Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Podróż w czasie. Malownicza, przedwojenna plaża w Ustce

Pogoda podczas ostatnich dni nie sprzyja plażowaniu, może warto cofnąć się w czasie i wybrać na plażę sprzed wieku? Jeszcze tylko do niedzieli, 23 lipca w słupskim spichlerzu Richtera można oglądać wystawę „Morze”, prezentującą kopie przedwojennych pocztówek Ustki.
Ustka

Autor: MPŚ

Ustka na przedwojennych pocztówkach. Niezwykła i malownicza

Najstarsze prezentowane okazy pochodzą z pierwszych lat XX wieku (może nawet z końca wieku XIX), najmłodsze – z końca lat trzydziestych lub z początku lat czterdziestych minionego stulecia. Wszystkie 43 pocztówki wydane zostały w przedwojennych Niemczech, w tym aż 16 przez różnych wydawców, mających siedzibę wyłącznie w Stolpmünde (czyli w Ustce).

PRZECZYTAJ TEŻ: 1000 zł za najstarszą gdańską pocztówkę!

Bardzo malarskie to ujęcia. Na nich: morze, plaża, wydmy, kuracjusze, wzburzone fale rozbijające się o falochron, scenki rodzajowe.

Każda z tych kartek to osobna opowieść, warto przyjrzeć się im dokładniej. Nie tylko pod względem ukazanych tam krajobrazów, ale i techniki, w jakiej zostały wykonane.

Beata Zgodzińska z Działu Historyczno-Artystycznego Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, która przygotowała ekspozycję, zwraca uwagę choćby na pocztówki przedstawiające zachody słońca, te wszak w naszych szerokościach geograficznych są niezwykle barwnym widowiskiem, nic dziwnego, że stały się motywami monochromatycznych pocztówek. Także i tu prezentują się interesująco, nawet jeśli promienie słoneczne są... dorysowane.

Są tu karty, na których widać retusz, autor czy też wydawca postawili na widowiskowość, na pewno na malarskość.

PRZECZYTAJ TEŻ: Dokładnie 150 lat temu na dworzec w Chojnicach wjechał pierwszy pociąg pasażerski

Tylko jedna pocztówka w zbiorach słupskich ukazuje rozbudowę mola – widać prowizoryczne tory dla wagoników. Jest to najstarsza z widokówek pokazywanych na wystawie – wydana została na początku minionego wieku lub na przełomie XIX i XX stulecia, wysłana – w 1902 roku.

Z kilku zakomponowanych ujęć drzew i lasu na pewno zapamiętamy pocztówkę z dynamiczną, asymetryczną sosną na pierwszym planie. Podobny motyw był chętnie podejmowany przez malarzy.

Na pocztówkach dawnej Ustki nie brakuje też widoków plaży. Przyjrzyjmy się strojom niegdysiejszych plażowiczów. Jedynie zajęte zabawą dzieci mogły pozwolić sobie na swobodę.

PRZECZYTAJ TEŻ: Wakacyjny Hel na starych pocztówkach. Kurort sprzed lat

A gdyby komuś – od widoków słonecznej, zaludnionej plaży – zrobiło się gorąco, są i na wystawie dwa ujmujące pejzaże... zimowe. Podstawą obu pocztówek było to samo zdjęcie, które zostało w różny sposób wykadrowane i podretuszowane. 

Morze” – kopie pocztówek dawnej Ustki ze zbiorów Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Herbaciarnia „W Spichlerzu”, do 23 lipca 2023 roku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama