Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Gdańsk będzie miał skwer im. ks. byłego proboszcza bazyliki Mariackiej

Skwer pomiędzy ulicami Szeroką, Latarnianą, Św. Ducha oraz Targiem Drzewnym w Gdańsku będzie nosić imię ks. infułata Stanisława Bogdanowicza. Gdańscy radni podjęli uchwałę w tej sprawie jednomyślnie.
Gdańsk będzie miał skwer im. ks. byłego proboszcza bazyliki Mariackiej

Autor: Bartłomiej Borowczak | gdansk.pl

Z tematem nadania skwerowi imienia ks. infułata Bogdanowicza radni zmierzyli się po raz drugi. W listopadzie ub. roku, podobną uchwałę zdjęto z porządku obrad z powodu kontrowersji wokół miejsca, które planowano uhonorować imieniem wieloletniego proboszcza bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Pierwotnie na lokalizację wskazano skwer u zbiegu Podwala Przedmiejskiego oraz ul. Słodowników, na którego znaczniej części funkcjonuje wybieg dla psów. Głosy oburzenia, skłoniły radnych do wycofania projektu oraz ponownego przeanalizowania lokalizacji.

W czwartek, 9 lutego, w obecności rodziny śp. księdza oraz ks. prałata Ireneusza Bradtke, obecnego proboszcza bazyliki, radni przegłosowali uchwałę w sprawie nadania imienia skwerowi pomiędzy ulicami Szeroką, Latarnianą, Św. Ducha oraz Targiem Drzewnym w Gdańsku. Z wnioskiem w tej sprawie wystąpił klubu radnych Wszystko dla Gdańska.

 

- Jako 62. proboszcz kościoła Mariackiego jestem niezmiernie szczęśliwy z tego głosowania, że jednogłośnie Rada Miasta Gdańska postanowiła tak ładnemu miejscu nadać imię ks. infułata Stanisława Bogdanowicza – mówił ks. prałat Ireneusz Bradtke. – Ten skwer odwiedza wiele osób. Dlatego dziękuję za to miejsce oraz za jednomyślną ocenę tego wielkiego dzieła jakie ks. infułat zrobił nie tylko dla kościoła, ale również Gdańska.

 

Za uhonorowanie brata dziękował obecny na sesji Antoni Bogdanowicz.

- Podziękuję tak, jak zrobiłby to mój śp. brat: Bóg zapłać, że upamiętniliście moją skromną osobę, w moim ukochanym mieście Gdańsku.

Ksiądz infułat Stanisław Bogdanowicz był wieloletnim proboszczem bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Jak podkreślono w uzasadnieniu do uchwały, miał niepodważalne zasługi dla przemian demokratycznych w Polsce, szczególnie dla kształtowania etosu wolnościowego w Gdańsku. W historię miasta wpisały się odprawiane przez księdza msze w intencji ojczyzny oraz manifestacje patriotyczne, które wyruszały z bazyliki Mariackiej. Dzięki staraniom księdza infułata, do bazyliki powróciły odzyskane zabytki sztuki sakralnej. Pozostawił po sobie również zbiór 60 publikacji i ponad 300 artykułów popularyzujących dzieje Gdańska i historii gdańskiego kościoła, które upowszechniły wiedzę o grodzie nad Motławą. Zmarł 20 października 2017 r. Został pochowany w bazylice Mariackiej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama