Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Statuetki „Asy Samorządu 2023” trafiły do 16 samorządów

16 samorządów znalazło się wśród laureatów trzeciej edycji konkursu „Asy Samorządu 2023”. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się dzisiaj w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. To była szczególna edycja konkursu, m.in. ze względu na wydłużoną ponad 5-letnią kadencję samorządu. – Wszyscy są zwycięzcami – uznał wicemarszałek Samorządu Województwa Pomorskiego Wiesław Byczkowski.
Kliknij aby odtworzyć

Poprzez nasz konkurs chcieliśmy wyłonić i wypromować najprężniej działających samorządowców na Pomorzu. Właśnie kończy się najdłuższa ponad 5-letnia kadencja samorządu. Zatem ta edycja była też przyczynkiem do podsumowania dokonań samorządowców.

Spośród 140 samorządów województwa pomorskiego, do konkursu zgłosiło się i rekomendowało swoje zrealizowane w 2023 projekty 30 gmin. Kapituła konkursowa, która 5 marca obradowała w siedzibie Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Gdańsku wybrała 16 z nich. W dwóch kategoriach, gdzie wpłynęła tylko jedna propozycja, członkowie kapituły zdecydowali nie przyznawać nagrody. 

Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się w czwartek 21 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. W tym roku zaczęła się nietypowo i edukacyjnie. Zanim ogłoszono wyniki konkursu zaproszeni goście mogli wysłuchać krótkiego wystąpienia prof. Janusza Badura z Polskiej Akademii Nauk pt. „Czyste technologie energetyczne – szansą dla Pomorza”.

(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

– Samorządność dziś to nie tylko rury i budynki, ale to gotowość na odradzanie się, świeżość, otwarty umysł i wrażliwość na drugiego człowieka – takimi słowami powitał gości Mariusz Szmidka, redaktor naczelny niezależnego tygodnika i portalu „Zawsze Pomorze”. – A dostrzec piękno w drugim człowieku to sztuka, dlatego naszą galę samorządową organizujemy w tych pięknych przestrzeniach Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, gdzie goście mogą m.in. podziwiać okładki naszego tygodnika, ukazującego się w każdy piątek, autorstwa naszego dyrektora graficznego Krzysztofa Ignatowicza. Specjalnie przygotowaliśmy dla Państwa wystawę naszych okładek, które są znakiem rozpoznawczym naszego projektu „Zawsze Pomorze”. – Wiadomo, że czas jest szczególny, 7 kwietnia wybory samorządowe, Państwo kończycie tę najdłuższą w historii kadencję samorządową. Życzę powodzenia, bo większość Państwa ubiega się o reelekcję. No i życzę, aby po tym przełomie 15 października 2023 roku, nowy rząd przywrócił samorządom należne kompetencje i finanse. Nasza redakcja rzetelnie i starannie wypełnia funkcję kontrolną także wobec samorządów, ale też poprzez takie konkursy z udziałem kapituły, wybiera projekty ważne dla społeczności lokalnych, które podnoszą poziom usług komunalnych, poprawiają komfort życia mieszkańców gmin i mogą być inspiracją dla innych - stwierdził M. Szmidka

Od trzech edycji konkurs odbywa się pod patronatem marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka, którego na gali reprezentował wicemarszałek Wiesław Byczkowski.

– To dobry konkurs i pokazuje najlepsze osiągnięcia naszych samorządów – uznał Wiesław Byczkowski. – Trzy kategorie: inwestycja - to oczywista i najłatwiejsza. Druga – bardzo trudna: Zielona Transformacja, dla niektórych to tylko moda, dla innych absolutna potrzeba. Tutaj mamy balans pomiędzy tym, co powinno być, a jest potrzebne, pomiędzy efektywnością - energetyczną i ekonomiczną, a tym co jest, niestety, tylko modą. To bardzo trudne do uchwycenia. No i najtrudniejsza dla mnie kategoria, czyli Budowanie Społeczeństwa Obywatelskiego. W przeciwieństwie do inwestycji, efekty, jeśli w ogóle będą widoczne po pokoleniach, w kategorii tak trudno mierzalnej, należy mocno pochwalić. Gratuluję wszystkim uczestnikom, wszyscy są zwycięzcami 

– Tegoroczna, trzecia już edycja konkursu była szczególna, bo odbywała się na koniec najdłuższej w historii 5,5-letniej kadencji samorządu. Kadencji trudnej, w której poprzedni rząd ograniczał kompetencje i finanse samorządów – podkreślił Mariusz Szmidka, redaktor naczelny „Zawsze Pomorze”. – Pomimo to, uważam że liderzy pomorskich samorządów zawsze powinni reprezentować interesy mieszkańców, a nie interesy partii. Dlatego w ramach naszego prestiżowego konkursu „Asy Samorządu 2023” specjalna kapituła wybrała najciekawsze i najlepsze projekty, które poprawiają jakość życia mieszkańców, a także rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Oby stały się one inspiracją dla nowych włodarzy w zakresie poprawy poziomu usług komunalnych w gminach.

CZYTAJ TEŻ: 7 kwietnia wybory samorządowe. O czym warto pamiętać?

Przypomnijmy, wybory samorządowe odbędą się w niedzielę, 7 kwietnia. Mieszkańcy zdecydują o składach rad gmin i powiatów oraz wybiorą prezydentów miast, burmistrzów i wójtów na kolejną kadencję. 

Nagrodzone samorządy

Gminy wiejskie do 10 tys. mieszkańców

Kategoria Inwestycje Samorządowe: Gmina Stary Dzierzgoń, wójt Marek Turlej. Za otwarcie pierwszego w regionie krótkookresowego, całodobowego Domu Seniora „Po sąsiedzku” w budynku po dawnym Banku Spółdzielczym w Starym Dzierzgoniu.

Kategoria Rozwój Społeczeństwa Obywatelskiego: Mikołajki Pomorskie, wójt: wójt Maria Pałkowska-Rybicka. Za realizację projektu Centrum Integracji Usług Społecznych w gminie Mikołajki Pomorskie. W ramach projektu powstał Klub Seniora „Pozytywka”.

Gminy wiejskie powyżej 10 tys. mieszkańców

Kategoria Zielona transformacja: Gmina Kobylnica, wójt Leszek Kuliński. Za poprawę efektywności energetycznej w gminie poprzez termomodernizację czterech budynków Szkoły Podstawowej w Kobylnicy. Projekt był realizowany wspólnie z gminą Fredrikstad z Norwegii.

Kategoria Rozwój Społeczeństwa Obywatelskiego: Gmina Starogard Gdański, wójt Magdalena Forc-Cherek. Za aktywizację mieszkańców, zachowanie dziedzictwa kulturowego i stworzenie miejsca integracji lokalnej społeczności w zabytkowym pałacu w Kręgu.

Gminy miejsko-wiejskie

Kategoria Inwestycje Samorządowe: gmina Władysławowo, burmistrz Roman Kużel. Za realizację projektu pn. „Pomorskie Trasy Rowerowe o znaczeniu międzynarodowym R10 i Wiślana Trasa Rowerowa R9”.

(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Kategoria Zielona transformacja: gmina Gniew, burmistrz Maciej Czarnecki. Za otwarcie EkoPracowni w Zespole Szkół w Opaleniu. Dodatkowo budynek szkoły wyposażono w odnawialne źródła energii – na dachu zamontowano panele fotowoltaiczne oraz otwarto Centrum Zielonej Energii, czyli bezemisyjną instalację opartą o OZE.

Kategoria Rozwój Społeczeństwa Obywatelskiego: gmina Brusy, burmistrz Witold Ossowski. Za rewaloryzację zabytkowego budynku gospodarczego przy ul. Szkolnej w Brusach, wraz z adaptacją na cele społeczne. Obiekt tworzy przestrzeń przyjazną i otwartą dla wszystkich osób, które chcą angażować się w życie społeczne gminy.

Gminy miejskie

Kategoria Inwestycje samorządowe: Kwidzyn, burmistrz Andrzej Krzysztofiak. Za przebudowę byłego kina Tęcza w „Kasyno Kultury”, które stało się przestrzenią na działalność kulturalną i miejscem organizacji różnych wydarzeń dla mieszkańców w każdym wieku. Inwestycję w 100 proc. sfinansowano ze środków własnych.

Kategoria Zielona transformacja: Rumia, burmistrz Michał Pasieczny. Za utworzenie ogródka edukacyjnego w zakresie segregacji odpadów przy ul. Katowickiej. Inwestycja powstała w centrum największej dzielnicy Rumi, blisko 20-tysięcznego Janowa, tuż obok największej szkoły w mieście.

Kategoria Rozwój Społeczeństwa Obywatelskiego: Malbork, burmistrz Marek Charzewski. Za zintegrowany projekt rewitalizacyjny „Malbork na+”, która stała się miejscem integracji, spotkań rodziców, dzieci i sąsiadów tej przestrzeni.

Miasta na prawach powiatu

Kategoria Inwestycje samorządowe: Sopot, pełniąca funkcję prezydenta Miasta Sopotu Magdalena Jachim-Czarzyńska. Za nowy standard wspierania osób z niepełnosprawnościami. Trzy sopockie mieszkania chronione przy ul. Haffnera o łącznej pow. 293,12 m kw. dostosowane do OzN.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Konkurs rozstrzygnięty – „Asy Samorządu 2022” nagrodzone!

Kategoria Zielona transformacja: Gdynia, prezydent Wojciech Szczurek. Za stworzenie Parku Centralnego w Gdyni, określanego jako zielone płuca Gdyni. To jedna z najważniejszych inwestycji ostatnich lat, która zapewniła gdynianom przestrzeń do relaksu i aktywności na świeżym powietrzu w samym centrum miasta.

Kategoria Rozwój Społeczeństwa Obywatelskiego: Gdańsk, prezydent Aleksandra Dulkiewicz. Za kampanię profrekwencyjną „Nie śpij, bo cię przegłosują”, której hasło powstało w Gdańsku i jest dosłownym powtórzeniem hasła środowisk demokratycznych w przełomowych dla Polski wyborach 1989 roku. Kampania w internecie uzyskała ponad 40 milionów odsłon.

Powiaty

Kategoria Inwestycje samorządowe: powiat kościerski, starosta Alicja Żurawska. Za budowę placówek opiekuńczo wychowawczych – dwóch domów mieszkalnych, każdy o pow. 480 m kw., przeznaczonych łącznie dla 28 wychowanków instytucjonalnej pieczy zastępczej, dostosowanych do specyficznych potrzeb dzieci, w tym osób niepełnosprawnych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Trójmiasto: Bezpłatna komunikacja miejska na wybory samorządowe

Kategoria Zielona transformacja: powiat kartuski, starosta Bogdan Łapa. Za Powiatowe Targi Produktów Ekologicznych, których głównym celem jest promocja rolnictwa ekologicznego, certyfikowanych artykułów ekologicznych i zdrowego sposobu odżywiania.

Kategoria Rozwój Społeczeństwa Obywatelskiego: powiat chojnicki, starosta Marek Szczepański. Za Uczniowski Budżet Obywatelski, na który powiat chojnicki przeznaczył 140 tys. zł. Do projektu przystąpiło aż 14 szkół. Projekt służy promowaniu partycypacji społecznej oraz umożliwia realne zaangażowanie młodych ludzi w życie swojej szkoły i lokalnej społeczności.

(wideo: Robert Rozmus | Zawsze Pomorze)


Partnerzy konkursu

 


Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama