Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Uwaga na nowy rodzaj oszustw! Podszywają się pod system FALA

Wyobraźnia przestępców nie zna granic – nieznani jeszcze sprawcy założyli stronę internetową oraz profil na Facebooku podszywając się pod kampanię promocyjną Systemu FALA. Chcąc skorzystać z karty podarunkowej, możemy w ten sposób stracić pieniądze.
Uwaga na nowy rodzaj oszustw! Podszywają się pod system FALA

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Pomorskie: Oszukują "na system FALA". Założyli fałszywą stronę internetową

O próbach wyłudzenia pieniędzy poinformowała spółka InnoBaltica, odpowiedzialna za wdrożenie systemu FALA na terenie województwa pomorskiego.O sprawie powiadomiono policję i prokuraturę, zaś fałszywy profil na Facebooku został zgłoszony administratorom portalu. 

- InnoBaltica wskazuje, że w celu dokonania działania przestępczego, w ocenie spółki, oszuści stworzyli przestrzeń wirtualną dla pasażerów  na platformie społecznościowej Facebook pod nazwą „Karta transportu publicznego Trójmiasta” wprowadzającą użytkowników w błąd. Na tym profilu oszuści opublikowali post z reklamą Karty FALA, zachęcającą do bezpłatnych przejazdów przez 6 miesięcy. Użytkownik zainteresowany ofertą musi kliknąć w link, przekierowujący do strony próbującej wyłudzać pieniądze - czytamy w piśmie spółki InnoBaltica do I Komisariatu Policji w Gdańsku.

CZYTAJ TEŻ: Gdańsk: Oszukiwali „na zakupy w Internecie”. 300 poszkodowanych

Oszuści wygenerowali również fałszywy QR KOD i dystrybuują go na plakatach w przestrzeni publicznej na terenie prawdopodobnie Gdańska. Kody QR podobnie jak powyższy link przekierowują do strony próbującej wyłudzić pieniądze za Kartę FALA.

Informacje o podejrzanym profilu oraz stronie spółka otrzymała od jednej z pasażerek. Tymczasem InnoBaltica zapewnia, że nie promuje Karty FALA jako karty podarunkowej ani nie sprzedaje kart podarunkowych systemu FALA. Jedyną legalną i bezpieczną stroną internetową, poprzez którą można zamówić Kartę FALA (pierwszy egzemplarz jest bezpłatny)  jest www.systemfala.pl, można też skorzystać z aplikacji „System FALA”. Warto więc zachować ostrożność i nie korzystać z nieznanych linków bez ich szczegółowego sprawdzenia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka