Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Poszukiwana… [nl] i odnaleziona. Najstarsza, gdańska pocztówka [nl] ma ponad 130 lat

Pocztówka za tysiąc złotych? Ależ tak. Odnaleziono właśnie prawdopodobnie najstarszą gdańską pocztówkę! Jej posiadacz otrzymał wyznaczoną w konkursie nagrodę w wysokości tysiąca złotych.
(fot. gdansk.pl)

A to ciekawostka! - można powiedzieć. Do tej pory za najstarszą pocztówkę gdańską była uważana ta, wysłana z Westerplatte 20 lipca 1889 roku. Ale teraz „zdetronizował” ją egzemplarz z kolekcji pana Tadeusza Zająca. Jego pamiątkowy unikat pochodzi z 1888 roku - to rok wysłania karty.  Nadawcą była rodzina z ulicy Kowalskiej 22 w Gdańsku. Pocztówkę wydrukowano jednak rok wcześniej, o czym świadczy nadruk z życzeniami noworocznymi z końca 1887 roku. Adresatem życzeń gdańskiej rodziny był dyrektor Berhard Lahs z Kamienia Ząbkowickiego na Śląsku.

Pocztówka z kolekcji Tadeusza Zająca pochodzi z 1888 roku (mat. gdansk.pl)

 

Jerzy Wojciech Wołodźko z Muzeum Gdańska opowiada, że pierwsze karty pocztowe, choć dziś mogą się nam wydać przedmiotami, których produkcja nie jest skomplikowanym procesem, powstawały w dwóch, albo trzech etapach.

- Litograf musiał, w zależności od ilości kolorów, wykonać skomplikowany rysunek na jednym lub kilku kamieniach litograficznych i potem, na prasie spasować kolejne nadruki. Nakłady mogły być nieograniczone i wynikały jedynie z popytu. Parowe maszyny litograficzne mogły wydrukować do 500 odbitek na godzinę. Z pokazanego na wystawie unikatowego kamienia z rysunkiem pocztówki, z gdańskiej pracowni Juliusa Sauera, można jeszcze dziś wydrukować kolejny nakład widokówek z miejscowości Żuławki.

Co prawda wystawa prezentująca XIX-wieczne pocztówki już została zamknięta, ale poszukiwania najstarszej karty nadal trwają. I będą trwać do końca roku. Dlatego muzealnicy zwracają się z apelem do wszystkich miłośników historii o sprawdzenie swoich archiwów. Być może znajdzie się w nich karta, która pobije dotychczasową rekordzistkę.

– Tym razem za pocztówkę nie wyznaczamy nagrody. Jej wysokość wyznaczy posiadacz poszukiwanej widokówki, a Muzeum postara się ją zakupić do kolekcji. Ale można również tak cenny obiekt przekazać do kolekcji naszego muzeum i zostać Darczyńcą Muzeum Gdańska – zachęca Jerzy Wojciech Wołodźko.

PRZECZYTAJ TAKŻE Gdański szeląg z XVIII wieku po 42 latach odnalazł swojego darczyńcę

Informacje o posiadanej pocztówce wraz z jej zdjęciem można przesłać na adres [email protected].

Za najstarsze znane kartki na świecie uważa się te wysłane w 1870 roku, w czasie wojny prusko-francuskiej. Z tego samego roku pochodzi pocztówka Serba Petara Manojlovicia. Za jedne z najstarszych uważa się także widokówki wysłane z Karkonoszy. Przedstawiały one Śnieżkę i zostały nadane w roku 1873. Nasza z 1888 r. plasuje się więc w czołówce.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka