Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa powstanie na Pomorzu? Jest preferowana lokalizacja

Pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa coraz bliżej. Znana jest już jej preferowana lokalizacja wskazana przez inwestora, czyli Polskie Elektrownie Jądrowe. To Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo. Wyznaczenie miejsca planowanej elektrowni jądrowej nie oznacza ostatecznej zgody na realizację tej inwestycji. Spółka PEJ będzie się teraz ubiegać o uzyskanie stosownych pozwoleń lokalizacyjnych.
elektrownia jądrowa

Autor: Pixabay | Zdjęcie ilustracyjne

Lokalizację planowanej pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej wskazano w gminie Choczewo na podstawie prowadzonych od 2017 r. bardzo szczegółowych badań środowiskowych i lokalizacyjnych. Wykazały one, że lokalizacja Lubiatowo-Kopalino spełnia wszystkie wymagania środowiskowe stawiane tego typu obiektom. Jest też bezpieczna dla mieszkańców.

– Zależy nam na tym, by cały proces inwestycyjny w projekcie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce był od samego początku prowadzony w sposób transparentny, odpowiedzialny i z zachowaniem najwyższych standardów. Dlatego wieloletnia i kompleksowa analiza lokalizacji, w których ta elektrownia mogłaby powstać, była dla spółki w ostatnich latach priorytetem. W badania i opracowywanie ich wyników zaangażowani byli eksperci z najróżniejszych dziedzin, i dzisiaj, gdy te wyniki znamy, z satysfakcją, ale też z pełną odpowiedzialnością oraz świadomością nowego rozdziału współpracy ze społecznością lokalną, ogłaszamy wybraną przez nas lokalizację: „Lubiatowo-Kopalino” – mówi Tomasz Stępień, prezes Polskich Elektrowni Jądrowych.

Preferowana lokalizacja elektrowni jądrowej

Wyniki analiz umieszczono w Raporcie o oddziaływaniu inwestycji na środowisko. Przygotowany przez Polskie Elektrownie Jądrowe dokument jest pierwszym tego typu opracowaniem w Polsce sporządzonym dla elektrowni jądrowej. W pracach nad nim inwestor wspierany był zarówno przez dedykowany zespół jednej z najbardziej doświadczonych na świecie firm w sektorze jądrowym – Jacobs Clean Energy Limited (pełniącej rolę doradcy technicznego), jak i przez polskie ośrodki naukowe oraz szerokie grono specjalistów posiadających doświadczenie w przygotowywaniu raportów środowiskowych dla dużych inwestycji infrastrukturalnych.

– Działamy zgodnie z planem i wybór lokalizacji jest tego potwierdzeniem. Polska potrzebuje energetyki jądrowej, a wybudowanie pierwszej elektrowni tego typu w Polsce jest istotne dla całego kraju, zarówno pod kątem transformacji energetycznej, jak i bezpieczeństwa dostaw energii  – ocenia Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Prace merytoryczne nad Raportem o oddziaływaniu inwestycji na środowisko zostały już zakończone. Zmieniające się obecnie otoczenie legislacyjne wymaga jednak odwzorowania w przygotowanym dokumencie. Przepisy, na podstawie których w 2015 roku rozpoczęło się postępowanie dotyczące wydania decyzji środowiskowej dla elektrowni, ulegały od tego czasu licznym zmianom, w tym wdrażającym regulacje przyjęte na poziomie europejskim. Zaktualizowanie stanu prawnego przez ustawodawcę umożliwi kontynuowanie procedury środowiskowej w zgodzie z obecnie obowiązującymi regułami postępowania. Dlatego też raport zostanie ukończony i złożony Generalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska w I kwartale 2022 r., po wejściu w życie znowelizowanych przepisów.

– Polska dąży do dywersyfikacji swojego miksu energetycznego, a wskazanie preferowanej lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej jest tego dowodem. Wykorzystanie tego bezpiecznego, zeroemisyjnego i stabilnego źródła wytwarzania energii, jakim jest energia jądrowa, zapowiadaliśmy od początku i potwierdziliśmy w strategicznych dokumentach, m. in. w Polityce Energetycznej Polski do 2040 roku i w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej – mówi Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa. Wybór lokalizacji poprzedzono badaniami

Badania, które poprzedziły wybór preferowanej lokalizacji, zostały zrealizowane na niespotykaną dotąd w Polsce skalę. Wskazują one z jednej strony, w jaki sposób elektrownia jądrowa będzie oddziaływać na otaczające ją środowisko i zdrowie ludzi, a z drugiej, jak uwarunkowania środowiskowe mogą wpływać na bezpieczeństwo funkcjonowania samej elektrowni. Na początku procesu wyboru lokalizacji rozpatrywano aż 92 potencjalne miejsca. Analizy uwzględniły m.in. takie czynniki, jak:

  • właściwości terenu,
  • dostępność wody chłodzącej,
  • położenie względem terenów objętych formami ochrony przyrody, w tym obszarów Natura 2000,
  • obecne i możliwe do rozbudowy elementy infrastruktury, jak na przykład sieci energetyczne, drogowe czy kolejowe.

Wyniki analiz potwierdziły sprzyjające warunki do wybudowania elektrowni jądrowej w województwie pomorskim.

Po zawężeniu potencjalnych lokalizacji do Pomorza, dwie z nich – Żarnowiec oraz Lubiatowo-Kopalino, poddano jeszcze bardziej szczegółowym badaniom o podobnym zakresie, których efekty zamieszczono w Raporcie o oddziaływaniu na środowisko. Potwierdziły one, że lokalizacja Lubiatowo-Kopalino jest wariantem najkorzystniejszym dla środowiska i bezpiecznym dla ludzi.

Pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa. Wybór lokalizacji nie oznacza finalnej zgody na inwestycję

Wybór preferowanej lokalizacji nie oznacza finalnej zgody na realizację inwestycji w takim wariancie. Polskie Elektrownie Jądrowe będą się teraz ubiegać o uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych dla umiejscowienia przyszłej elektrowni, w szczególności decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz decyzji lokalizacyjnej.

Ilu Polaków popiera budowę elektrowni jądrowej? Wyniki badań

Według ostatnich badań Ministerstwa Klimatu i Środowiska, w 2021 r. zanotowano rekordowo wysokie poparcie dla budowy elektrowni jądrowej w Polsce – popiera ją 74% Polaków.

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe od lat bada też poziom poparcia energetyki jądrowej wśród lokalnej społeczności. Wyniki ostatniej kampanii badawczej, realizowanej w październiku 2021 r. przez niezależny ośrodek badawczy PBS, pokazały, że 63% ankietowanych mieszkańców w gminach, w których rozważano budowę elektrowni jądrowej (Choczewo, Gniewino, Krokowa), popiera decyzję o planie budowy elektrowni jądrowej w ich bezpośrednim sąsiedztwie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama