Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Katarzyna Kałduńska Pomorzanką Roku 2023 „Zawsze Pomorze”

Złota dziesiątka i wyjątkowa uroczystość z koncertem w PATIO Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku – tak w telegraficznym skrócie opisać można trzecią już Galę Pomorzanka/Pomorzanin roku 2023. Laureatów prestiżowego wyróżnienia tygodnika i portalu „Zawsze Pomorze” wybrała kapituła złożona z wybitnych przedstawicieli świata kultury, biznesu, samorządu, medycyny i mediów. Zwyciężczynią konkursu została Katarzyna Kałduńska, pielęgniarka paliatywna, założycielka Domu Hospicyjnego w Pruszczu Gdańskim.
Kliknij aby odtworzyć

Pomorzanka Roku 2023 wybrana!

– Ten prestiżowy tytuł przyznajemy co roku, w okolicach 20 kwietnia, bo tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolnej Prasy, który został ustanowiony w 1991 roku przez Reporterów bez Granic – powiedział, witając gości, Mariusz Szmidka, redaktor naczelny tygodnika i portalu „Zawsze Pomorze”. – Przyznajemy go osobom szczególnie zasłużonym dla województwa pomorskiego, które swoją działalnością, charyzmą, akcją, wynalazkiem, niesieniem pomocy innym rozsławiają Pomorze w kraju i za granicą. I są wzorem do naśladowania. Wszyscy oni staną się ambasadorami Pomorza, ale też naszej redakcji „Zawsze Pomorze”. Gratuluję wszystkim laureatom. Składamy Wam dzisiaj hołd, szacunek i wielkie uznanie za to, co robicie. Dzisiaj czujcie się jak u siebie, bo jesteście naszymi szczególnymi gośćmi.

CZYTAJ TEŻ: Statuetki „Asy Samorządu 2023” trafiły do 16 samorządów

Złota dziesiątka laureatów

Spośród 19 nominowanych do nagrody Pomorzanka/Pomorzanin Roku osób kapituła, która obradowała w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku, wybrała złotą dziesiątkę (a właściwie 13) laureatów naszego najważniejszego konkursu oraz jego zwyciężczynię. To najbardziej znani i cenieni ludzie w swoich dziedzinach, mający na swoim koncie wiele dokonań zawodowych, menedżerskich i naukowych. 

Nasz samorząd regionalny, nasz samorząd wojewódzki tworzy regionalna społeczność, oczywiście ważne są nasze zasoby materialne, ważna jest infrastruktura zdrowia, kultury, oświaty, ta kubaturowa i ta liniowa, ale o sile naszej małej ojczyzny, o sile Pomorza stanowią nasi mieszkańcy, ludzie – powiedział Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego. - I to niezwykła aktywność Pomorzanek i Pomorzan, ich mądrość, zaangażowanie, przedsiębiorczość najlepiej jak można budują naszą małą ojczyznę, budują siłę Pomorza, budują to, czego zazdrości nam cały kraj i część Europy. Dlatego za inicjatywę wyróżnienia osób, które przyczyniają się do naszego rozwoju, chciałbym podziękować redakcji „Zawsze Pomorze”. To bardzo ważne, że potraficie wyróżnić te osoby, które walnie przyczyniają się do naszego rozwoju, które inspirują innych do działań, dzięki którym żyjemy w coraz piękniejszej małej ojczyźnie. 

W złotej dziesiątce znaleźli się:

  • Magnificencje, rektorzy trzech pomorskich uczelni: prof. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego i prof. Krzysztof Wilde – rektor Politechniki Gdańskiej. Za podejmowane przedsięwzięcia związane z integracją trzech wiodących pomorskich uczelni, utworzenie Związku Uczelni im. Daniela Fahrenheita oraz rozpoczęcie w 2023 roku działań zmierzających do federalizacji PG, UG i GUMedu. 
  • Katarzyna Kałduńska, pielęgniarka paliatywna, założycielka Domu Hospicyjnego w Pruszczu Gdańskim. Dom Hospicyjny, pomagający od czterech lat pacjentom w domach, zaczyna właśnie budowę placówki stacjonarnej w Gołębiewie Wielkim. Prawie 68 tys. osób ogląda filmy na Katarzyny Kałduńskiej na TikToku, w których mówi o godnym odchodzeniu.
  • Dr Magdalena Kołaczkowska i dr hab. Piotr Siondalski, z Katedry Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Za wynalezienie innowacyjnego, opatentowanego bioimplantu ze zmodyfikowanej bakteryjnej celulozy, który może być stosowany jako zastawka serca. Zostało to udowodnione w kolejnych doświadczeniach przeprowadzonych w modelach zwierzęcych wszczepienia protez naczyniowych i protez zastawek serca wykonanych z bakteryjnej celulozy.
  • Wiesław Kosakowski, dyrektor III LO w Gdyni. Za utrzymywanie szkoły od wielu lat w pierwszej piątce najlepszych liceów w Polsce. Z „Trójki” wychodzi co roku co najmniej kilkunastu olimpijczyków. W 2023 roku było ich 21 i medalistów – np. brązowy medal na światowej olimpiadzie informatycznej. Uczy się tam też duża grupa ukraińskich licealistów. W 2023 roku nauczycielka z tej szkoły – Anna Rzepa została nauczycielem Pomorza.
  • André Ochodlo, pieśniarz, reżyser teatralny i scenograf. Miniony rok dla tego charyzmatycznego, związanego z Sopotem artysty to trzy jubileusze: 60 urodziny, 35 lat występów na scenie i  - co dla niego najważniejsze – 30. Lato Teatralne w Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej. A zatem ze słynną sopocką sceną, która ma swoich fanów w całej Polsce związany jest pół życia. Jubileusz uświetnił udany recital „Pięć miłości”.
  • Lek. Ewa Pawłowska z Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii GUMed. Za opracowanie systemu zdalnego monitorowania pacjentów po zakończonym leczeniu onkologicznym, który pozwala zarówno utrzymać kontakt pacjenta z onkologiem pomiędzy zaplanowanymi ambulatoryjnymi wizytami, ale też umożliwia szybsze wykrywanie wznów nowotworu. Aplikacja HORUS opracowana przez nią pozwala wykryć wznowę raka płuca. Jest też laureatką konkursów Młody Twórca Nauki oraz Inkubator Innowacyjności 4.0 GUMed.  
  • Jerzy Snakowski, znawca i popularyzator opery, musicalu i baletu. Konferansjer, wykładowca, autor scenariuszy widowisk, koncertów i tekstów dramatycznych. Za reżyserski debiut (na 50 urodziny) operetki „Księżniczka czardasza” Imre Kálmána - to nowy powiew, świeże spojrzenie na klasykę na scenie Opery Bałtyckiej. To też 15. sezon jego niezwykle popularnych widowisk promujących sztukę operową „Opera? Si!”
  • Michał Szlaga, fotograf dokumentalista, fotoreporter, artysta sztuk wizualnych, absolwent i wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Za wystawę „Kaszubskie fiksum-dyrdum” w Centrum św. Jana. „Wystawa opowiada o Kaszubach i obsesjach, tak gęstych, że stają się konkretnymi rzeczami” - pisano o tej wystawie.  Michał Szlaga znany jest głównie z fotograficznych projektów, mówiących o Polsce i jej społecznej historii, szczególnie tej związanej z Gdańskiem, tym razem wraca do korzeni i opowiada o stronach, z których pochodzi. O Kaszubach. 
  • Ryszard Trykosko – menedżer, pasjonat budownictwa, wychowawca młodzieży, wiceprezes NDI. Za zasługi w działalności zawodowej na polu gospodarczym i aktywności społecznej służącej społeczeństwu, w szczególności w realizacji kluczowych dla Gdańska i regionu Pomorza inwestycji kubaturowych i infrastrukturalnych. 
  • Dr Sławomir Zieliński - ekolog, nauczyciel, publicysta, leśnik. Za walkę o zatrzymanie wycinek w pomorskich lasach, ratowanie starych drzew, działania na rzecz utworzenia rezerwatu w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym, dokumentowanie działań leśników i edukację społeczeństwa.

