Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Pomorze solidarne z Ukrainą. Wiece, przemarsze i koncerty w rocznicę napaści Rosji

Mieszkańcy Pomorza, w pierwszą rocznicę napaści Rosji na Ukrainę, wezmą udział w przemarszach, koncertach i mszach, by, jak podkreślają, upamiętnić ofiary tej straszliwej agresji i zaprotestować przeciwko złu, jakie toczy się za naszą wschodnią granicą.
Pomorze solidarne z Ukrainą. Wiece, przemarsze i koncerty w rocznicę napaści Rosji

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

W piątek, 24.02, w rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę w Gdańsku na Placu Solidarności odbędzie się antywojenny Europejski Wiec Solidarności z Ukrainą dla mieszkańców Trójmiasta i nie tylko. Rozpocznie się on o godz. 18.00. W jego trakcie zaplanowano wystąpienia gości, w tym trójmiejskich samorządowców czy też wiceambasador Ukrainy w Polsce.

- Minął rok, a wojna się nie skończyła. Nasi sąsiedzi nadal potrzebują wsparcia. Nie zapominajmy o tym, że na ich domy nadal spadają bomby. Pokażmy, że nadal jesteśmy razem – zachęca do udziału w wiecu Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Wystąpią m.in. popularny ukraiński raper Skofka, który w swojej twórczości opowiada o dramacie wojny, a którego piosenka „Usłysz Hymn” osiągnęła ponad 35 mln wyświetleń oraz Chór Opery Bałtyckiej i Chór Music Everywhere. Wiec poprzedzi posiedzenie Grupy Roboczej Ukraina Europejskiego Komitetu Regionów oraz wizyty studyjne w miejscach integracji i pomocy uchodźcom wojennym.

- Europejski Komitet Regionów jest najważniejszą w UE instytucją zrzeszającą samorządowców współpracujących z Komisją Europejską. Ich obecność w Gdańsku w rocznicę napaści Rosji na Ukrainę pokazuje, że wszyscy solidarnie stoimy po stronie wolnej Ukrainy, że w tej sprawie nie ma żadnych podziałów – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

W związku z rocznicą inwazji zbrojnej na Ukrainę, w geście solidarności i wsparcia, Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku zorganizuje w niedzielę „Dzień ukraiński w NCK”. - Oddajemy ten dzień i przestrzeń NCK ukraińskim twórcom i wspólnie spędzimy czas dzieląc się refleksjami, obawami i nadziejami na szybką, dobrą przyszłość – informują w NCK.

O godz. 11.00 odbędzie się Krakowski Salon Poezji w Gdańsku (z sentymentalną podróżą muzyczno-poetycką wystąpi Kseniyi Kysylychyn), o godz. 15.00 odbędą się rodzinne warsztaty kreatywne „(nie) Zabawki dla dzieci”, a na wieczór zaplanowano koncert radiowy polsko-ukraińskiej grupy muzycznej HANNA.

W Słupsku, w piątek 24.02, odbędzie się pokojowy przemarsz dla wspólnego upamiętnienia Ofiar i Osób Walczących w Ukrainie pod nazwą „365 Dni Wojny”, na który zapraszają Związek Ukraińców w Słupsku oraz Stowarzyszenie Światowych Aktywistów „Czerwona Kałyna”. Spotkanie, mające pokojowy charakter, zaplanowano na godz. 18.00. Jak podkreślają organizatorzy, pod ratuszem mile widziany jest każdy, kto będzie chciał w symboliczny sposób wyrazić wsparcie obywatelom Ukrainy. W programie m.in. przemarsz zebranych pod Cerkiew Greckokatolicką przy ul. Jaracza 6A.

W rocznicę napaści Rosji na Ukrainę Marsz Milczenia odbędzie się również w Bytowie. Zbiórka uczestników marszu na bytowskim rynku o godz. 17.00. Następnie odbędzie się milczący przemarsz ulicami miasta do lapidarium u zbiegu ulic Nad Borują i kardynała Josyfa Slipyja, gdzie pod przewodnictwem księży zebrani pomodlą się w języku polskim i języku ukraińskim w intencji poległych i walczących.

- Udziałem w tym spotkaniu upamiętnimy ofiary agresji, zaprotestujemy przeciwko złu, jakim jest wojna, wyraźmy swoją solidarność z walczącym o suwerenny i pokojowy byt narodem ukraińskim. Biorący udział w Marszu Milczenia powinni mieć elementy w barwach narodowych Polski i Ukrainy, a także Kaszub, jako symbole naszej antywojennej jedności – apelują organizatorzy.

Tego samego dnia, o godz. 19.30 w Bytowskim Centrum Kultury w Bytowie odbędzie się koncert zespołu Słowiańska dusza pod nazwą „Ku pokrzepieniu serc”.

Także w Człuchowie nie zabraknie wiecu poparcia dla Ukrainy. Początek na człuchowskim rynku o godz. 18.30. Wcześniej, o godz. 17.00 odbędzie się msza w człuchowskiej cerkwi.

- Chcemy w tym dniu spotkać się wszyscy i pokazać naszą solidarność z Ukrainą i Ukraińcami. Chodzi o nasze wsparcie, jako mieszkańców Człuchowa, dla Ukrainy szeroko pojętej. Głównie dla osób z Ukrainy, które zamieszkały tutaj między nami. Jest ich dość sporo. Swego czasu było ich około tysiąca. Oni ciągle są wśród nas, fajnie się aklimatyzują, wrastają w naszą społeczność, ale to co jest istotne, jest to mocne podbudowanie ich morale i ducha patriotyzmu. Fajnie by było, gdyby ta społeczność zauważyła, że jest wpierana, że nie jest sama. Im jest naprawdę trudno, ciężko, oni na co dzień borykają się z wieloma problemami, zostawili swoich bliskich na Ukrainie. My to przeżywamy, a oni jeszcze bardziej – mówi Czesław Drozd, radny Rady Miejskiej w Człuchowie.

W Starogardzie Gdańskim Starogardzkie Centrum Kultury organizuje w sali kina Sokół łączący artystów z Polski i Ukrainy „Koncert Jedności i Nadziei". Wstęp za przyniesione na zbiórkę świece czy wosk, które po przetopieniu pozwolą ogrzać się Ukraińcom w okopach. Mile widziane także koce i śpiwory. Początek o godz. 17.00.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka