Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Gdańsk pomoże firmom poszkodowanym w pożarze na Przeróbce?

W Gdańsku w ubiegłotygodniowym pożarze dawnej hali ZNTK na Przeróbce wielu przedsiębiorców straciło dorobek życia. W poniedziałek, 10 lutego z grupą kilkudziesięciu z nich spotkała się Aleksandra Dulkiewicz, która później oznajmiła, że miasto „analizuje możliwe formy wsparcia”. Tymczasem w Internecie trwają zbiórki dla poszkodowanych.
Kliknij aby odtworzyć

Wstępne szacunki dotyczące strat mówią o kwocie ok. 13 mln zł. Do czasu wypłacenia odszkodowań jednak trzeba jakoś funkcjonować. Stąd zbiórki, ale też pytania przedsiębiorców do władz miasta – co dalej? Czy Gdańsk przewiduje jakąś pomoc?

Pożar hali dawnych ZNTK w Gdańsku. Miasto pomoże przedsiębiorcom?

Za zamkniętymi drzwiami w poniedziałek, 10 lutego prezydent Gdańska spotkała się z grupą kilkudziesięciu przedstawicieli 30 firm, które ucierpiały w wielkim pożarze. Przypomnijmy – strażacy ponad dobę walczyli z ogniem.

Dziś przedsiębiorcy liczą na każdą formę pomocy, ponieważ w pożarze stracili dorobek życia. Jednak – jak wielu z nich powtarza – nie załamują się i są pełni nadziei. Mają zamiar walczyć o swoje biznesy.

Podczas spotkania przedsiębiorcy mówili o wsparciu dotyczącym znalezienia nowych miejsc do prowadzenia działalności, jak i pomocy przy załatwianiu formalności. Ta druga kwestia jest niezwykle kluczowa z ich punktu widzenia, ponieważ ogień strawił znaczną część dokumentów. Pojawiały się także głosy o tymczasowym zwolnieniu z opłat urzędowych.

– Spotkałam się z przedsiębiorcami poszkodowanymi w pożarze, aby omówić ich obecną sytuację i potrzeby. Analizujemy możliwe formy wsparcia – napisała po spotkaniu, w mediach społecznościowych, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Jak informują w gdańskim magistracie, strony pozostają w kontakcie i trwają prace nad stworzeniem planu pomocowego. O propozycjach przedsiębiorcy będą informowani na indywidualnych spotkaniach. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ dotyczy naprawdę szerokiego spektrum działalności – od warsztatu samochodowego, przez sprzęt medyczny, po produkcję koncertów.

Dobra jakość wody i powietrza po pożarze hali w Gdańsku

Także w poniedziałek, 10 lutego odbyło się spotkanie sztabu zarządzania kryzysowego. Na ten moment specjalna jednostka policyjna wraz z biegłym z zakresu pożarnictwa wykonali zewnętrzne oględziny hali. Cały czas trwają także przesłuchania poszkodowanych oraz świadków. Zarówno policjanci, jak i prokuratorzy czekają na zgodę na wejście do środka spalonego obiektu, aby rozpocząć czynności śledcze. 

Dobrą wiadomością jest na pewno fakt, że jakość wody i powietrza jest dobra – w trakcie badań nie stwierdzono przekroczenia norm.

pożar, Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego, Gdańsk 2025


Więcej o pożarze hali na Przeróbce w Gdańsku

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama