Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Amerykanie zamykają fabrykę na Pomorzu. 140 osób bez pracy

Niemal 140 osób straciło pracę po likwidacji zakładu TE Connectivity Industrial Poland w Nowej Wsi Lęborskiej. O tym, że amerykańska firma postanowiła przenieść produkcję do Maroka, poinformował „Dziennik Bałtycki”. Już przed likwidacją zakładu stopa bezrobocia w pow. lęborskim była wyższa niż w innych pomorskich powiatach.
TE Connectivity, Nowa Wieś Lęborska
Zakład TE Connectivity w Nowej Wsi Lęborskiej zatrudniał prawie 140 osób

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

TE Connectivity Industrial, produkujący złącza elektryczne, elektroniczne i systemy połączeń, to amerykański koncern z siedzibą w Szwajcarii i fabrykami na całym świecie. Jego zakład w Nowej Wsi Lęborskiej zatrudniał prawie 140 osób, kolejnych ok. 250 pracowało w firmie zewnętrznej, która wykonywała zlecenia dla TE Connectivity Industrial Poland. 

Duży zakład w Nowej Wsi Lęborskiej zlikwidowany

„TE Connectivity to amerykańska firma, która projektuje i wytwarza gamę artykułów, które chronią przepływ energii elektrycznej i danych w produktach wykorzystywanych w różnych dziedzinach życia. W Polsce spółka działa od kwietnia 2002 r.” - czytamy na stronie solidarnosc.gda.pl

Zakład - jak podał „Dziennik Bałtycki” - funkcjonował w Nowej Wsi Lęborskiej najpierw jako ABB Entrelec, później już Te Connectivity Industrial Poland. Produkcję w Nowej Wsi Lęborskiej (pow. lęborski) wygasił z początkiem kwietnia.

CZYTAJ TEŻ: Scania odjeżdża ze Słupska. Zwolnieni pracownicy już szukają nowej pracy

- To element strategii firmy, która przenosi mniejsze zakłady i konsoliduje je w większe fabryki - tłumaczył Kamil Szwół, dyrektor TE Connectivity w Nowej Wsi Lęborskiej. - Nasz zakład zostaje zamknięty i przeniesiony do Maroka, ale dotyczy to także zakładów z Niemiec, Francji i częściowo z Portugalii. Firma zewnętrzna straciła kontrakt z nami.

Pracownicy od niemal roku wiedzieli o likwidacji zakładu roku. - W zasadzie od stycznia trwały głównie prace porządkowe. Z końcem marca otrzymaliśmy odprawy plus premie uznaniowe – powiedział „Dziennikowi Bałtyckiemu” jeden z pracowników TE Connectivity.

Dyrektor firmy zadeklarował, że TE Connectivity zapewniło pracownikom warunki zwolnień lepsze niż przewiduje kodeks pracy. - Odprawy były wyższe, ponad te wymagane kodeksem. Jako firma przeprowadziliśmy szeroką akcję wsparcia zwalnianych pracowników, zapewniliśmy m.in. wsparcie psychologiczne, pomoc w tworzeniu CV, wyszukiwaniu ofert pracy – zapewnił Szwół.

ZOBACZ TAKŻE: Zwolnienia grupowe w fabryce MM Kwidzyn. Pracę może stracić nawet 110 osób!

GUS: Stopa bezrobocia w w powiecie lęborskim wynosi 10,9 proc. 

Według danych GUS, stopa bezrobocia w pow. lęborskim wynosi według ostatnich danych (na luty 2024 r.) 10, 9 proc. To oznacza, że powiat lęborski ma bezrobocie wyższe niż średnia dla całego województwa pomorskiego. Stopa bezrobocia tutaj należy również do wyższych na tle pozostałych powiatów regionu. Sytuacja w w powiecie lęborskim jest też gorsza niż średnio w kraju - stopa bezrobocia w Polsce wyniosła bowiem 5,4 proc.

Pod względem poziomu bezrobocia powiat lęborski zajmuje 313 miejsce na 380 powiatów w całym kraju.

Przypomnijmy, że TE Connectivity Industrial to druga firma na Pomorzu, która w tym roku zakończyła produkcję. W styczniu zamknięto fabrykę Scania w Słupsku. Pracę straciło 800 osób – cała załoga.


„Ten artykuł został wsparty przez program grantowy „Media lokalne na rzecz demokracji” Journalismfund Europe”

JFE

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama