Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Amerykanie zamykają fabrykę na Pomorzu. 140 osób bez pracy

Niemal 140 osób straciło pracę po likwidacji zakładu TE Connectivity Industrial Poland w Nowej Wsi Lęborskiej. O tym, że amerykańska firma postanowiła przenieść produkcję do Maroka, poinformował „Dziennik Bałtycki”. Już przed likwidacją zakładu stopa bezrobocia w pow. lęborskim była wyższa niż w innych pomorskich powiatach.
TE Connectivity, Nowa Wieś Lęborska
Zakład TE Connectivity w Nowej Wsi Lęborskiej zatrudniał prawie 140 osób

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

TE Connectivity Industrial, produkujący złącza elektryczne, elektroniczne i systemy połączeń, to amerykański koncern z siedzibą w Szwajcarii i fabrykami na całym świecie. Jego zakład w Nowej Wsi Lęborskiej zatrudniał prawie 140 osób, kolejnych ok. 250 pracowało w firmie zewnętrznej, która wykonywała zlecenia dla TE Connectivity Industrial Poland. 

Duży zakład w Nowej Wsi Lęborskiej zlikwidowany

„TE Connectivity to amerykańska firma, która projektuje i wytwarza gamę artykułów, które chronią przepływ energii elektrycznej i danych w produktach wykorzystywanych w różnych dziedzinach życia. W Polsce spółka działa od kwietnia 2002 r.” - czytamy na stronie solidarnosc.gda.pl

Zakład - jak podał „Dziennik Bałtycki” - funkcjonował w Nowej Wsi Lęborskiej najpierw jako ABB Entrelec, później już Te Connectivity Industrial Poland. Produkcję w Nowej Wsi Lęborskiej (pow. lęborski) wygasił z początkiem kwietnia.

CZYTAJ TEŻ: Scania odjeżdża ze Słupska. Zwolnieni pracownicy już szukają nowej pracy

- To element strategii firmy, która przenosi mniejsze zakłady i konsoliduje je w większe fabryki - tłumaczył Kamil Szwół, dyrektor TE Connectivity w Nowej Wsi Lęborskiej. - Nasz zakład zostaje zamknięty i przeniesiony do Maroka, ale dotyczy to także zakładów z Niemiec, Francji i częściowo z Portugalii. Firma zewnętrzna straciła kontrakt z nami.

Pracownicy od niemal roku wiedzieli o likwidacji zakładu roku. - W zasadzie od stycznia trwały głównie prace porządkowe. Z końcem marca otrzymaliśmy odprawy plus premie uznaniowe – powiedział „Dziennikowi Bałtyckiemu” jeden z pracowników TE Connectivity.

Dyrektor firmy zadeklarował, że TE Connectivity zapewniło pracownikom warunki zwolnień lepsze niż przewiduje kodeks pracy. - Odprawy były wyższe, ponad te wymagane kodeksem. Jako firma przeprowadziliśmy szeroką akcję wsparcia zwalnianych pracowników, zapewniliśmy m.in. wsparcie psychologiczne, pomoc w tworzeniu CV, wyszukiwaniu ofert pracy – zapewnił Szwół.

ZOBACZ TAKŻE: Zwolnienia grupowe w fabryce MM Kwidzyn. Pracę może stracić nawet 110 osób!

GUS: Stopa bezrobocia w w powiecie lęborskim wynosi 10,9 proc. 

Według danych GUS, stopa bezrobocia w pow. lęborskim wynosi według ostatnich danych (na luty 2024 r.) 10, 9 proc. To oznacza, że powiat lęborski ma bezrobocie wyższe niż średnia dla całego województwa pomorskiego. Stopa bezrobocia tutaj należy również do wyższych na tle pozostałych powiatów regionu. Sytuacja w w powiecie lęborskim jest też gorsza niż średnio w kraju - stopa bezrobocia w Polsce wyniosła bowiem 5,4 proc.

Pod względem poziomu bezrobocia powiat lęborski zajmuje 313 miejsce na 380 powiatów w całym kraju.

Przypomnijmy, że TE Connectivity Industrial to druga firma na Pomorzu, która w tym roku zakończyła produkcję. W styczniu zamknięto fabrykę Scania w Słupsku. Pracę straciło 800 osób – cała załoga.


„Ten artykuł został wsparty przez program grantowy „Media lokalne na rzecz demokracji” Journalismfund Europe”

JFE

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama