznym. Do 2015 roku Polska utrzymywała się w okolicach 20. miejsca, ale później była już tylko równia pochyła. W każdym kolejnym roku zajmowaliśmy coraz niższą pozycję. Reporterzy bez Granic spadki te tłumaczą zmianami wprowadzonymi przez obecny obóz rządzący w mediach publicznych zamieniając je w narzędzia propagandy oraz zwielokrotnieniem prób zmiany linii redakcyjnej prywatnych mediów. Wskazano również na przejęcie przez państwowy koncern Orlen firmy Polska Press wydającej dzienniki regionalne. W wymiarze prawnym zwrócono uwagę na wprowadzenie zakazu pracy dziennikarzy w pasie przy granicy z Białorusią. Zaznaczono, że w niektórych przypadkach władze próbowały podważyć prawo dziennikarzy do ochrony źródeł informacji. Pod względem ekonomicznym podkreślono, że media publiczne dostają środki z budżetu państwa. Ponadto wskazano, że wszystkie media prorządowe otrzymują, w sposób nieprzejrzysty, zlecenia reklamowe z sektora publicznego. Na czele tegorocznego rankingu są tradycyjnie kraje skandynawskie, a najsłabiej wypadły Korea Północna, Erytrea i Iran.

W sprawach gospodarczych też nie wiedzie się nam najlepiej. Tak wysokiej inflacji nie było w Polsce od lat 90., ale jej szczyt jest ciągle przed nami. Odnotowaliśmy najwyższy wzrost cen żywności w ciągu jednego miesiąca. Niepokój ekonomistów budzi również rosnący deficyt obrotów bieżących i spodziewany wzrost deficytu fiskalnego. Zadłużenie Polski stale rośnie. Najbardziej niepokojący jest jednak olbrzymi dług poza budżetem i poza kontrolą parlamentu. Rosnąca inflacja, podwyżki bankowych stóp procentowych i coraz gorsza równowaga makroekonomiczna naszego kraju sygnalizuje możliwość recesji. Prognozy PKB dla Polski już są korygowane w dół.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka