Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Kolędowanie [nl] i przepędzanie diabła [nl] w ogrodzie zimowym ECS

Europejskie Centrum Solidarności w sobotę, 7 stycznia zaprasza na dziewiąte już wspólne kolędowanie z ECS. Podczas spotkania odbędzie się premierowe publiczne wykonanie napisanej specjalnie na tę okazję kolędy „O przepędzeniu diabła”.
kolędowanie w ECS

Autor: Grzegorz Mehring | Archiwum ECS

Kolędowanie i przepędzanie diabła w ECS

Tekst tej świątecznej pieśni, autorstwa gdańskiego poety Michała Piotrowskiego, nawiązuje do wojny w Ukrainie, a diabeł, którego z okazji świąt należy przepędzić, ma twarz Putina. Autorką muzyki jest od 12 lat związana z Gdańskiem multiflecistka Maja Miro. Kolędę zaśpiewała Joanna Knitter z towarzyszeniem tak egzotycznych instrumentów, jak lira korbowa, kanun czy baraban. Autorką animacji jest Joanna Kucharska.

To już trzecia eceesowska kolęda napisana i nagrana przez gdańskich twórców. W ubiegłym roku nie obeszło się przy tej okazji bez kontrowersji, bowiem kolęda „Niechaj ci się wyśni” do słów Anny Czekanowicz, z muzyką Witosławy Frankowskiej, a przede wszystkim towarzysząca jej animacja Mirosława Miłogrodzkiego wyrażała współczucie dla migrantów z Bliskiego Wschodu, błąkających się w lasach na granicy polsko-białoruskiej. Prorządowe media uznały to za dowód „wpisywania się ECS w białoruska propagandę”.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT PRZECZYTASZ W ARTYKULE: Czy z okazji Bożego Narodzenia wolno współczuć imigrantom? Kontrowersje wokół kolędy ECS

Wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek w ogrodzie zimowym ECS ma wieloletnią tradycję.

– Zespół ECS czeka na ten wieczór, gdyż to najlepszy początek nowego roku, jaki może nam się zdarzyć. Wyglądamy gości, żeby wymienić dobre myśli i dać sobie nadzieję – mówi dyrektor Centrum Basil Kerski.

Każdorazowo repertuar jest inny. Wszyscy goście otrzymują kolędowniki zaprojektowane specjalnie na ten wieczór. Wspólnego śpiewania uczą animatorzy w osobach Aleksandry Kucharskiej-Szefler – śpiewaczki operowej, doktora hab. sztuk muzycznych Akademii Muzycznej w Gdańsku, i Jakuba Kornackiego – aktora, pedagoga Studium Wokalno-Aktorskiego przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Instrumentalnie wspierać ich będą Witosława Frankowska – pianistka, kameralistka i etnomuzykolożka, doktor hab. sztuk muzycznych, pedagog Akademii Muzycznej w Gdańsku, oraz Cezary Paciorek – akordeonista, pianista, kompozytor, aranżer, doktor sztuk muzycznych, także wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku.

PRZECZYTAJ TEŻ: „Stocznia”. Największa wystawa czasowa w ECS już otwarta

– Nie stawiamy na wirtuozerię, ale na dobrą energię wspólnie spędzonego wieczoru. Choć trzeba przyznać, że po tych kilku latach wspólnego śpiewania idzie nam coraz lepiej, tym bardziej, że wspierają nas animatorzy wokalni i okazjonalny chór ECS, w skład którego wchodzą pracownicy, współpracownicy, rodziny oraz przyjaciele, przewodnicy turystyczni i wolontariusze, których na co dzień można spotkać na placu Solidarności – zapowiada Magdalena Mistat, zastępca dyrektora ECS, która, jak co roku, tak i w tę sobotę, 7 grudnia o godz. 18. rozpocznie kolędowanie uderzeniem w gong.

Bezpłatne bilety na to wydarzenie można pobrać na internetowej stronie ECS.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama