Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Port Gdańsk: Mniejsze przeładunki zbóż, operatorzy czekają na transporty kukurydzy

Blisko 3,9 miliona ton zbóż wyeksportowano w trakcie pierwszego półrocza 2024 przez polskie porty morskie. 1,5 miliona ton przeładowano w porcie gdańskim. To niższe obroty niż w roku poprzednim, lecz operatorzy oczekują na większe przeładunki ziarna kukurydzy. O ile zbiory zbóż w naszym kraju były nieco niższe, to plony kukurydzy zapowiadają się bardzo dobrze.
Port Gdańsk: Mniejsze przeładunki zbóż, operatorzy czekają na transporty kukurydzy

Autor: Port Gdańsk

Tak dobry rok jak 2023 raczej się nie powtórzy. Warto przypomnieć, że w roku poprzednim Polska wysłała na eksport 13,6 miliona ton zbóż i produktów zbożowych, co było wynikiem rekordowym dla naszego kraju. 9,3 miliona ton przeładowano w portach morskich, z czego blisko jedną trzecią (3,1 mln ton) w Porcie Gdańsk. Tak dobre wyniki oznaczały wzrost przeładunków o 60 procent. Choć trudno oczekiwać podobnych wskaźników rok po roku, operatorzy wykonali wiele prac dla umożliwienia sprawnego tempa przeładunków. Przygotowano dodatkowe place o utwardzonej nawierzchni w związku z dużym ruchem samochodów ciężarowych. Na kilku parkingach wykonano zadaszenia rakorafów, czyli urządzeń do pobierania próbek ziarna.

Wszystko wskazuje na to, że rok 2024 nie będzie tak pomyślny w branży przeładunków zbóż. Zbiory w kraju okazały się niższe, ponadto wielu rolników decyduje się na magazynowanie ziarna w oczekiwaniu na wzrost cen. Znacznie mniejsze ilości zboża są transportowane tranzytem z Ukrainy. 16 sierpnia ubiegłego roku otwarty został ponownie do żeglugi port morski w Odessie. Od tamtego dnia Ukraina wyeksportowała drogą morską 43,5 mln ton produktów rolnych, korzystając także z rumuńskiego portu w Konstancy nad Morzem Czarnym, położonego znacznie bliżej Ukrainy niż polskie porty morskie.

Jak podaje Port Gdańsk, eksport zbóż z Polski drogą morską wynosił w lipcu br. 238 tysięcy ton, w czerwcu było to 494 tys. ton. To znacznie mniej, niż rok temu - według danych Izby Zbożowo-Paszowej wyeksportowano wtedy przez porty morskie 748 tys. ton, czyli trzy razy więcej. Czy ten spadek przeładunków jest już odczuwalny w Porcie Gdańsk?

– Sektor przeładunku zbóż jest niepewny, fluktuacyjny, raz jest górka, raz dołek. Wymaga to od nas monitorowania warunków rynkowych i odpowiedniej reakcji ze strony portu -  wyjaśnia Piotr Borowski, menadżer klienta w Porcie Gdańsk. – Pokazują to liczby. W ciągu siedmiu miesięcy bieżącego roku przeładunki ziarna wyniosły blisko 1,7 miliona ton, to prawie tyle samo co w analogicznym okresie ubiegłego roku. Do maja utrzymywały się na wysokim poziomie, ale w czerwcu nastąpił wyraźny spadek. Od tego czasu utrzymuje się trend spadkowy.

Przeładunki zbóż w Porcie Gdańsk wykonuje siedmiu operatorów. Największym z nich jest Gdański Terminal Masowy GBT, którego średnie obroty wynoszą 110 tys. ton miesięcznie. Jednak od czerwca wszyscy operatorzy notują spadki przeładunków zbóż. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama