Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Czy każde wyzwanie jest wyzwaniem rozwojowym?

Z pytaniem tym zmierzyli się wspólnie przedstawiciele władzy, nauki i gospodarki dokonując parę miesięcy temu wyboru siedmiu kluczowych wyzwań rozwojowych województwa pomorskiego.
Zbigniew Canowiecki
Zbigniew Canowiecki

W pierwszej kolejności dotyczyło to gospodarki. Wybrane kierunki rozwojowe zapewniające naszemu regionowi za kilkanaście i kilkadziesiąt lat wyjątkową pozycję w kraju nie budzą wątpliwości. Jesteśmy przykładowo świadkami zmiany geografii energetycznej kraju i Pomorze ma dziejową szansę stać się liderem zielonej transformacji energetycznej i źródłem czystej, zielonej i nieemisyjnej energii dla całej polskiej gospodarki. Aby tak się stało należy stworzyć warunki dla realizacji morskich i lądowych farm wiatrowych, elektrowni jądrowej i przemysłowych farm fotowoltaicznych. Z racji położenia geograficznego nasz region nadmorski zawsze był centralnym punktem szlaków komunikacyjnych i możemy w przyszłości stać się regionalnym morskim hubem logistycznym, o ile zadbamy o zwiększenie dostępności i zdolności przeładunkowych portów morskich. 

CZYTAJ TEŻ: Felieton Zbigniewa Canowieckiego. Wątpliwe konkursy

Z kolei nasze stocznie produkcyjne posiadające odpowiednie kompetencje, umiejętności, zasoby ludzkie, know how, wymagany standing finansowy oraz niezbędne zdolności produkcyjne mają niezwykłą szansę rozwojową związaną z budową morskich farm wiatrowych i dostaw paliw z krajów zamorskich. Jednak, aby na potrzeby naszego kraju produkować statki do obsługi offshoru oraz przewozu gazu i paliw płynnych musimy przekonać rządzących o konieczności budowy w tym zakresie własnej floty. Wyzwaniem współczesności jest także budowanie kompetencji na światowym poziomie w obszarze, który zdecyduje o pozycji konkurencyjnej i technologicznej naszego regionu w najbliższej przyszłości. Dotyczy to głównie rozwoju sztucznej inteligencji i technologii kwantowej. Wymagać to będzie konsolidacji zespołów badawczych pomorskich uczelni i firm nowych technologii oraz stworzenia Centrum Kompetencji Kwantowych i Sztucznej Inteligencji. 

Aby w pełni wykorzystać te wyzwania, musimy zapewnić atrakcyjność regionu dla mieszkańców, inwestorów oraz menedżerów i specjalistów z całego świata. Kluczowym elementem tej atrakcyjności są wysokiej jakości funkcje metropolitalne, co wymaga znacznych inwestycji w kulturę i naukę. Stąd w ramach zrównoważonego rozwoju regionu wybrano również kilka zasadniczych celów poza gospodarczych. Federalizacja Politechniki Gdańskiej, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Gdańskiego umożliwi stworzenie silnego, europejskiego ośrodka akademickiego o wysokiej pozycji w międzynarodowych rankingach. Powołanie metropolii zdynamizuje rozwój regionu i umożliwi realizację zadań wykraczających poza możliwości jednego miasta czy gminy. Nowy imponujący gmach Bałtyckiej Opery Metropolitalnej będzie zaś naszą dumą i symbolem naszych możliwości, pozycji oraz poziomu kultury wysokiej w regionie. 

ZOBACZ RÓWNIE: Zbigniew Canowiecki: Czego chcemy, o czym marzymy?

Realizacja wszystkich tych celów wymaga wsparcia decyzyjnego lub finansowego władz centralnych. Dlatego też zostały one przekazane na szczebel rządowy i poszczególni ministrowie ustosunkowują się co do możliwości i terminu ich realizacji. Obecnie powoływane są przy Rektorze Politechniki Gdańskiej zespoły składające się z przedsiębiorców i naukowców, które będą monitorować, promować i inicjować działania zmierzające do pełnej realizacji wyzwań rozwojowych województwa pomorskiego. 

Oczywiście można było wskazać także inne, równie ważne cele, chociażby w zakresie potrzeb społecznych. Są to jednak wyzwania, które nie spowodują dynamicznego rozwoju naszego regionu, chociaż w sposób zdecydowany mogą podnieść komfort życia mieszkańców. Przykładem tego mogą być przedsięwzięcia w zakresie chociażby ochrony zdrowia, o które z sukcesem od lat walczy Marszałek Mieczysław Struk. Obecnie za cel obrał sobie budowę Centrum Pediatrycznego i Centrum Chorób Mózgu. Trzymajmy więc kciuki za wszystkie cele, które będą pozycjonować nasz region w czołówce krajowej i europejskiej. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

wszystkie te pomysły pochodzą od biurokracji... 27.10.2024 16:59
Uczelnianego i urzędniczego establishmentu, którego metodą na przetrwanie jest pasożytnicze "załapać się"... Nic w tych bajaniach powyżej nie jest postępem i rozwojem, nie stanowi również wsparcia ani stymulacji rozwoju. To zwykłe załapanie się na krajowe fundusze, które przypadkiem trafiły w te strony. Który to przypadek te same gremia głośno kontestowały, bo nie z ich strony wyszła ta inicjatywa... Za to chętnie snute są bajania na temat wydatkowania kwot. Zawsze na cele szczytne i których potrzebie obecności trudno zaprzeczyć. Stąd szpitale i opery... Dziwnym trafem w Gdańsku, "dziwnym trafem" miejscu największego nagromadzenia postindustrialnych złogów, które kasę chętnie wydadzą, ale zarabianie jej zostawiają mieszkańcom regionu. Bo taka jest prawda, region jest bogaty bogactwem mieszkańców, a tu wsparcia żadnego nie widać... Ani z kręgów sponsorujących Canowieckiego czy Struka, ani z uczelni, oper czy szpitali... Za to wszyscy z tych stron czekają na klienta z kasą, którzy dadzą im zarobić... Na społecznym majątku.

Reklama
Reklama