Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Kolejna odsłona Tatczëzny. Jak ją widzicie teraz, a jak w przyszłości? Czas poruszyć regionalną wyobraźnię

Tatczëzna. To już druga odsłona konkursu wiedzy o Kaszubach w nowej formule, organizowanego przez redakcję „Zawsze Pomorze” wspólnie ze Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim i Muzeum Kaszubskim w Kartuzach. Projekt jest skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Serdecznie zapraszamy do udziału w potyczce wiedzy o swoim regionie, jakim są Kaszuby.
Mariusz Szmidka, konkurs wiedzy o Kaszubach
W ubiegłym roku w pierwszej edycji Konkursu Wiedzy o Kaszubach Tatczëzna wzięła udział rekordowa liczba 1411 uczestników. Na zdjęciu Mariusz Szmidka, redaktor naczelny „Zawsze Pomorze” prezentuję jedną z nadesłanych prac
 

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Druga edycja konkursu wiedzy o Kaszubach Tatczëzna

Konkurs Tatczëzna skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z podziałem na trzy grupy. Jego celami są pobudzanie świadomości regionalnej, popularyzacja wiedzy o historii, kulturze, tradycji Kaszub, a także przyszłości regionu. Tatczëzna integruje społeczność kaszubską, edukuje dzieci i młodzież w zakresie historii regionalnej, poszerza wiedzę o Małej Ojczyźnie.

– Tatczëzna to konkurs, który współorganizujemy ze Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim i Muzeum Kaszubskim w Kartuzach, by poprzez zabawę umacniać wśród dzieci oraz młodzieży z Kaszub poczucie identyfikacji z regionem i kształtować ich tożsamość – mówi Mariusz Szmidka, redaktor naczelny „Zawsze Pomorze”, który zawsze podkreśla swoje kaszubskie korzenie.

PRZECZYTAJ TEŻ: Trwa Konkurs Wiedzy o Kaszubach – Tatczëzna

– Jednocześnie promujemy Kaszuby, szerzymy wiedzę na temat naszej historii, tradycji i kultury wśród młodego pokolenia. Ważne, by mieli oni świadomość, że Kaszuby różnią się od reszty kraju, nie tylko dziedzictwem kultury, pielęgnowanym od pokoleń językiem kaszubskim, specyficznymi obyczajami, strojami, kuchnią, ale też niezwykłą gościnnością, otwartością i pracowitością odwiecznych gospodarzy tych ziem – dodaje Mariusz Szmidka.

Współorganizatorem konkursu jest Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, ale jego bezpośrednim wykonawcą jest Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Kartuzach. Partnerem akcji jest Muzeum Kaszubskie w Kartuzach.

PRZECZYTAJ TEŻ: Konkurs Wiedzy o Kaszubach Tatczëzna. Znamy laureatów, zapraszamy na galę

Tatczëzna. Kto może wziąć udział w konkursie wiedzy o Kaszubach?

W konkursie mogą wziąć udział uczniowie w podziale na trzy kategorie:

  • I kategoria – klasy I-III szkoły podstawowej,
  • II kategoria – klasy IV-VI szkoły podstawowej, 
  • III kategoria – klasy VII-VIII szkoły podstawowej i szkoły ponadpodstawowe.
PRZECZYTAJ TEŻ: Aż 1411 uczestników Konkursu Wiedzy o Kaszubach Tatczëzna

Autorem konkursowych pytań i zadań jest Łukasz Grzędzicki, wiceprezes ZKP.

– Wierzę, że, tak jak rok temu, pytania nie sprawią problemu uczestnikom, a poszukiwanie odpowiedzi na nie będzie świetną przygodą i poszerzeniem wiedzy o naszym regionie. Wszystkim uczestnikom konkursu życzę powodzenia i dobrej zabawy – mówi Łukasz Grzędzicki.

PRZECZYTAJ TEŻ: Trefl Sopot wygrał z Legią Warszawa w Meczu Kaszubskim

Dodaje, że w tym roku jest nowość.

– W każdej kategorii jest pytanie lub zadanie otwarte, aby skłonić dzieci oraz młodzież do refleksji, pomyślenia nad historią regionu i jego teraźniejszością, oraz wzbudzić poczucie odpowiedzialności za otoczenie. Myślę, że narysowanie dziadka i/lub babci będzie wdzięcznym zadaniem. Natomiast w starszych grupach pytanie opisowe jest w pewnym stopniu badaniem opinii publicznej – ciekawe, co napiszą uczestnicy konkursu – zastanawia się Łukasz Grzędzicki.

PRZECZYTAJ TEŻ: Aktywne Kaszuby: Konkurs plastyczny „Pocztówki z Abrahamem” ma już laureatów

Prace oceni specjalnie powołane jury. Laureaci otrzymają nagrody rzeczowe, wyróżnione zostaną również szkoły, z których wywodzić się będzie najwięcej uczestników.

Konkurs Tatczëzna skierowany jest do uczniów szkół z powiatów: bytowskiego, kartuskiego, kościerskiego, lęborskiego, gdańskiego, puckiego, wejherowskiego oraz Trójmiasta.

W każdej kategorii jest pytanie lub zadanie otwarte, aby skłonić dzieci i młodzież do refleksji, pomyślenia nad historią regionu i jego teraźniejszością, oraz wzbudzić poczucie odpowiedzialności za otoczenie. Myślę, że narysowanie dziadka i/lub babci będzie wdzięcznym zadaniem. Natomiast w starszych grupach pytanie opisowe jest w pewnym stopniu badaniem opinii publicznej – ciekawe, co napiszą uczestnicy konkursu.

Łukasz Grzędzicki / wiceprezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego

Konkurs Tatczëzna. Zgłoszenia

Zgodnie z regulaminem konkursu, pytania i zadania w każdej kategorii wiekowej zostaną opublikowane w tygodniku „Zawsze Pomorze” (wydanie z 17 listopada i kolejne – z 24 listopada) oraz do zakończenia konkursu są dostępne w portalu www.zawszepomorze.pl w zakładce Wiedno Kaszëbë.

  • Odpowiedzi prosimy kierować na adres Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach (ul. Kościerska 1, 83-300 Kartuzy) do 7 grudnia 2023 r. Uwaga! Nie liczy się termin nadania, lecz termin wpływu zgłoszenia do muzeum.
PRZECZYTAJ TEŻ: „Strzał w plecy” strzałem w dziesiątkę. Promocja książki w Lęborku

Prace zostaną ocenione przez jury złożone z przedstawicieli tygodnika „Zawsze Pomorze”, ZKP i Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach.

  • Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach we wtorek, 19 grudnia o godz. 16.
  • Listę laureatów opublikujemy w tygodniku „Zawsze Pomorze” w piątek, 22 grudnia i w portalu www.zawszepomorze.pl.

Regulamin konkursu jest dostępny na stronach internetowych „Zawsze Pomorze” oraz Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

PRZECZYTAJ TEŻ: Żadnej kuchni fusion, żadnych mikroziół, żadnych kompresowanych sosów, a nawet kawioru z buraków. Same proste składniki dające się nazwać

Tatczëzna. Konkurs wiedzy o Kaszubach. Pytania konkursowe w 2023 r.

Klasy I-III

1. Podaj nazwę miasta, w którym w 1920 r. odbyły się symboliczne Zaślubiny Polski z Morzem.

2. W herbie którego miasta na Kaszubach znajduje się podobizna niedźwiedzia?

3.  Podaj nazwę stolicy województwa pomorskiego.

4. Jak nazywa się najwyższe wzniesienie na Pomorzu?

5. Jaka roślina jest podstawowym składnikiem używanym do produkcji tabaki?

6.  Podaj imię i nazwisko legendarnego przywódcy ludu kaszubskiego, którego pomnik stoi na Placu Kaszubskim w Gdyni.

7. Podaj imię i nazwisko urodzonego w Będominie na Kaszubach autora „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”. Utwór ten jest obecnie hymnem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej

8. Narysuj/namaluj/wykonaj portret swojego dziadka i/lub babci.

PRZECZYTAJ TEŻ: Trwają zapisy do XXII Kaszubskiego Dyktanda. Finał 18 listopada

Klasy IV-VI

1. Podaj nazwę nadmorskiego miasta leżącego na Pobrzeżu Kaszubskim, które jednocześnie bezpośrednio sąsiaduje z Gdańskiem i Gdynią.

2. Podaj nazwę rzeki, której dopływem jest Radunia.

3. Jak nazywał się książę, za którego panowania zostali sprowadzeni dominikanie do Gdańska i miała miejsce pierwsza lokacja miasta?

4. Podaj imiona i nazwiska literatów zaliczanych do wielkiej trójki Młodokaszubów.

5. Podaj imię i nazwisko uczestnika Wiosny Ludów, uważanego też za ojca regionalizmu kaszubskiego.

6. Jak nazywał się najwybitniejszy książę Pomorza z dynastii Gryfitów, którego 500. rocznicę śmierci obchodziliśmy w 2023 roku?

7. W którym roku zawarto pokój oliwski, który zakończył tzw. „potop szwedzki”?

8. Co podoba się Tobie najbardziej w miejscowości lub gminie, w której mieszkasz. Uzasadnij. (Odpowiedź nie może być dłuższa niż 1,5 tys. znaków ze spacjami).

PRZECZYTAJ TEŻ: Jubileusz „Pomeranii” i Skry za pasję twórczą

Klasy VII-VIII i szkoły ponadpodstawowe

1. W którym roku język kaszubski został ustawowo uznany za jedyny język regionalny w Polsce?

2. Podaj imię i nazwisko bankowca, skarbnika Towarzystwa Młodokaszubów, który na przełomie 1918 i 1919 r. przewodził Organizacji Wojskowej Pomorza.

3. W którym roku otwarto Królewską Wyższą Szkołę Techniczną w Gdańsku?

4. W jakim mieście ma siedzibę Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej.

5. Podaj nazwę pomorskiego miasta, w którym w latach 1920-1939 stacjonował 66. Kaszubski Pułk Piechoty im. J. Piłsudskiego.

6. Figura którego polskiego króla umieszczona jest na szczycie hełmu Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku?

7. Podaj imię i nazwisko wywodzącego się z Kaszub profesora nauk technicznych, który w III RP pełnił funkcję ministra edukacji narodowej.

8. Co zmieniłbyś w swojej miejscowości lub gminie, aby była ona jeszcze lepszym miejscem do życia? Uzasadnij. (Odpowiedź nie może być dłuższa niż 1,5 tys. znaków ze spacjami).

 

Regulamin konkursu

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama