Velo-city 2025. Gdańsk gospodarzem największej na świecie konferencji poświęconej mobilności rowerowej
– Chcemy, by nasi mieszkańcy wybierali rower nie tylko w weekendy, ale także w drodze do szkoły, pracy czy na zakupy – codziennie. Dlatego tworzymy infrastrukturę, która to ułatwia – bezpieczne przechowalnie rowerowe, rozwijamy sieć tras, inwestujemy w nowe odcinki – powiedziała na konferencji prasowej we wtorek, 20 maja Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Od początku tego roku notujemy wzrost ruchu rowerowego o 15% względem rekordowego 2024 – to dane, które aż trzykrotnie weryfikowałam z moimi współpracownikami! Ogromny wkład w ten wzrost ma również system roweru metropolitalnego Mevo – tylko w kwietniu mieszkańcy 16 gmin przejechali nim blisko 13 milionów kilometrów. I właśnie dlatego Gdańsk będzie gospodarzem konferencji Velo-city – największego na świecie wydarzenia poświęconego mobilności rowerowej. To wielkie wyróżnienie i dowód na to, że nasza konsekwentna praca przynosi efekty.
Aleksandra Dulkiewicz / prezydent Gdańska
Gdzie na rower w Gdańsku? Prawie 851 km ścieżek rowerowych
Obecnie sieć tras rowerowych w Gdańsku ma niemal 851 km. W tym roku do użytku oddano już m.in. nowy odcinek przy ul. Kielnieńskiej (1,9 km), a w planach są kolejne trasy – m.in.:
- ekostrada wzdłuż al. Armii Krajowej i ul. Sikorskiego
- czy ścieżka przy ul. Nowej Spadochroniarzy.
Miasto monitoruje natężenie ruchu rowerowego przez całą dobę w 30 punktach pomiarowych. Dwa z nich – przy al. Grunwaldzkiej i ul. 3 Maja – mają specjalne wyświetlacze, na których rowerzyści mogą na bieżąco śledzić liczbę przejazdów.
– Dzięki naszej konsekwentnej, wieloletniej polityce rowerowej, dziś możemy mówić o realnych, mierzalnych efektach. Stawiamy na rozwój infrastruktury, system Mevo, a także działania edukacyjne i społeczne – i to właśnie ta kompleksowość przynosi rezultaty – mówił Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. mobilności i bezpieczeństwa.
Trzy gdańskie trasy rowerowe – wzdłuż al. Zwycięstwa, Pasa Nadmorskiego i ul. 3 Maja – po raz pierwszy w historii przekroczyły granicę miliona przejazdów rocznie. Znaczące wzrosty – przekraczające 20% – odnotowaliśmy także przy al. Grunwaldzkiej we Wrzeszczu, ul. Jaśkowa Dolina i węźle Kliniczna. Coraz większe zainteresowanie jazdą na rowerze widoczne jest również poza sezonem letnim – od czasu, gdy jedna z naszych flagowych kampanii „Kręć kilometry dla Gdańska” została przeniesiona na jesień, notujemy niemal dwukrotnie większy ruch jesienią i zimą niż przed rokiem 2018.
Piotr Borawski / zastępca prezydenta Gdańska ds. mobilności i bezpieczeństwa
Mevo – metropolitalny hit
System rowerów publicznych Mevo staje się kluczowym elementem codziennego transportu.
- W samym kwietniu 2025 roku mieszkańcy Gdańska przejechali nim 586 tysięcy kilometrów, wykonując 177 tysięcy podróży.
- W całej metropolii – aż 873 tysiące kilometrów!
Rowerowy Maj – od Gdańska po całą Polskę
Sukcesy przynosi też program edukacyjny Rowerowy Maj, który zrodził się właśnie w Gdańsku.
- Dziś obejmuje 32 gminy i niemal 270 tysięcy uczestników.
- W samym Gdańsku udział bierze w nim aż 227 placówek oświatowych, a niektóre przedszkola osiągają 100-procentową frekwencję!
– Jako radni wspieramy politykę rowerową, m.in. poprzez interpelacje dotyczące dopłat do rowerów elektrycznych, mobilnych punktów serwisowych oraz dalszego rozwoju systemu Mevo – powiedział Marcin Makowski, radny Gdańska.
Velo-city 2025 w Gdańsku. Co będzie się działo?
Gdańsk od 10 do 13 czerwca będzie światową stolicą rowerowej mobilności – wszystko za sprawą prestiżowej konferencji Velo-city, największego na świecie wydarzenia poświęconego transportowi rowerowemu. Hasło tegorocznej edycji – Energising Solidarity – nawiązuje zarówno do dziedzictwa miasta, jak i jego nowoczesnej, zrównoważonej przyszłości.
– Cieszymy się, że to właśnie Gdańsk został wybrany przez międzynarodowych ekspertów na gospodarza tegorocznej edycji – mówił Łukasz Wysocki, prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej.
Dzień Otwarty i Parada Rowerowa – 11 czerwca
Dzień Otwarty Velo-city na Targu Węglowym odbędzie się w środę, 11 czerwca.
Przez cały dzień będą dostępne atrakcje rowerowe, bezpłatny serwis, pokazy i strefa relaksu. Zaplanowano m.in.:
- pokaz cyrkowy na monocyklach,
- teatr uliczny i ognisty performance,
- bębniarzy i muzykę na żywo,
- wielki finał z koncertem zespołu 7po o godz. 20:30.
Odbędą się również:
- wyścigi na energorowerach,
- bańki mydlane i smoothie z blenderów na pedały,
- wielkoformatowe gry miejskie,
- strefa chilloutu i foodtrucki.
Parada Rowerowa wyruszy godzinie 19:00.
To 12 kilometrów przez najpiękniejsze zakątki Gdańska. Start i meta na Targu Węglowym. Do udziału nie trzeba się zapisywać – wystarczy przyjechać. Dla tych, którzy nie mają własnego roweru, będą dostępne darmowe rowery Mevo.
Napisz komentarz
Komentarze