Kiedy miałem możliwość rozmowy z naszym, równie zasłużonym, ale o pokolenie (!) młodszym pomorskim przedstawicielem w Parlamencie Europejskim dr Januszem Lewandowskim podjęliśmy oczywiście temat przyszłości naszego regionu.
Województwo Pomorskie ma opracowaną i przyjętą strategię rozwoju w wyniku wielostopniowej debaty społecznej i eksperckiej. Jest jedną z najlepiej w Polsce opracowanych strategii wskazującą kierunki rozwoju regionu w oparciu, między innymi, na wskazanych inteligentnych specjalizacjach województwa pomorskiego. Z konieczności jest jednak dokumentem bardzo obszernym i szczegółowym, opisującym priorytety w różnych dziedzinach.
CZYTAJ TEŻ: Polska świętuje 20 lat w UE. Europejski piknik w Gdańsku
Gdyby więc zapytać, nawet osobę zaangażowaną w sprawy naszego regionu, o wskazanie kilku najważniejszych wyzwań i inwestycji warunkujących nasz rozwój, to miałaby z pewnością problem. Poza tym prawdopodobnie każdy z nas wskazał by inne cele, ważne z jego punku widzenia. Pytanie takie postawił właśnie Janusz Lewandowski i zainicjował debatę publiczną dotyczącą zdefiniowania głównych wyzwań rozwojowych województwa pomorskiego. Pracodawcy Pomorza wspólnie z Politechniką Gdańską podjęli to wyzwanie i postanowili zorganizować kilka spotkań, których celem będzie zdiagnozowanie konkretnych inwestycji i potrzeb województwa pomorskiego warunkujących jego dalszy harmonijny rozwój. Wydaje się, że takie wskazanie - najważniejszym politykom w naszym państwie - kilku jasno określonych celów umożliwi uzyskanie wsparcia decyzyjnego oraz finansowego w ich rozwiązaniu.
Za kilka dni odbędzie się pierwsze spotkanie w gronie kilkudziesięciu osób, przedstawicieli władz, nauki i przemysłu poświęcone gospodarce, z udziałem Wojewody Pomorskiej Beaty Rutkiewicz i Marszałka WP Mieczysława Struka, którzy objęli te debaty swoim patronatem. Zaproszenia do udziału w spotkaniu organizatorzy skierowali do posłów i senatorów, ze szczególnym uwzględnieniem parlamentarzystów zajmujących się problematyką gospodarczą, przedstawicieli władz administracyjnych i samorządowych, prezesów wiodących firm pomorskich oraz ekspertów w kluczowych dla naszego regionu dziedzinach gospodarczych.
ZOBACZ TEŻ: Jak Polacy oceniają swoje życie na emigracji? Powstał raport na 20 lat Polski w UE
Cieszy fakt, że już przed debatą odezwały się telefony i pytania dlaczego tematykę spotkania ograniczono tylko do spraw gospodarczych. Podkreślano konieczność podjęcia na następnym spotkaniu tematów inwestycyjno – rozwojowych dotyczących przykładowo nauki, kultury czy medycyny lub sportu. Jeden z senatorów RP wskazał na nierozwiązany, od kilkudziesięciu lat, problem budowy siedziby Bałtyckiej Opery Metropolitalnej. Może kwotę niezbędną do realizacji tego marzenia będzie można znaleźć w unijnym budżecie?
Organizatorzy zwrócili się również o wsparcie do mediów, które pełnią niezwykle ważną społecznie rolę. Promowanie i wskazywanie bowiem wspólnych regionalnych celów buduje spójność pomorskiej społeczności wokół zadań, które zapewnią rozwój regionu oraz spełnienie naszych oczekiwań i marzeń.
Napisz komentarz
Komentarze