Katarzyna Kałduńska Pomorzanką Roku 2023

Podczas wręczania nagród było sporo emocji, radości, czasem wzruszeń, wspomnień, ale przede wszystkim podziękowań laureatów dla współtwórców i swoich współpracowników. Dr Sławomir Zieliński wywołał nawet na scenę naszą redakcyjną koleżankę Dorotę Abramowicz i podziękował jej i redakcji za akcję „Zostawmy lasy”.

Największą dawkę emocji prowadzący galę Piotr Piesik i Mariusz Szmidka zostawili na koniec, by ogłosić i uhonorować zwycięzcę, a właściwie zwyciężczynię tegorocznej edycji konkursu Pomorzanka/Pomorzanin Roku. Statuetka - rzeźba wykonana przez Wojciecha Sęczawę, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku trafiła po raz trzeci w ręce kobiety - Katarzyny Kałduńskiej.  Wcześniej, w 2022 r. otrzymała ją prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk, a rok później - reżyserka Katarzyna Szyngiera.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Pola Nadziei. Żonkilowa parada przeszła ulicami Gdańska

Bardzo dziękuję za to wyróżnienie, jestem zaszczycona, że w tak szacownym gronie się znalazłam, dziękuję kapitule i redakcji – powiedziała Katarzyna Kałduńska odbierając nagrodę. Szanowni Państwo, Dom Hospicyjny w Pruszczu Gdańskim to jest moje trzecie dziecko, ale poród był najbardziej bolesny, a dzisiaj dostałam pierwszą morfinę znieczulającą. Bardzo dziękuję. Był taki moment, że NFZ przesunął kontraktowanie docelowej opieki paliatywnej o pół roku, ja byłam bliska załamania nerwowego. Zadzwoniłam wtedy do pani Doroty Abramowicz i Roberta Rozmusa. Przyjechali, zadziałali i właśnie za tę misję wam, redakcji bardzo dziękuję. Bo ta misja mediów to nie jest dzisiaj, taka oczywista,  doświadczam tego na każdym kroku. Dzięki, że nie jesteście obrazkowi, że nie jesteście bylejacy i nie wpadacie, jak ja to mówię, w niewydolność mózgową dzisiejszego społeczeństwa. Dzięki, że się jej opieracie. W Gołębiewie Wielkim powstanie Gołębnik albo Gołębiewo, będzie 20 miejsc wiejskich opieki paliatywnej, 40 miejsc opieki wytchnieniowej i 20 miejsc dziennej opieki geriatrycznej. Dziękuję jeszcze raz wolontariuszom i moim sąsiadom. Tak naprawdę zrobiliśmy to hospicjum sobie sami.

Laureaci i zebrani goście mieli przyjemność wysłuchać krótkiego koncertu skrzypcowego w wykonaniu Miriam Urban (Skrzypce Miriam), która od ponad 20 lat gra na skrzypcach – tych tradycyjnych i elektrycznych. Usłyszeli znane i lubiane melodie w ciekawych, aranżacjach, m.in. Gabriel’s Oboe – Ennio Morricone z filmu „Misja”, „Lubię wracać tam, gdzie byłem” Zbigniewa Wodeckiego czy Crystallize – Lindsey Stirling.

Partnerami gali byli Samorząd Województwa Pomorskiego, Akademia Sztuk Pięknych, Firma Ziaja i Centrum Ogrodnicze Justyna.  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama