Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

RWE złożyło wnioski [nl] o trzy lokalizacje dla farm wiatrowych na Bałtyku

Spółka RWE – drugi co do wielkości gracz w światowej branży offshore, złożyła wnioski o trzy pozwolenia lokalizacyjne na budowę morskich farm wiatrowych w polskiej strefie Morza Bałtyckiego. Obecnie firma przygotowuje się do budowy farmy F.E.W. Baltic II o mocy 350 MW. Projekt, nad którym pracują zespoły w Gdyni, Słupsku i w Warszawie, powstaje na obszarze ok. 41 km2, w odległości ok. 50 km od brzegu w okolicach Ustki.
morska farma wiatrowa
(fot. Pixabay | Zdjęcie ilustracyjne)

RWE chce jeszcze bardziej konkurować na Morzu Bałtyckim. Spółka złożyła wnioski o trzy kolejne pozwolenia lokalizacyjne na budowę morskich farm wiatrowych.

– Aktywnie uczestniczymy w pracach na rzecz polskiego rynku offshore wind już od wczesnego etapu jego tworzenia. Intensywnie rozwijamy projekt F.E.W. Baltic II, co daje nam kompleksowe rozpoznanie potrzeb i uwarunkowań tego wyjątkowo istotnego dla krajowej gospodarki sektora. Dzięki temu możemy jeszcze lepiej wykorzystać nasze doświadczenie i zasoby w obszarze morskiej energetyki wiatrowej, pomagając w jej dalszym rozwoju w Polsce – mówi Grzegorz Chodkowski z RWE, odpowiedzialny za rozwój sektora offshore wind w Polsce.

Jak podaje spółka w komunikacie, jeżeli proces przydzielania pozwoleń zakończy się dla RWE sukcesem, będzie to oznaczało sprawne i terminowe uruchomienie w Polsce kolejnych źródeł wytwórczych zielonej energii, opartych o najnowocześniejsze i sprawdzone rozwiązania technologiczne.

PRZECZYTAJ TEŻ: Orlen i PGE rywalizują na Bałtyku

– Mamy w tym duże doświadczenie, obecnie eksploatujemy morskie farmy wiatrowe o całkowitej, przynależącej do RWE mocy wynoszącej 2,4 GW, na obszarach takich krajów jak Wielka Brytania, Niemcy, Belgia, Dania i Szwecja. Polska jest dla nas rynkiem strategicznym pod kątem rozwoju, stąd nasza pełna determinacja do wsparcia krajowego rynku wytwarzania zielonej energii na drodze do realizacji ambitnych celów klimatycznych – dodaje Grzegorz Chodkowski.

Spółka informuje, że sprawna realizacja nowych projektów znacząco przybliży nasz kraj do osiągnięcia dywersyfikacji źródeł energii oraz założonego w Polityce Energetycznej Polski celu zwiększenia udziału OZE w finalnym zużyciu energii.

Obecnie RWE przygotowuje się do budowy farmy F.E.W. Baltic II o mocy 350 MW. Projekt, nad którym pracują zespoły w Gdyni, Słupsku i w Warszawie, powstaje na obszarze:

  • ok. 41 km2,
  • w odległości ok. 50 km od brzegu w okolicach Ustki,
  • na głębokości 30-50 metrów pod wodą.

Spółka podaje, że z mocą 350 MW farma wiatrowa będzie w stanie dostarczyć czystą energię dla około 350 000 gospodarstw domowych.

F.E.W. Baltic II

PRZECZYTAJ TEŻ: W Łebie powstanie port serwisowy morskiej farmy wiatrowej Baltic Power


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama