Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Pył węglowy w Gdańsku. Kolejne spotkanie władz miasta z Zarządem Morskiego Portu Gdańsk

Kolejne spotkanie przedstawicieli miasta Gdańska z Zarządem Portu Gdańsk miało na celu wypracowanie rozwiązań minimalizujących problemy związane z pyłem węglowym, unoszącym się nad sąsiadującymi z portem dzielnicami. Czy podjęte dodatkowe działania spełnią pokładane w nich nadzieje, zwłaszcza mieszkańców Nowego Portu? Czas pokaże.
korki po węgiel na trasach dojazdowych do Portu Gdańsk

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Pył węglowy w Gdańsku. Kolejne spotkanie władz miasta i portu

Pod koniec kwietnia Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska zwróciła się w liście do premiera i prezesa Portu Gdańsk nie tylko o zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców miasta, ale także o skuteczną komunikację z nimi.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT PRZECZYTASZ W ARTYKULE: Zapylenie w Nowym Porcie. Premierze, niech pan coś zrobi – apeluje Aleksandra Dulkiewicz

Pokłosiem tych działań było spotkanie, do którego doszło we wtorek, 2 maja. Ze strony miasta wzięli w nim udział: Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i Piotr Kryszewski, zastępca prezydent Gdańska ds. usług komunalnych. Port Gdańsk reprezentowali: Łukasz Malinowski, nowy prezes zarządu i Kamil Tarczewski, wiceprezes zarządu ds. infrastruktury. W spotkaniu uczestniczył także Kamil Rychlak, przewodniczący Rady Dzielnicy Nowy Port. 

Pył węglowy w Gdańsku. Co dotychczas zrobiono?

Co dotychczas zrobiono, aby zminimalizować uciążliwe skutki rozprzestrzeniania się pyłu węglowego dla mieszkańców dzielnic w pobliżu portu?

  • Powstały strefy buforowe dla transportu przewożącego węgiel.
  • Specjalne pojazdy myją ulice portu, a ciężarówki przewożące surowiec są zakrywane.
  • Aby ograniczyć pylenie, węgiel polewany jest specjalną mieszanką. 

Władze gdańskiego portu zapewniały, że wymienione działania są realizowane zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. Prezydent Piotr Grzelak podniósł kwestię dopuszczenia kontroli społecznej tych działań. Z uwagi na wzrastający poziom uciążliwości, władze Gdańska zwróciły uwagę na konieczność rozszerzenia działań.

Pył węglowy w Gdańsku. Nowe zalecenia

Wśród nowych zaleceń wymieniono: 

  • mycie ulic nie tylko na terenie portu, ale także na terenie dzielnic sąsiadujących, 
  • bieżące raportowanie działań poprawiających warunki na terenie, gdzie znajdują się hałdy surowca, 
  • rozszerzenie przez port urządzeń do monitorowania (PM10) o urządzenia PM40 z wyższą skutecznością monitorowania niektórych rodzajów pyłów,
  • reagowanie na zgłaszany przez mieszkańców problem pojawiających się w dzielnicy insektów. 

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. jest świadomy z jakimi uciążliwościami muszą mierzyć się teraz mieszkańcy Nowego Portu czy innych sąsiednich dzielnic Gdańska, i z pewnością ich nie bagatelizuje – na co wskazują niektórzy oponenci – czytamy w oficjalnym stanowisku Zarządu Portu Gdańsk. – Ponownie wychodzi z inicjatywą sfinansowania czyszczenia ulic i chodników oraz infrastruktury z tym związanej, w tym znaków drogowych i barierek prowadzących do terminali portowych. Na początku maja rozpocznie się drugi etap porządkowania infrastruktury drogowej. Potrwa do 15 lipca. Czyszczone będą ulice:

  • Ku Ujściu,
  • Trasa Sucharskiego,
  • Przetoczna,
  • tunel pod Martwą Wisłą,
  • początek ul. Płażyńskiego.

– W sumie to ponad 151 tys. m kw. powierzchni – podaje ZMPG.

Także podczas spotkania władze portu zapewniły, że hałdy węgla polewane są wodą oraz specjalnym płynem, który ma zmniejszać uciążliwości związane z pyleniem, ale dostrzegają, że ten problem nadal jest i wspólnie z operatorami będzie szukał kolejnych rozwiązań.

PRZECZYTAJ TEŻ: Pył węglowy z rozładunków w Porcie Gdańsk. Są pomysły, jak z nim walczyć

Prezesi portu natomiast szukają rozwiązania w kwestii monitorowania pyłów i planują instalację czujnika PM 40. Chce go także wdrożyć miasto.

Prezes Łukasz Malinowski poinformował również, że tematem insektów pojawiających się w dzielnicy zajmuje się Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska

Gdzie sprawdzić jakość powietrza w Porcie Gdańsk i okolicach?

Warto przypomnieć, że na terenie portu rozlokowanych jest 7 czujników monitorujących stężenie pyłów. Sieć YetiSense, z której korzysta ZMPG, monitoruje cząsteczki PM10, PM2.5, a wyniki pomiarów publikuje na swojej stronie. Osoby zainteresowane jakością powietrza w Porcie Gdańsk i jego okolicach mogą ją na bieżąco monitorować. Informacje o stężeniach pyłów są udostępniane na stronie Portu Gdańsk.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama