Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Strażacy z Lubichowa marzą o nowym samochodzie. Założyli zbiórkę

Druhny i druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubichowie marzą o nowym ciężkim pojeździe ratowniczo-gaśniczym. Na początku kwietnia otrzymali promesę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku na kwotę 600 000 zł. Półmilionowe wsparcie deklaruje gmina, ale i tak brakuje jeszcze 350 tys. zł.
Strażacy z Lubichowa marzą o nowym samochodzie. Założyli zbiórkę

Autor: OSP Lubichowo

Starania o zakup nowego auta ochotnicy podjęli już pod koniec 2021 roku. Pomysł ten został pozytywnie rozpatrzony przez Urząd Gminy w Lubichowie, który zabezpieczył 500 tys. zł na wsparcie tego zakupu. 

Na początku kwietnia bieżącego roku otrzymaliśmy promesę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku na kwotę 600 000 zł mówi Krzysztof Klin, komendant gminny OSP w Lubichowie Sami jako stowarzyszenie zobowiązaliśmy się zebrać 150 000 zł. Planowany koszt zakupu auta, miał wynieść 1 250 000 zł. Jednakże, już dzisiaj wiemy, że kwota ta wzrośnie do około 1 450 000 zł. Wzrost ceny podyktowany jest wysoką inflacją, niską dostępnością podwozi ciężarowych na rynku oraz dużą liczbą zamówień na samochody pożarnicze w tym roku.

Strażacy nie czekają biernie aż im pieniądze spadną, jak przysłowiowa manna z nieba. Za sobą mają już zorganizowaną pod auspicjami Green Oficce Ecologic zbiórkę zużytego sprzętu elektronicznego. Jak się okazało, pomimo przykrych incydentów z rozkradaniem uzbieranych elektrośmieci, udało się zebrać prawie 25 ton elektroodpadów, za które OSP pozyskała 9480 zł. Teraz zbiórkę środków na zakup wymarzonego pojazdu można wesprzeć za pośrednictwem zrzutka.pl

Ochotnicy zrobili dokładne rozeznanie nie tylko w temacie kosztu zakupu pojazdu ratowniczo-gaśniczego, ale i przeanalizowali walory takiego pojazdu. 

Co ważne, byłoby to fabrycznie nowe podwozie z 2023 roku czyli nowoczesna i bezpieczna konstrukcja zapewniająca szybszy dojazd do ludzi w potrzebie  mówi komendant. Na wyposażeniu jest duży zbiornik wodny o pojemności 7000 litrów i zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 700 litrów. Kabina dla sześciu osób z aparatami ochrony dróg oddechowych w oparciach pleców ratowników. Duże przestronne skrytki mogą pomieścić duże ilości sprzętu wraz z podestami ułatwiającymi podejmowanie sprzętu. Pojazd wyposażony jest w mobilny panel sanitarny.

To tylko niektóre plusy nowoczesnego pojazdu. Wszystko z myślą o większym bezpieczeństwie pożarowym dla mieszkańców gminy oraz dla samych strażaków - ratowników. 


Ostateczny montaż finansowy zawiera:

  • WFOŚGiW - 600 000 zł,
  • Urząd Gminy w Lubichowie - 500 000 zł,
  • Ochotnicza Straż Pożarna w Lubichowie - 350 000 zł.


Kwota, którą musimy zebrać jako stowarzyszenie wzrosła o równe 200 000 zł jednak podejmujemy rękawicę tego wyzwania  podkreśla Krzysztof Klin.  Nasi druhowie są zmotywowani, mają w głowie wiele pomysłów i mamy nadzieję, że przy wsparciu ludzi dobrej woli oraz UG w Lubichowie uda nam się zebrać potrzebne środki. Zrealizowaliśmy już akcję zbierania elektroodpadów. Nasi druhowie od ponad 10 lat zrzekają się ekwiwalentu za udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Całość tych środków jest przekazywana na konto OSP  na np. zakupy sprzętu czy umundurowania. Wkrótce rozpoczynamy akcję Złom. Rozmawiamy także z lokalnymi sponsorami.

Lubichowska jednostka należy do jednej z najstarszych na Kociewiu. Jej powstanie datowane jest na 1905 rok. 90 lat od tej daty OSP Lubichowo włączone zostało do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, czyli grona jednostek stanowiących trzon ochrony przeciwpożarowej w Polsce. 

Przekrój zdarzeń, do których jesteśmy dysponowani obejmuje wszystkie dziedziny ratownictwa i wymaga wyposażenia w specjalistyczny sprzęt - mówią strażacy-ochotnicy. Cały czas się doposażamy, aby nieść pomoc na najwyższym poziomie. W 2021 roku rekordowo wyjeżdżaliśmy ponad 140 razy do zdarzeń, w roku 2022 ponad 100 razy. Większość interwencji miała miejsce na terenie gminy, jednak w razie potrzeby jesteśmy dysponowani na teren całego powiatu jak i powiatów ościennych. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Strażacy z Rumi w nieco ponad 5 minut wbiegli po schodach na szczyt Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie

W ramach kooperacji straży pożarnych z gminy Lubichowo ochotnikom udało się przekazać używany samochód GBA 2,5/16 Magirus na Ukrainę, gdzie może jeszcze nieść pomoc ofiarom wojny. 

Nasz obecnie używany ciężki pojazd ratowniczo-gaśniczy marki Jelcz zostanie przekazany do OSP Zielona Góra, gdzie będzie kontynuował swoją służbę w gminie Lubichowo - wyjaśnia komendant OSP.

Do wpłat na zakup nowego pojazdu zachęcają nie tylko strażacy, ale i władze gminy Lubichowo.

Wpłata nawet symbolicznych 5 zł pomnożona przez ilość mieszkańców może zdziałać cuda - uważają ochotnicy. Pamiętajmy, że samochód ten będzie służył nam wszystkim: mieszkańcom, gościom, turystom. Razem możemy więcej! Kwota zbiórki wynosi 50 000 zł, jeżeli udałoby się nam uzyskać takie wsparcie poprzez portal zrzutka.pl to będzie ono znaczącym wsparciem w realizacji naszego celu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka