Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Pomoc w kryzysie psychicznym. Gdańsk: Oddział dzienny dla dzieci i młodzieży na Srebrzysku już działa!

Dzieci są pod opieką psychiatry, uczestniczą w zajęciach terapeutycznych, uczą się w przyszpitalnej szkole. Ale już na wieczór i w weekendy wracają do domów. W niedzielę, 1 października uruchomiono oddział dzienny dla dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym im. prof. T. Bilikiewicza w Gdańsku. Trzeci na Pomorzu, pozostałe działają w Gdańsku-Nowym Porcie i w Gdyni.
szpital psychiatryczny na Srebrzysku, Gdańsk

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Dzienny oddział dla dzieci na Srebrzysku w Gdańsku już działa!

Już pół roku temu zrobiło się głośno o planach uruchomienia dziennego oddziału dziecięco-młodzieżowego w szpitalu na gdańskim Srebrzysku. Dyrektor placówki dr Mariusz Kaszubowski w rozmowie z „Zawsze Pomorze” argumentował, że podstawą reformy opieki psychiatrycznej w Polsce jest deinstytucjonalizacja, czyli odejście od zamkniętych oddziałów szpitalnych w kierunku opieki ambulatoryjnej.

PRZECZYTAJ TEŻ: Mniej łóżek na oddziale dziecięcym na Srebrzysku. W zamian powstanie oddział dzienny dla dzieci i młodzieży

Początkowo zamierzano „przesunąć” 16 miejsc z liczącego 46 łóżek stacjonarnego oddziału psychiatrii dzieci i młodzieży, by w ten sposób utworzyć przyszpitalny oddział dzienny na Srebrzysku. Argumentowano, że w tym samym czasie powiększy się o 16 łóżek oddział stacjonarny dla dzieci i młodzieży w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. Stanisława Kryzana w Starogardzie Gdańskim. Ostatecznie jednak – wobec dużej liczby młodych ludzi wymagających pomocy psychiatrycznej – z pomysłu zrezygnowano.

Pomoc dzieciom w kryzysie psychicznym. Będzie kolejny pawilon na Srebrzysku

Przyjmujący pacjentów od niedzieli, 1 października oddział dzienny liczy zaledwie 15 miejsc. Nie jest to zbyt wiele, ale władze samorządowe zapowiadają, że już w przyszłym roku  planowana jest rozbudowa gdańskiego szpitala o kolejny pawilon, w którym mają być udzielane świadczenia dla dzieci i nastolatków zmagających się z problemami psychicznymi.

Tymczasem potrzeby w naszym województwie są nadal ogromne. We wrześniu, o czym mówiła niedawno posłanka Barbara Nowacka, najbliższy termin przyjęcia dziecka na oddział stacjonarny na Srebrzysku wyznaczono na... 11 czerwca 2025 r.

Niestety, mimo licznych deklaracji ze strony rządu, kwestie dotyczące zdrowia psychicznego młodzieży wciąż są w naszym kraju w powijakach. Dlatego to samorządy, podmioty lecznicze i różne organizacje starają się wyjść naprzeciw potrzebom najmłodszych mieszkańców naszego regionu, oferując wsparcie w obszarze zdrowia psychicznego.

Mieczysław Struk / marszałek województwa pomorskiego

Dzieci w kryzysie psychicznym. Pomoc na trzech poziomach

Obecnie, zgodnie z założeniami reformy opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży, młodzi ludzie mogą korzystać z pomocy na trzech poziomach referencyjności.

  • Pierwszy, niewymagający skierowania, to ośrodki psychoterapeutyczne dla dzieci i młodzieży.

Jak już niedawno pisaliśmy, na Pomorzu działają 34 takie ośrodki, w każdym pomorskim powiecie lub mieście na prawach powiatu jest to co najmniej jedna taka placówka.

PRZECZYTAJ TEŻ: Psychiatria dziecięca. Posłanki KO mówią o dramatycznych rekordach na Pomorzu
  • Drugim poziomem są środowiskowe centra zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży.

– W naszym regionie powstało siedem takich centrów, z czego trzy, obok poradni zdrowia, dysponują także oddziałem pobytu dziennego. Znajdują się w Gdańsku (cztery placówki), w Starogardzie Gdańskim, Żukowie i w Tczewie (po jednej placówce) – informuje Michał Piotrowski, rzecznik marszałka województwa pomorskiego.

– Trzeci poziom to ośrodki wysokospecjalistycznej całodobowej opieki psychiatrycznej. W województwie pomorskim są dwa takie oddziały stacjonarne – jeden w Gdańsku (Srebrzysko), a drugi w Starogradzie Gdańskim (Kocborowo). Co istotne, nie ma rejonizacji, więc młodzi pacjenci mogą  korzystać z pomocy w ramach każdego poziomu referencyjnego, również w innym powiecie niż ten, w którym mieszkają – dodaje rzecznik marszałka województwa pomorskiego.

Pomoc dzieciom w kryzysie psychicznym. Jest jeszcze platforma pomocowa

Od wiosny na Pomorzu działa platforma informacyjno-edukacyjno-koordynująca pomorskiedlaciebie.pl.

– Portal jest skierowany do dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli – informuje urząd marszałkowski. – Ułatwia rozpoznanie depresji i innych zaburzeń u ludzi młodych. Zawiera też materiały edukacyjne. Składa się z trzech kafelków: dla siebie, dla kogoś oraz pilna pomoc. Moduł dla siebie jest skierowany do osób między 12. a 25. r.ż., które poszukują pomocy z takimi problemami, jak m.in.: lęki, depresja, samookaleczenia, myśli/próby samobójcze, stres czy hejt. Jest w nim mapa z wyszukiwarką, w której można znaleźć najbliższą placówkę udzielającą pomocy.

PRZECZYTAJ TEŻ: „Wsparcie byłoby dla nas nieocenione. Jeśli zostaniemy z tym wszystkim sami – polegniemy”

– W module dla kogoś informacji mogą poszukiwać rodzice lub opiekunowie, a także nauczyciele, jeśli u swoich dzieci czy podopiecznych zauważą, np., niepokojące zachowanie czy stan emocjonalny. Ostatni moduł to pilnie potrzebuję pomocy, w którym podane są numery telefonów. Na przykład nr alarmowy 112, telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 oraz telefon zaufania dla dorosłych 116 123. Co ważne, w ramach portalu istnieje możliwość czatu z psychologiem.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama