Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zawsze Kraj/Świat

fiat 126p
Ponad 14 tys. „martwych” samochodów. Wśród nich łady i fiaty 126p

Pojazdy zarejestrowane przed marcem 2005 roku, które przez ostatnie 10 lat nie przechodziły badań technicznych oraz nie były ubezpieczane, znikną z bazy CEPiK. Nakaz ten rząd wprowadził na mocy ustawy. Ma on poprawić zły obraz Polski w motoryzacyjnych statystykach, gdyż nadal Polacy postrzegani są jako właściciele starych pojazdów. W przypadku Słupska, Ministerstwo Cyfryzacji wykazało ponad 14 tys. „martwych” pojazdów.

05.04.2024 09:00
Wielka Sobota. Sklepy - do której czynne?
Do której otwarte sklepy w Wielką Sobotę?

Często bywa tak, że w wirze sobotnich przygotowań zabraknie nagle ważnych produktów. Pierwsze pytanie, jakie wówczas przychodzi do głowy, do której otwarty jest sklep. I tu okazuje się, że te godziny w Wielką Sobotę reguluje ustawa. Ale uwaga. Jak sprawdziliśmy, duże sieci będą pracowały krócej niż... ustawa przewiduje.

28.03.2024 12:00
OOCL „Gdynia”
Jeden z największych kontenerowców na świecie otrzymał imię „Gdynia”. Będzie zawijał do Gdańska

Ogromny kontenerowiec, zbudowany w stoczni w chińskim Dalian na zamówienie serwisu żeglugowego OOCL, otrzymał imię „Gdynia”. To jeden z największych na świecie statków tego typu, jego ładowność przekracza 24 tysiące TEU, zaś tradycyjnie określana nośność to 215 tysięcy ton. OOCL „Gdynia” będzie pływać w serwisie kontenerowym z Dalekiego Wschodu do Europy. Na trasie zawinie także do Gdańska.

19.10.2023 08:30
Reklama
Dane terytorialsów pojawiły się w Internecie. Trwa dochodzenie
Dane terytorialsów pojawiły się w Internecie. Trwa dochodzenie

W internecie pojawiły się Dane dotyczące kilkudziesięciu żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej z 71. Batalionu Lekkiej Piechoty w Malborku pojawiły się w popularnym komunikatorze internetowym. Oficer prasowy 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej przyznał, że takie informacje nie powinny znaleźć się w sieci. Informacje - według portalu onet.pl - pochodziły z telefonu ratownika medycznego. Żandarmeria Wojskowa prowadzi w tej sprawie dochodzenie.

19.05.2023 12:34
Sąd Rejonowy w Malborku
Sąd w Malborku odroczył sprawę sędziego Pawła Juszczyszyna

Przed Sądem Rejonowym w Malborku w środę, 12 października miała być rozpatrywana sprawa sędziego Pawła Juszczyszyna. Ściślej, chodzi o zażalenie grupy sędziów olsztyńskich na decyzję prokuratury odmawiającą wszczęcia dochodzenia w sprawie przekroczenia uprawnień i zniszczenia dokumentu przez Macieja Nawackiego, prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie. Do rozpoznania sprawy wyznaczono sędziego Jarosława Kulika, mianowanego przez prezydenta na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa, czyli organu działającego, w opinii wielu sędziów, niezgodnie z Konstytucją RP. Sędzia Paweł Juszczyszyn wystąpił o wyłączenie sędziego Kulika z rozpoznania sprawy jako niespełniającego wymogów niezawisłości i bezstronności. Sprawa została odroczona.

12.10.2022 17:35
Trzymajcie się poręczy, czyli patriotyzm widziany z ławeczki
Trzymajcie się poręczy, czyli patriotyzm widziany z ławeczki

Można na niej siadać, ale już leżeć zakazano. Z przodu okala ją metalowy łańcuch, a nad nią rozciąga się biało-czerwony kontur Polski. Co to jest? Ławka. Ale nie byle jaka, tylko patriotyczna.

02.09.2022 11:07
Reklama
Andrzej Duda
Prezydent w Gdyni podpisze ustawy ws. akcesji Szwecji i Finlandii do NATO

W piątek, w Porcie Wojennym w Gdyni, prezydent Andrzej Duda podpisze ustawy ws. ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO.

22.07.2022 10:15
Pociąg z uchodźcami z Ukrainy przyjechał do Gdyni
Pociąg z uchodźcami z Ukrainy przyjechał do Gdyni

Pociąg z 270 uchodźcami na pokładzie przyjechał w środę wieczorem na dworzec w Gdyni. Część z nich zatrzyma się na krótko w kwaterach przygotowanych przez Gdynię, czy wojewodę, a cześć zamierza podróżować dalej – m.in. do Belgii, Szwecji i Niemiec.

10.03.2022 08:21
Rosja rozpoczęła wojnę informacyjną w Internecie. Jak sobie radzić z fałszywymi informacjami?

Trzeba szybko kupić benzynę, bo rezerwy idą dla wojska. Polska zostania skażona płynem radioaktywnym z Czarnobyla. Te dwie informacje są fałszywe i prawdopodobnie powstały w ramach rosyjskiej wojny informacyjnej w Internecie, by wpłynąć na nastroje społeczne w Polsce? Jak radzić sobie z weryfikacją fake newsów? Dlaczego dajemy się nabierać? - odpowiada dr Wiesław Baryła, psycholog społeczny z Uniwersytetu SWPS

25.02.2022 16:00
Reklama
Arkady Radosław Fiedler
Każdy z nich ma w sobie trochę z Kolumba. [nl] W Gdyni powstaje opowieść o rodzinie Fiedlerów

O imperatywie podróży, muzeum w Puszczykowie, które łączy rodzinę, i sztafecie pokoleń opowiada Arkady Radosław Fiedler, syn słynnego podróżnika i pisarza, także podróżnik i pisarz, były poseł, który dla wyprawy w głąb puszczy boliwijskiej rzucił politykę.

15.02.2022 07:00
Reklama